Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Kraków ma umowę z Solarisem na 18 MEGA elektrobusów

infobus
26.10.2022 09:00
0 Komentarzy

25 października Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie podpisało kolejną umowę ze spółką Solaris Bus & Coach na zakup nowego taboru.

Tym razem na 18 sztuk autobusów elektrycznych Urbino 18 electric. Z kolei na zawarcie kontraktu czeka jeszcze diler Irizara – Firma Wanicki, która wygrała przetarg na dostawę 4 autobusów elektrycznych o długości 12 metrów (z opcją dostawy kolejnych trzech).

92 mln zł

We wtorek przedstawiciele MPK Kraków (Rafał Świerczyński, prezes zarządu oraz Katarzyna Bury, członek zarządu) i firmy Solaris Bus & Coach (Krzysztof Musiał, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południe) podpisali umowę na dostawę 18 autobusów przegubowych (z opcją zamówienia kolejnych trzech). Koszt dostawy to ponad 92 mln zł brutto.

Warto podkreślić, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Prezes MPK, Rafał Świerczyński zapowiedział, że autobusy elektryczne zakupione dzięki unijnemu dofinansowaniu wyjadą na ulice Krakowa w przyszłym roku. „Zakup pojazdów jest kontynuacją rozbudowy zeroemisyjnej floty autobusów MPK” – wskazał.

Przypomnijmy, że MP w tym roku już podpisało umowę na dostawę do Krakowa 20 elektryków. To oznacza, że w przyszłym roku krakowianie zyskają ponad 40 nowych pojazdów zasilanych energią elektryczną, w tym 25 przegubowych. Nowe autobusy zastąpią najstarsze i najbardziej wysłużone pojazdy krakowskiego przewoźnika z silnikami diesla.

fot. MPK Kraków

Pomoc z RPO

Najnowszy zakup był możliwy dzięki dofinansowania z funduszy unijnych na zakup 22 autobusów elektrycznych. Przyznane dofinansowanie umożliwi nabycie 18 pojazdów przegubowych o długości 18 m i minimalnej pojemności 120 osób oraz czterech mniejszych autobusów standardowej długości (12 m), w każdym z których jednorazowo zmieści się co najmniej 70 osób.

Pojazdy będą napędzane elektrycznie, a układ napędu ma odzyskiwać energię hamowania i wykorzystywać ją do doładowywania magazynów energii lub ogrzewania. Autobusy będą wyposażone w urządzenia magazynujące energię elektryczną na potrzeby trakcyjne, tj. baterie, akumulatory czy superkondensatory. Umożliwi to ładowanie ich przez wtyczkę oraz pantograf.

Wszystkie zamawiane autobusy elektryczne będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów.

Komentarze