Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MAN wprowadzi dwa nowe systemy bezpieczeństwa do autobusów [FILM]

infobus
03.10.2021 09:00
0 Komentarzy
W autobusach MAN i Neoplan mamy coraz więcej elektronicznych układów podnoszących bezpieczeństwo zarówno kierowców i pasażerów, jak i innych użytkowników dróg.

Policzyliśmy, że firma MAN Truck & Bus oferuje już 14 elektronicznych „asystentów”, którzy na co dzień służą inteligentnym wsparciem.

Nowe układy

-„Poprawa bezpieczeństwa dla wszystkich jest czymś, o czym myślimy przez cały czas i to napędza nas do przodu. Dlatego łączymy nasze doświadczenie i wiedzę fachową, aby opracowywać innowacyjne systemy wspomagania” – powiedział nam Heinz Kiess, szef autobusowego marketingu w MAN Truck & Bus.

Dowodem na to są kolejne nowe systemy, które w 2022 roku wejdą w skład wyposażenia autobusów MAN i Neoplan. To:

  • MAN ComfortSteering – elektronicznie wspomagany układ kierowniczy dla autobusów i autokarów, który wejdzie na rynek od 2022 roku. Tutaj hydrauliczny układ kierowniczy wspomaga dodatkowy moment obrotowy z silnika elektrycznego, dzięki czemu cały proces kierowania jest znacznie łatwiejszy i wygodniejszy,
  • System Lane Return Assist (LRA) będzie również dostępny od przyszłego roku. LRA pomaga kierowcom utrzymać pas ruchu i aktywnie kieruje pojazd z powrotem na aktualny pas.

14 asystentów

Podsumowując MAN oferuje (lub za moment będzie oferować) aż 14 systemów oferujących inteligentne wsparcie dla większego bezpieczeństwa w autobusach miejskich, międzymiastowych i autokarach MAN oraz Neoplan. To:

• MAN ComfortSteering (EAS) ułatwia pracę kierowcy i zapewnia dodatkowy poziom bezpieczeństwa. Czujniki systemu wspomagania nieustannie oceniają ruchy kierownicy i dane pojazdu, w tym prędkość i obciążenie. Aktywna funkcja komfortowego układu kierowniczego wspiera ruchy kierownicą, dodając lub usuwając moment obrotowy układu kierowniczego, w zależności od sytuacji. Jeśli kierowca puści kierownicę, samoczynnie wróci ona do pozycji środkowej. Dodatkowa moc jest również zaletą podczas manewrowania, ponieważ kierowca potrzebuje tylko minimalnej siły, aby łatwo i precyzyjnie kierować autobusem/autokarem. MAN ComfortSteering pomaga również kierowcy utrzymać się na pasie podczas jazdy: gdy autobus lub autokar porusza się z dużą prędkością, aktywny układ kierowniczy zmniejsza siłę wspomagania i automatycznie usuwa elektroniczny moment skrętu kierownicy.

• Asystent powrotu na pasie ruchu (LRA) to kolejny nowy system, który będzie dostępny dla autobusów/autokarów MAN od przyszłego roku. Generalnie pomaga kierowcom utrzymać się na pasie ruchu. Jeśli autobus/autokar jest bliski zjechania z pasa – bez włączonego kierunkowskazu – system koryguje moment obrotowy kierownicy i autonomicznie kieruje pojazd z powrotem na właściwy pas. Kierowca może w każdej chwili wyłączyć LRA. Aby autobus/autokar mógł być wyposażony w Lane Return Assist, musi być także wyposażony w układ kierowniczy MAN ComfortSteering.

