Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Mobilis z umową na linie w Krakowie. 151 nowych autobusów, w tym CNG

infobus
19.10.2023 13:50
0 Komentarzy

19 października Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie podpisał 10-letnią umowę z autobusowym operatorem – firmą Mobilis.

To oznacza, że warszawska firma pozostanie w stolicy Małopolski i będzie obsługiwała 29 linii. Dla rynku oznacza to zakup 151 nowych autobusów, w tym – co niezwykłe w obecnie sytuacji na rynku – w zdecydowanej mierze z napędem gazowym (CNG). To oznacza premierowe wejście do Krakowa taboru gazowego oraz pewne nowych marek. Jakich? tego jeszcze nie wiemy, ale Eged – właściciel Mobilisu – lubi zaskakiwać. Niczym Sir Brian Souter z autokarami Plaxton na podwoziach Volvo… O krakowskim przetargu na ten pakiet linii pisaliśmy w InfoBusie już wcześniej.

9,5 mln kilometrów rocznie

Jak poinformował w czwartek dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie Łukasz Franek, zgodnie z podpisaną umową rocznie przewoźnik będzie wykonywał na liniach około 9,5 mln kilometrów.

„Umowa zacznie obowiązywać od 19 października 2024 roku. Kwota, którą miasto zamierza przeznaczyć na sfinansowanie całego zamówienia to blisko 1,384 mld zł brutto, natomiast może ona ulec zmianie w związku z waloryzacjami w przyszłych latach” – przekazał dyrektor ZTP.

Według dyrektora ZTP nowa umowa pozwoli na kolejne działania w celu likwidowania białych plam transportowych, czyli miejsc, gdzie nie dociera krakowska komunikacja miejska. Dodatkowo, zostaną uruchomione nowe połączenia autobusowe na terenie Krakowa.

Pierwsza linia będzie kursować po następującej trasie: „Nowy Kleparz” – ul. Prądnicka, ul. Pielęgniarek, ul. Prądnicka, ul. Lekarska, ul. ks. Siemaszki, ul. Jaracza, ul. Żabiniec – „Żabiniec” (powrót: ul. Żabiniec, ul. Zdrowa, ul. Prądnicka, ul. Bratysławska, ul. Doktora Twardego).

Wstępnie planowana jest częstotliwość kursowania co 10 minut w godzinach szczytu i co 15 minut poza godzinami szczytu w dni powszednie oraz co 20 minut w dni wolne. Do obsługi linii przeznaczone zostaną specjalnie pozyskane autobusy klasy mini, o długości od 5,8 do 8,6 metra i minimalnej pojemności 26 osób, będą to pojazdy niskoemisyjne lub zeroemisyjne.

Kraków/ Zarząd Transportu Publicznego podpisał umowę z Mobilisem na obsługę części linii autobusowych; fot. UM Kraków

Do Salwatoru

Kolejną planowaną linią jest linia łącząca Mydlniki z Salwatorem przez Wolę Justowską: „Mydlniki Wapiennik P+R” – ul. Brzezińskiego, ul. Balicka, ul. Zakliki z Mydlnik, ul. Podłużna, ul. Chełmska, al. Kasztanowa, al. Modrzewiowa, ul. Królowej Jadwigi, ul. 28 Lipca 1943, ul. Starowolska, ul. Jodłowa, ul. Księcia Józefa – „Salwator”.

Linia ta ma kursować co 20 minut w szczycie i co 30 minut poza szczytem w dni powszednie oraz co 30 minut w ciągu dnia i co 60 minut w godzinach porannych i wieczornych w dni wolne. Do jej obsługi również będą skierowane pojazdy typu mini, jednak już z tradycyjnym napędem.

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie planuje również uruchomienie nowych linii autobusowych na ul. Mistrzejowickiej, Kozienickiej – na odcinku za autostradą, Widłakowej, Tetmajera oraz w Grębałowie.

Kraków/ Zarząd Transportu Publicznego podpisał umowę z Mobilisem na obsługę części linii autobusowych; fot. UM Kraków

Autobusowy tabor

Zgodnie z umową operator będzie obsługiwał 29 linii autobusowych (aktualnie obsługuje 19) i miał 151 autobusów, w tym:

  • 91 z nich to pojazdy przegubowe na gaz ziemny (CNG Euro 6),
  • 43 szt. standardowych klasy MAXI (CNG Euro 6),
  • 6 szt. klasy MIDI MIDI+ (CNG Euro 6),
  • 6 szt. spalinowych minibusów (diesel Euro 6)
  • 5 szt. elektrycznych minibusów.

Zgodnie z zapowiedziami, wszystkie pojazdy, które będą kursować w przyszłym roku po ulicach Krakowa, nie będą miały starszego roku produkcji niż 2024.

Poprzednia umowa z Mobilisem na obsługę linii autobusowych w Krakowie była zawarta w 2013 roku i obowiązywała przez 10 lat. Obecnie miejską komunikację obsługują dwaj przewoźnicy: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Mobilis.

Komentarze