Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ministerstwo o prawach pasażerów autobusów

infobus
04.11.2016 07:46
0 Komentarzy

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit odniósł się do interpelacji posła Jacka Wilka w sprawie ochrony praw pasażerów autobusów. Przedstawiamy aktualny stan prawny .

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 181/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. jeżeli pasażer objęty tym rozporządzeniem chce wnieść skargę do przewoźnika, składa ją w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym usługa regularna została wykonana lub w którym usługa regularna powinna była zostać wykonana. W ciągu jednego miesiąca od dnia wpłynięcia skargi przewoźnik powiadamia pasażera, że jego skarga została uznana, oddalona lub jest w dalszym ciągu rozpatrywana. Termin, w jakim ma zostać udzielona ostateczna odpowiedź, nie przekracza trzech miesięcy od dnia wpłynięcia skargi (art. 27 rozporządzenia nr 181/2011).

W przypadku gdy pasażer został zawiadomiony przez przewoźnika drogowego o nieuwzględnieniu wniesionej do niego skargi na podstawie art. 27 rozporządzenia nr 181/2011 albo nie uzyskał odpowiedzi na taką skargę w terminie określonym w art. 27 tego rozporządzenia, może wnieść skargę na przewoźnika drogowego w sprawie naruszenia przez niego przepisów rozporządzenia nr 181/2011 (art. 82b ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414, z późn. zm.)). Organem właściwym do rozpatrzenia skargi w przewozach regularnych w międzynarodowym transporcie drogowym jest Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Do skargi pasażer dołącza kopię skargi skierowanej do przewoźnika drogowego, kopię odpowiedzi na tę skargę albo oświadczenie, że odpowiedź nie została udzielona w terminie określonym w art. 27 rozporządzenia nr 181/2011, a ponadto:

1) kopię biletu lub potwierdzonej rezerwacji na daną trasę,

2) inne dokumenty potwierdzające naruszenie przepisów rozporządzenia nr 181/2011 – o ile je posiada.

Pasażerowie mogą także składać skargi bezpośrednio do organu właściwego do ich rozpatrzenia. Główny Inspektor Transportu Drogowego nie wskazuje obowiązującego formularza skargi. Pasażerowie mogą składać skargi pocztą, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej urzędu na platformie ePUAP oraz osobiście w siedzibie urzędu przy Al. Jerozolimskich 94 w Warszawie.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 181/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. dotyczące praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 stosuje się od 1 marca 2013 r. Natomiast przepisy ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 390), które ustanowiły Głównego Inspektora Transportu Drogowego organem właściwym do rozpatrywania skarg z zakresu przewozów regularnych w międzynarodowym transporcie drogowym weszły w życie 4 kwietnia 2015 r. Tym samym obowiązek sprawozdawczości za rok 2015 może być wykonany przez GITD poprzez podanie danych statystycznych dotyczących skarg i zastosowanych kar za okres od dnia 4 kwietnia 2015 r. do końca tego roku. We wskazanym okresie nie odnotowano żadnej skargi na przewoźnika, a tym samym Główny Inspektor Transportu Drogowego nie przeprowadził żadnej kontroli w zakresie stosowania przepisów rozporządzenia.

Działania kontrolne podejmowane są zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, na szczeblu wojewódzkim w pierwszej instancji przez Wojewódzkich Inspektorów Transportu Drogowego, a w drugiej instancji przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego (postępowania odwoławcze). Prowadzona współpraca, zarówno na poziomie regionalnym, jak i centralnym oraz międzynarodowym z innymi służbami kontrolnymi, a także stowarzyszeniami przewoźników pozwala na bieżące monitorowanie aktualnych problemów branży transportowej.

Informacja na temat zakresu ochrony praw pasażerów oraz realizacji zadań wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 181/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. dotyczącego praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 jest zamieszczona na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego TUTAJ

Komentarze