Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Monachium testuje zestaw: autobus plus solarna przyczepa

infobus
08.05.2022 17:00
0 Komentarzy

Firma Munich Transport Company (MVG) we współpracy z  Sono Motors rozpoczęła długoterminowe testy solarnej przyczepy pasażerskiej .

20 modułów fotowoltaicznych na dachu przyczepy zapewnia ponad 2000 watów mocy, potrzebnej do zasilenia akumulatora oraz innych funkcji, takich jak ogrzewanie, klimatyzacja, a także układu kierowniczego przyczepy. Zdaniem Sono Motors i MVG, rozwiązanie to może stanowić przełom w transporcie miejskim.

Monachijskie przyczepy

Przyczepa autobusowa to stary patent Monachium na dodatkowe miejsca dla pasażerów podczas komunikacyjnych szczytów. Opcja ta w niemieckim mieście zastępuje z powodzeniem przegubowe autobusy. Teraz w połączniu z solarnym zasilaniem, zielone przyczepy mogą być ciekawym dodatkiem do konwersji całej floty autobusowej MVG na napęd elektryczny. Wykorzystanie fotowoltaika sprawia, że cały ten ​​proces będzie jeszcze bardziej zrównoważony, a zasięg autobusów większy.

Słoneczną opcją jaką zaproponowała firma Sono Motors, jest umieszczenie paneli bezpośrednio na dachu przyczepy, co w efekcie ma zapewnić jej energetyczną samowystarczalność. O tym świadczy napis na burcie pojazdu – „tankuję słońce”. Koncepcja tego niestandardowego rozwiązania opracowana została we współpracy z MVG, specjalnie pod kątem miejskich autobusów.

-„Szczególnie w czasach rosnących cen energii i nowych przepisów dotyczących emisji na obszarach miejskich, nasza technologia fotowoltaiczna ma ogromną wartość dla operatorów transportu publicznego – powiedział Laurin Hahn, współzałożyciel i dyrektor generalny Sono Motors.

Zobaczcie jak to działa na filmie:

Solarne plusy

Jak dowodzi firma, solarne autobusy mają wiele zalet: gwarantują oszczędzanie paliwa, ograniczanie emisji i zanieczyszczeń z transportu to tylko niektóre z korzyści, które płyną z zastosowania paneli słonecznych w autobusach miejskich. Zdaniem spółki – pojazd zasilany panelami słonecznymi może zmniejszyć do 2500 litrów wykorzystanie oleju napędowego rocznie oraz zredukować swoje emisje o ok. 6,5 ton.

Sono Motors, które weszło na giełdę w 2021 roku, w krótkim czasie sprzedało swój pionierski projekt elektrycznego samochodu wyposażonego w panele słoneczne znajdujące się na dachu. Atutem pojazdu jest też przydatna funkcja możliwości magazynowania energii, którą można wykorzystać do przechowywania energii na potrzeby gospodarstw domowych.

Komentarze