• MAN ACC Stop & Go / Adaptive Cruise Control – system ten kontroluje prędkość autobusu/autokaru i automatycznie zapewnia bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Czujnik radarowy, umieszczony za przednim panelem, monitoruje odległość i prędkość względną pojazdu jadącego z przodu na tym samym pasie i będzie to robić w przypadku pojazdów znajdujących się w odległości do 150 metrów. Na podstawie tych danych, sterownik ACC oblicza najlepszą strategię zbliżania się i steruje przyspieszeniem lub opóźnieniem za pomocą zwalniacza lub hamulca głównego. System ACC jest aktywowany za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy, a docelową odległość od poprzedzającego pojazdu można ustawić za pomocą przełącznika. Adaptacyjny tempomat ułatwia pracę kierowcy, zwłaszcza podczas jazdy w konwoju, ponieważ zapewnia niezawodny sposób na utrzymanie wymaganej przez prawo odległości minimalnej. Zwiększa również bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ponieważ wykorzystuje technologię radarową, aby zapobiec sytuacjom awaryjnego hamowania i kolizji z tyłu – nawet gdy widoczność jest utrudniona z powodu złych warunków pogodowych. Funkcjonalność Stop & Go pozwala na używanie systemu w korkach lub w powolnym ruchu. System też zawsze zapisuje ustawienia, co znacznie ułatwia pracę kierowcy w każdej sytuacji.

• Asystent skrętu z aktywną funkcją ostrzegania i wykrywaniem pieszych – wszystkie modele MAN i Neoplan mogą być wyposażone w asystenta skrętu z funkcją aktywnego ostrzegania i wykrywania pieszych. Z każdej strony pojazdu znajdują się kamery, które automatycznie monitorują otoczenie. Kierowca jest aktywnie ostrzegany o wszelkich niebezpiecznych sytuacjach lub potencjalnych kolizjach, wizualnie za pomocą dwóch wyświetlaczy zainstalowanych w polu widzenia kierowcy oraz akustycznie za pomocą sygnału ostrzegawczego. System ostrzega przed kolizjami, które mogą wystąpić zarówno z przodu, jak i podczas skręcania. System wykrywa także pieszych, rowerzystów i motocyklistów w martwym polu kierowcy i aktywnie zwraca uwagę kierowcy na niebezpieczną sytuację. System jest dostępny zarówno fabrycznie, jak i jako rozwiązanie modernizacyjne.

• MAN OptiView – został zaprezentowany na targach IAA 2018. Ten innowacyjny system cyfrowy działa w następujący sposób: po każdej stronie pojazdu znajdują się dwie kamery, które przekazują obraz z bocznych  i tylnych obszarów autobusu /autokaru na dwa monitory wewnątrz pojazdu w czasie rzeczywistym. Są w stanie wyświetlić większy obszar niż ten, który można zobaczyć w konwencjonalnych lusterkach zewnętrznych, co oznacza, że ​​kierowca ma pełny widok na martwe pole. Pomaga także kierowcom lepiej widzieć w deszczu, śniegu i w nocy, ponieważ kamera automatycznie dostosowuje obraz do sytuacji. Oznacza to również, że kierowca nie jest oślepiany reflektorami w nocy lub słońcem. OptiView pomaga również pracować wydajniej, ponieważ zmniejsza opór powietrza autobusu/autokaru o około 10 procent w porównaniu z pojazdami z konwencjonalnymi systemami lusterek. System cyfrowych lusterek jest dostępny dla wszystkich modeli Neoplan Skyliner, Cityliner i Tourliner oraz dla MAN Lion’s Coach jako wyposażenie specjalne.

• MAN EfficientCruise z EfficientRoll to inteligentny tempomat, który bierze pod uwagę trasę przed Tobą, w tym podjazdy i zjazdy ze wzniesień, i w miarę możliwości dostosowuje prędkość, aby styl jazdy był jak najbardziej ekonomiczny. MAN wprowadził pewne optymalizacje w systemie MAN EfficientCruise, w tym funkcję predykcyjnego dostosowania prędkości, która aktywnie steruje procesem zmiany biegów. System może teraz podejmować inteligentne decyzje, aby powstrzymać zmiany biegów MAN TipMatic Coach i wybrać najlepszy bieg na podjazdach, unikając w ten sposób zmiany biegów na wzniesieniach. Funkcja swobodnego toczenia EfficientRoll to kolejna innowacja, która poprawia wydajność jazdy, nawet na lekkich zjazdach. Skrzynia biegów automatycznie przełącza się tutaj w położenie neutralne „N”, a autobus/autokar toczy się z minimalną stratą w układzie napędowym. Pomoga on również w zapobieganiu przekroczeniu prędkości. Pozwala pojazdowi osiągnąć maksymalną stałą prędkość 100 km/h na pochyłościach i maksymalną 104 km/h przez maksymalnie 30 sekund. Jeśli ciągła siła hamowania retardera i wzmocnionego hamulca silnikowego MAN EVBec nie jest wystarczająca, kierowca jest ostrzegany zarówno wizualnie, jak i akustycznie o zbyt dużej prędkości. Zobaczcie to na filmie:

