Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MAN robi krok w kierunku autonomicznych autobusów

infobus
12.10.2022 08:00
0 Komentarzy

MAN i partnerzy pomyślnie zakończyli projekt badawczo-rozwojowy @CITY dotyczący autonomicznej jazdy w mieście.

Osiągnięcia zapewniają ważny wkład w bezpieczeństwo, wydajność i wygodę miejskiego ruchu ulicznego w przyszłości. W ramach projektu @CITY, autobus miejski MAN precyzyjnie podjeżdża do przystanków w sposób zautomatyzowany. Zalety to: optymalne wsiadanie i wysiadanie pasażerów, zwiększenie bezpieczeństwa poprzez cyfrową interakcję z innymi autonomicznymi pojazdami, mniejsze zużycie opon.

zautomatyzowanA jazda

Przez ok. 48 miesięcy firma MAN Truck & Bus wraz z 14 partnerami z branży motoryzacyjnej, dostawczej, programistycznej i ze świata nauki w ramach inicjatywy @CITY („Automated Cars and Intelligent Traffic in the City”) opracowywała i testowała zautomatyzowane funkcje jazdy w celu umożliwienia bezpieczniejszego, wydajniejszego i wygodniejszego ruchu ulicznego w mieście przyszłości.

Firma MAN skoncentrowała się przy tym na zastosowaniu w transporcie publicznym i umożliwieniu autobusom samodzielnego i precyzyjnego podjeżdżania do przystanku. W czerwcu partnerzy zaprezentowali rezultaty swoich działań na terenie centrum testowego w Aldenhoven.

-„Zautomatyzowana jazda to ważny element w tworzeniu transportu miejskiego przyszłości”, stwierdził Walter Schwertberge, odpowiedzialny za projekt @CITY w firmie MAN Truck & Bus. „Dlatego wsparliśmy tę inicjatywę badawczą i wspólnie opracowaliśmy rozwiązania dla wymagań związanych z wprowadzaniem zautomatyzowanej technologii do miejskiego ruchu ulicznego”.

Podczas oficjalnej prezentacji wyników projektu @CITY, w czerwcu w centrum testowym w Aldenhoven autobus MAN Lion`s City wykonał precyzyjny podjazd do krawężnika, nie tylko umożliwiając pasażerom optymalne, bezbarierowe wsiadanie i wysiadanie, ale także przyczyniając się do zmniejszenia zużycia opon, a w konsekwencji do ograniczenia kosztów.

Zautomatyzowany autobus MAN w ramach projektu @CITY zwiększa też bezpieczeństwo przy wyjeździe z przystanku dzięki komunikacji z innymi pojazdami: włączenie lewego kierunkowskazu powoduje jednocześnie wysłanie elektronicznego sygnału do nadjeżdżających z tyłu zautomatyzowanych aut osobowych, aby te zahamowały i zaczekały, aż autobus bezpiecznie opuści przystanek.

-„Projekt @CITY umożliwił nam wyciągnięcie cennych wniosków na drodze do zautomatyzowanego ruchu autobusów miejskich i pokazał, jak możemy w praktyce skutecznie wdrożyć w funkcjach automatycznych również komunikację z innymi pojazdami”, stwierdził Walter Schwertberger po zakończeniu dwudniowej prezentacji osiągnięć projektu w Aldenhoven.

Historia @CITY

Aby wykorzystać potencjał drzemiący w zautomatyzowanych pojazdach również w ruchu miejskim w celu poprawy bezpieczeństwa, wydajności energetycznej i jakości życia, 15 partnerów z branży motoryzacyjnej, dostawczej, programistycznej oraz ze świata nauki i z instytutów badawczych połączyło w 2017 r. siły w ramach wspieranego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu projektu @CITY.

W poszczególnych częściach projektu partnerzy skupili się na zróżnicowanych wymaganiach technicznych, które stawia zautomatyzowana jazda w gęstym ruchu miejskim z innymi pojazdami, pieszymi i rowerzystami. Należy do nich dokładne rozpoznawanie otoczenia pojazdu za pomocą różnych czujników, właściwe zrozumienie sytuacji, odpowiednie dobranie sposobów działania, ale także bardzo precyzyjna lokalizacja w oparciu o mapy oraz komunikację z innymi uczestnikami ruchu. Na tej podstawie wprowadzono zautomatyzowane funkcje do prototypów i przetestowano je w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Firma MAN Truck & Bus skupiła się na opracowaniu technologii do autobusów miejskich umożliwiającej zautomatyzowane podjeżdżanie do przystanków.

Komentarze