Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Opoczno ma jedną ofertą na autobusową stację CNG. Do trzech razy sztuka?

infobus
23.10.2023 19:05
0 Komentarzy

19 października Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Opocznie otworzyło ofertę w przetargu na budowę stacji CNG dla potrzeb tankowania autobusów.

To już trzecie zamówienie na to zadanie. W pierwszym podejściu zabrakło ofert, a  w drugim dwie propozycje przekroczyły mocno budżet, co pokazuje, że gazowi przewoźnicy mają cały czas w Polsce „pod górkę”. Przypomnijmy, że ta inwestycja realizowana jest w ramach szerszego projektu – „Zakup pięciu busów zasilanych gazem CNG oraz kompletnego systemu tankowania CNG” przy udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. 

W PÓŁ ROKU

Opoczyńska stacja CNG ma zostać wybudowana w ciągu 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy z wykonawcą. Równolegle przewoźnik czeka na swoje pierwsze gazowce od MMI i elektrobusy od Solarisa. W ramach przedmiotu zamówienia, wybrany wykonawca ma m.in.:

  • opracować dokumentację projektową, wykonać prace budowlane na podstawie wykonanej dokumentacji projektowej, dokonać inwentaryzacji powykonawczej geodezyjnej,
  • uzyskać wszelkie decyzje administracyjne niezbędne do przekazania obiektu do użytkowania.
  • inwestycja ta obejmuje także wykonanie niezbędnej infrastruktury tankowania pojazdów CNG, tj. budowy stacji CNG wraz z magazynem gazu, instalacji wolnego i szybkiego tankowania.

Planowana stacja CNG w Opocznie ma zapewnić tankowanie dla pięciu autobusów MPK. Projektowana i budowana stacja musi spełniać założenia:

  • całkowita pojemność butli w jednym autobusie wynosi ok 474 dm3 (3 x 158l),  
  • zasięg z jednego tankowania to około 370 – 400 km,
  • wydajność stacji powinna być dopasowana do zapotrzebowania taboru autobusowego i stopniowo wzrastać wraz ze zwiększającą się liczbą tankowanych pojazdów,
  • elektryczna moc zainstalowana potrzebna do zasilania energetycznego takiej stacji CNG wyniesie około 50kW.
MPK Opoczno ma jedną ofertą na autobusową stację CNG.
MPK Opoczno ma jedną ofertą na autobusową stację CNG.

pierwsze i drugie podejście

29 września Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Opocznie ogłosiło kolejny przetarg na budowę stacji CNG dla potrzeb tankowania autobusów. Zdaniem zamawiającego, stacja ładowania powinna składać się z następujących urządzeń:

  • dwóch sprężarek (trzecia planowana w późniejszym etapie), umieszczonych pod zadaszeniem (pod wiatą), zasilanych gazem ziemnym, dostarczanym gazociągiem pod ciśnieniem (1,0 -3,0 bar),
  • układu sterowania, monitorowania i zabezpieczeń stacji,
  • magazynu CNG zbudowanego z zestawu (wiązek) 3 sekcji butli (600 litrów każda),  
  • dwóch obustronnych dwuwężowych słupków i jednego jednostronnego wolnego tankowania ze złączkami NGV1/NGV2, połączonych z projektowaną stacją CNG,
  • instalacji rozprowadzającej gaz oraz instalacji elektrycznej.

Przy takich wymagania w pierwszym podejściu nikt nie zgłosił się do tego zamówienia. Za drugim razem – 27 września do MPK zgłosiły się dwie firmy:

  • INSTALBUD, Aneta Grałek ze Sławna z ofertą na kwotę 869.856,00 PLN brutto z gwarancją na 24 m-ce i czasem reakcji serwisu w razie awarii 48 h;
  • Can Yilmaz Profintern International FC z Warszawy z ofertą na kwotę 799 500,00 PLN brutto z gwarancją na 48 m-cy i czasem reakcji serwisu w razie awarii 72 h.

Z kolei budżet zamawiający to 541.200,00 PLN brutto. Jak zauważyło MPK, oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia i dlatego postępowanie unieważniono.

19 października Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Opocznie otworzyło ofertę w przetargu na budowę stacji CNG dla potrzeb tankowania autobusów.
19 października Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Opocznie otworzyło ofertę w przetargu na budowę stacji CNG dla potrzeb tankowania autobusów.

Do trzech razy sztuka?

Z kolei w „trójce” mamy tylko jeną ofertę. Ponownie od INSTALBUD, Aneta Grałek ze Sławna, ale tym razem z trochę tańszą ofertą.  Propozycja opiewa na 824.346,00 PLN brutto z gwarancją na 48 m-cy i czasem reakcji serwisu w razie awarii 24 h.

Kolejna zmiana to budżet. Kwota przeznaczona na sfinansowanie realizacji zamówienia to już 760.000,00 PLN brutto. Naszym zdaniem różnica finansowa jest już niewielka, dlatego MPK dołoży i przyjmie ofertę Instalbudu.

Kryteria wybory najkorzystniejszej oferty są następujące:

  • Cena (C)- 60
  • Długość okresu gwarancji na roboty budowlane, urządzenia i wbudowane materiały (G)- 20
  • Czas reakcji serwisu w razie awarii (S)- 20

Na koniec podajemy link do nowego przetargu: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-17ac3fa1-5eb5-11ee-a60c-9ec5599dddc1

Komentarze