• Zawieszenie MAN Comfort Drive (CDS) – elektronicznie regulowane zawieszenie MAN Comfort Drive Suspension (CDS) przyczynia się zarówno do bezpieczeństwa, jak i komfortu. Zapewnia zarówno bezpieczną obsługę, jak i maksymalny komfort zawieszenia dzięki bezstopniowej elektronicznej kontroli sztywności amortyzatora; wymagany poziom różni się w zależności od danej sytuacji. System uwzględnia wagę pojazdu, a także czynności związane z prowadzeniem pojazdu, wiatr boczny i nawierzchnię drogi,

• MAN AttentionGuard – ta funkcja wykrywa utraty uwagi kierowcy i ostrzega go, jeśli tak się stanie. Wówczas wyświetla na centralnym wyświetlaczu komunikat „Zalecana przerwa” i emituje pojedynczy sygnał dźwiękowy. System można również zaprogramować tak, aby wyemitował ostrzeżenie dotykowe na fotelu kierowcy. Co ważne – MAN AttentionGuard nie ingeruje w proces jazdy. Pojazdy muszą być wyposażone w system Lane Guard (LGS), aby mogły być wyposażone w MAN AttentionGuard, ponieważ niektóre dane, z których korzysta, pochodzą z kamery LGS. Zobaczcie to na filmie:

• System ochrony pasa ruchu MAN (LGS) – nowa generacja systemu Lane Guard (LGS) funkcjonuje od 2015 roku i została tak zaprojektowana, aby pomóc kierowcom utrzymać się na pasie ruchu na głównych drogach. System włącza się automatycznie po uruchomieniu silnika, a za przednią szybą znajduje się kamera wideo, która rejestruje oznaczenia pasa ruchu na drodze. Jeśli autobus/autokar opuszcza pas bez wskazania kierowcy, z głośnika po odpowiedniej stronie emitowany jest dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Istnieje również możliwość skonfigurowania dotykowego sygnału ostrzegawczego, który wibruje z siedzenia po odpowiedniej stronie. Zobaczcie to na filmie:

• Asystent hamowania awaryjnego MAN (EBA) pomaga kierowcom szybciej hamować w sytuacjach awaryjnych. Generalnie druga generacja MAN Emergency Brake Assist (EBA) imponuje ulepszonymi możliwościami monitorowania ruchu: wykorzystuje system radarowy i kamerę do wykrywania poruszających się i nieruchomych obiektów na tym samym pasie, a nawet może niezawodnie interpretować złożone sytuacje drogowe. Jeśli autobus/autokar jest zagrożony kolizją z innym obiektem, MAN EBA 2 ostrzega kierowcę za pomocą wizualnych, dźwiękowych i dotykowych sygnałów ostrzegawczych, zmniejsza/lub ogranicza moment obrotowy silnika i włącza światła hamowania. Jeśli kierowca nie zareaguje, system samoczynnie inicjuje hamowanie i zatrzymuje pojazd. Jeśli ryzyko kolizji samoistnie zniknie, na przykład z powodu zjazdu wolno poruszającego się pojazdu na pobocze, MAN EBA 2 zwalnia hamulec i wyłącza sygnały ostrzegawcze. Dzięki inteligentnym funkcjom asystent hamowania awaryjnego pomaga zapobiegać poważnym kolizjom tylnym lub zmniejszyć ich konsekwencje.

