Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Poznań testuje autobus Mercedes eCitaro Fuel Cell. Do końca kwietnia

infobus
04.04.2025 17:02
0 Komentarzy

Od piątku, 4 kwietnia, po poznańskich ulicach kursuje najnowszy model Mercedes-Benz - eCitaro Fuel Cell w wersji dwuosiowej.

Autobus testowany przez MPK Poznań do końca kwietnia będzie woził pasażerów na wybranych liniach regularnych. Testy mają pomóc ocenić jego przydatność w lokalnych warunkach eksploatacyjnych. O zeszłorocznych testach m.in. w Poznaniu wersji przegubowej wodorowca od Mercedesa pisaliśmy już wcześniej w TransInfo.

Rozkład jazdy:

  1. Na jakich liniach w Poznaniu testowany jest Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell
  2. Jakie źródła energii wykorzystuje testowany autobus i jaki ma zasięg
  3. Jaki cel mają testy eCitaro Fuel Cell prowadzone przez MPK Poznań
Poznańskie MPK testuje Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell / fot. MPK Poznań
Poznańskie MPK testuje Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell / fot. MPK Poznań

Linia 169

Testy rozpoczęły się 4 kwietnia 2025 r. – tego dnia 12-metrowy Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell wyjechał z pasażerami na poznańską linię 169. W kolejnych dniach będzie pojawiał się również na liniach 178 i 190, pod numerem bocznym 1600.

Nowy autobus od Daimler Buses Polska łączy w sobie napęd bateryjny i wodorowe ogniwo paliwowe. Prąd z baterii stanowi podstawowe źródło energii, a ogniwo wodorowe służy jako wydajne uzupełnienie. Zasięg autobusu – przy pełnym naładowaniu i zatankowaniu wodoru – to co najmniej 450 km.

– W zależności od zaprogramowanego trybu eCitaro Fuel Cell może jechać wyłącznie na wodorze, korzystać z obu źródeł jednocześnie albo pracować w trybie inteligentnym. W tym ostatnim system optymalizuje zasilanie pod kątem trasy, by pojazd był jak najbardziej efektywny – tłumaczy Alexander Skrzypczak, przedstawiciel Daimler Buses Polska.

Na czas testów z pojazdem będą pracować zarówno kierowcy, jak i personel zaplecza technicznego MPK Poznań. Przedsiębiorstwo chce zebrać doświadczenia, które pomogą w przyszłości trafniej oceniać oferty producentów autobusów wodorowych i elektrycznych.

Testowany autobus może pomieścić 68 pasażerów, w tym 29 na miejscach siedzących. Jest w pełni zeroemisyjny i został wyposażony w najnowszą generację wysokowydajnych baterii. Co istotne, to nie pierwszy eCitaro testowany w stolicy Wielkopolski – w zeszłym roku MPK sprawdzało model przegubowy eCitaro G Fuel Cell.

Poznańskie MPK testuje Mercedes-Benz eCitaro Fuel Cell / fot. MPK Poznań
Mercedes-Benz eCitaro G fuel cell mit vollelektrischem Antrieb, NMC 3 Batterie, Brennstoffzelle, 6 Wasserstofftanks, Exterieur, anthrazit-metallic, 2 x elektrischer Radnabenmotor, 2 x 125 kW, 2 x 485 Nm, 4 Batteriepakete mit jeweils 98 kWh, Dreitürer, LED-Scheinwerfer, Sideguard Assist, Preventive Brake Assist, Länge/Breite/Höhe: 18.125 /2.550/3.400 mm, Beförderungskapazität: max. 1/130 Mercedes-Benz eCitaro G fuel cell with all-electric drive,NMC 3 battery, fuell cell, 6 hydrogen tanks, exterior, anthrazit metallic, 2 x electric hub motor, 2 x 125 kW, 2 x 485 Nm, 4 battery packs with 98 kWh each, three-door, LED headlamps, Sideguard Assist, Preventive Brake Assist, length/width/height: 18125 /2550/3400 mm, passenger capacity: max. 1/130.

Komentarze