Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Radom i kolejne MAN TGE. Pod przewóz osób niepełnosprawnych

infobus
11.03.2024 09:03
0 Komentarzy

W marcu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji odebrało trzy nowe mikrobusy do przewozu osób niepełnosprawnych.

Ma to związek z przejęciem przez spółkę obsługi transportu dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych przy ul. Lipskiej. To kolejne pojazdy typu MAN TGE we flocie MPK. – obok jednego egzemplarza z 2021 roku i dwóch z 2023 roku Przypomnijmy, że przewoźnik ostatnio zdecydował się na zakop standardowych autobusów MAN. Dobra passa lwa w Radomiu trwa!

Nowe zadanie

W marcu 2024 roku MPK Radom odebrało trzy pojazdy MAN TGE, które posłużą do przewozu osób niepełnosprawnych z Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych przy ul. Lipskiej. Początkowo spółka będzie odpowiadała za przewóz tylko połowy z grupy ok. 130 dzieci.

W planach jest zakup kolejnych pojazdów, które zapewnią całkowite przejęcie transportu w placówce. Dotychczas uczniowie poruszają się transportem szkolnym.

Obecnie na zlecenie miasta spółka wykonuje przewozy 250 osób niepełnosprawnych – w tym 30 poruszających się na wózkach inwalidzkich, dla 17 jednostek oświatowych i 4 stowarzyszeń, które realizują obowiązek szkolny oraz warsztaty terapii zajęciowej. Do tego celu wykorzystywana jest flota 15 specjalistycznych mikrobusów i minibusów. Sześć z nich to modele MAN TGE.

Radom – nowe mikrobusy MAN TGE do przewozu osób niepełnosprawnych / fot. UM Radom

dwa lata temu

W 2022 r. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu kupił dwa nowe pojazdy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Były to 9-osobowy mikrobus i 12-osobowy minibus. Przetarg na zakup nowych pojazdów został rozstrzygnięty pod koniec 2011 roku. Najkorzystniejsza okazała się oferta firmy Pietrzak Sp. z o.o. z Katowic. Przebiła ona propozycje radomskich przedsiębiorstw.

-„9-miejscowy mikrobus z windą kosztował 165 tysięcy 240 złotych. Natomiast za 12-miejscowy autobus z windą zapłaciliśmy 192 tysiące 180 złotych. Na zakup obydwu aut otrzymaliśmy 50-procentowe dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – poinformowało wówczas MZDiK.

-„Dziennie z usług Działu Obsługi Transportu Osób Niepełnosprawnych korzysta średnio 130 osób, w tym 30 na wózkach. W samochodach przez nas używanych jest możliwość wymontowania siedzeń. Gdy z usługi transportowej chce skorzystać osoba na wózku, trzeba z samochodu wymontować dwa siedzenia. Przykładowo: pojazdem ośmioosobowym, po wymontowaniu siedzeń, możemy przewieźć cztery osoby na wózkach – dodało MZDiK.

Komentarze