• Monitorowanie ciśnienia w oponach MAN (TPM) pomaga kierowcy stale kontrolować ciśnienie w oponach pojazdu i ostrzega, gdy ciśnienie spadnie poniżej dolnej granicy. Do każdej felgi przymocowany jest czujnik ciśnienia, który bezprzewodowo przesyła sygnały ciśnienia do jednostki sterującej. Komunikat ostrzegawczy jest automatycznie wyświetlany na oprzyrządowaniu, gdy ciśnienie spadnie poniżej ciśnienia docelowego o 20% lub przekroczy je o 40%. Kierowca może również w każdej chwili ręcznie sprawdzić ciśnienie w oponach. Pomaga to zapobiegać prawie wszystkim awariom spowodowanym utratą ciśnienia w oponach. Jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo i skraca przestoje. Utrzymanie optymalnego ciśnienia w oponach również znacznie zmniejsza zużycie paliwa i zużycie opon. Zobaczcie to na filmie:

• Automatyczne systemy oświetlenia i wycierania. MAN Truck & Bus oferuje reflektory z czujnikiem światła do wszystkich modeli autobusów/autokarów. Jeśli przełącznik obrotowy jest ustawiony na „Auto”, pojazd automatycznie włącza i wyłącza światła mijania w zależności od poziomu oświetlenia otoczenia, na przykład o świcie/o zmierzchu lub podczas jazdy przez tunel w ciągu dnia. Reflektory świateł mijania włączają się również podczas deszczu, jeśli wycieraczki są włączone na dłużej niż pięć sekund. Światła tylne, światła obrysowe (światło pozycyjne przednie), światła obrysowe przednie i tylne, światła obrysowe boczne, oświetlenie tablicy rejestracyjnej oraz światła oprzyrządowania są tutaj również włączane/wyłączane. Także wycieraczką przedniej szyby można sterować za pomocą czujnika deszczu. Oba te systemy automatyzacji ułatwiają pracę kierowcy, który koncentruje się tylko na drodze.

• Elektroniczny układ hamulcowy (EBS) i MAN BrakeMatic. EBS zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania (ABS) wykrywa prędkość każdego koła podczas hamowania za pomocą czujników i na tej podstawie kontroluje ciśnienie hamowania dla każdego koła z osobna. System ASR zapewnia, że koła napędowe nie obracają się podczas ruszania lub przyspieszania, a MAN BrakeMatic umożliwia kierowcy utrzymanie stałej prędkości podczas zjazdu ze wzniesienia. BrakeMatic interweniuje również w przypadku osiągnięcia maksymalnej dopuszczalnej prędkości 100 km/h, dzięki funkcji kontroli maksymalnej prędkości (MSC). Umożliwia to utrzymanie prędkości autobusu/autokaru przez cały czas poniżej prędkości maksymalnej. Elektroniczny układ hamulcowy (EBS) i MAN BrakeMatic są dostępne dla autobusów miejskich, międzymiastowych i autokarów MAN i Neoplan. Zobaczcie to na filmie:

• Elektroniczny program stabilności (ESP) pomaga kierowcom w krytycznych sytuacjach – na przykład, gdy autobus/autokar wpadnie w poślizg lub istnieje ryzyko, że może się przewrócić podczas zbyt szybkiego pokonywania zakrętów. W przypadku podsterowności pojazdu, Dynamic Stability Program (DSP) kompensuje to hamując tylne koło po wewnętrznej stronie zakrętu. Z kolei gdy nastąpi nadsterowność – która może spowodować oderwanie się tyłu – zapobiega hamując przednie koło po zewnętrznej stronie zakrętu. Podsumowując, ten system bezpieczeństwa pomaga zapobiegać wypadkom, a co za tym idzie, zwiększa bezpieczeństwo pasażerów i innych użytkowników dróg. Zobaczcie to na filmie:

Komentarze