Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MAN i pierwszy autobus elektryczny poza Europą: Lion’s Explorer E

infobus
08.10.2023 13:03
0 Komentarzy

MAN Truck & Bus przekazał autobus elektryczny Lion`s Explorer E do miasta Cape Town. To pierwszy elektrobus dostarczony przez niemiecki koncern poza Europą.

Pojazd przekazany do Republiki Południowej Afryki oparty jest na nowym podwoziu Lion’s Chassis E, które ma wejść do produkcji seryjnej od 2024 roku.

Kompletny produkt

W przeciwieństwie do Europy, gdzie MAN produkuje i sprzedaje kompletne autobusy,  na rynku światowym firma oferuje głównie podwozia, które następnie montowane są w kompletne autobusy w kraju przez certyfikowanych producentów zabudów. Jednak w przypadku Lion’s Explorer E firma MAN nie tylko dostarczyła podwozie, ale także zbudowała nadwozie zgodnie z życzeniami klienta i wymaganiami rynku.

„To dla każdego z nas szczególne przeżycie, gdy po raz pierwszy przekazujemy klientowi nowy pojazd lub technologię” – mówił Alexander Vlaskamp, dyrektor generalny MAN Truck & Bus, i dodał: „Tym bardziej, gdy wnosimy znaczący wkład w mobilność bardziej przyjazną dla środowiska”.

Alexander Vlaskamp wraz z Barbarosem Oktayem, dyrektorem ds. autobusów w MAN Truck & Bus i Janem Aichingerem, dyrektorem zarządzającym MAN Truck & Bus South Africa, przekazali pierwszego Lion’s Explorer E, a tym samym pierwszego elektrobusa MAN klientowi spoza Europy w Afryce Południowej. Pojazd trafił do operatora Golden Arrow Bus Services (GABS), który wykorzysta go do jazdy testowej w Kapsztadzie. Celem przewoźnika jest stopniowa konwersja floty autobusów z silnikiem diesla na pojazdy elektryczne.

Lion’s Explorer E

„Współpraca z firmami o podobnych poglądach jest kluczem do postępu i dokonywania zmian. Również dla MAN jazda bez emisji CO2 jest kluczowym elementem strategii, a przekazanie MAN Lion’s Explorer E jest kamieniem milowym na tej drodze”, mówił Aleksander Vlaskamp. „Nasza droga prowadzi od niskiej emisji do zerowej emisji. Aby to osiągnąć, w Europie w modelu Lion’s City E całkowicie opieramy się na mobilności elektrycznej w segmencie autobusów miejskich, a na całym świecie robimy to samo w przypadku modelu Lion’s Chassis E. Nasza odpowiedzialność za zrównoważoną mobilność nie kończy się na granicach Europy”.

W przypadku eBusa dla GABS, firma MAN nie tylko dostarczyła podwozie, ale także zbudowała nadwozie zgodnie z życzeniami klienta, przeznaczeniem i wymaganiami rynku. Zrealizowano to w fabryce MAN Bus w Olifantsfontein w Republice Południowej Afryki. Montaż elektrycznego podwozia przeprowadzono we współpracy z drugim lokalnym zakładem MAN w Pinetown. „Połączyliśmy to, co najlepsze z dwóch światów. W ten sposób udało nam się dostarczyć pierwszy elektryczny autobus miejski, który został opracowany i zbudowany w Republice Południowej Afryki, spełniając jednocześnie wymagania naszego klienta na drodze do zerowego przyszłości emisji” – powiedział Jan Aichinger podczas ceremonii przekazania.

W przyszłości Lion’s Explorer E bezpiecznie, wygodnie i bezemisyjnie zawiezie mieszkańców Kapsztadu i okolic do celu. Ustalenia i doświadczenia z rozpoczynającej się eksploatacji testowej zostaną wykorzystane do ciągłego udoskonalania pojazdu. Autobus ten wyposażony jest w cztery zestawy akumulatorów oparte na sprawdzonej technologii NMC, o mocy 80 kWh każdy, co daje łącznie 320 kWh. Zintegrowany silnik elektryczny generuje moc szczytową do 240 kW, a tym samym wystarczającą moc do eksploatacji na drogach nadmorskiego miasta w Republice Południowej Afryki.

dopasowany do potrzeb lokalnego rynku

„Autobusy elektryczne jeżdżą już po drogach w Republice Południowej Afryki. Jednak cechą szczególną MAN Lion’s Explorer 12 E jest to, że został on opracowany specjalnie do użytku tutaj” – wyjaśnił Barbaros Oktay.

Co więcej, nowy model jest produkowany w całości w Republice Południowej Afryki. MAN Truck & Bus jest liderem rynku autobusów w Republice Południowej Afryki, z udziałem w rynku wynoszącym nieco ponad 45 procent na koniec 2022 r. Celem jest utrzymanie tej pozycji w przyszłości dzięki napędom elektrycznym.

„Wymaga to pojazdów wyposażonych w innowacyjne technologie oraz z rozwiązaniami dostosowanymi do rynku  – jak Lion’s Explorer E” – mówił Oktay i dodał: „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nowy elektrobus został równie dobrze przyjęty w Republice Południowej Afryki, jak nasz Lion’s City E w Europie, gdzie wyprodukowano już ponad 1000 egzemplarzy”.

Podwozie Lion’s Chassis E

Nowe podwozie Lion’s Chassis E to kluczowy element umożliwiający osiągnięcie ambitnych celów firmy także poza Europą.

-„Dzięki naszemu elektrycznemu podwoziu oferujemy teraz rozwiązanie w zakresie autobusów elektrycznych MAN na rynki międzynarodowe. Dzięki podwoziu, producenci nadwozi z całego świata zyskują idealną podstawę dla swoich całkowicie elektrycznych modeli” – stwierdził Barbaros Oktay.

W ten sposób MAN może zapewnić swoim klientom rozwiązania o zerowej emisji na poziomie globalnym – tak jak ma to miejsce obecnie w Republice Południowej Afryki. W pierwszym etapie eChassis będzie oferowany jako dwuosiowy pojazd do zastosowań niskopodłogowych. Wersje dla autobusów niskowejściowych i międzymiastowych (wysokopodłogowe) zostaną wprowadzone w późniejszym terminie. Aby zapewnić możliwość zastosowania go w dowolnym miejscu, dostępny będzie wariant z kierownicą po lewej i prawej stronie.

Po przekazaniu pierwszego autobusu dla Republiki Południowej Afryki, kolejne autobusy demonstracyjne, oparte na podwoziu Lion’s Chassis E mają zostać dostarczone w nadchodzących miesiącach na rynki poza Europą. Produkcja seryjna w polskim zakładzie MAN w Starachowicach ma się rozpocząć w 2024 roku.

Komentarze