Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Londyn chce przyspieszyć miejskie autobusy. O 10 procent

infobus
27.03.2022 13:00
0 Komentarzy

Zarząd Transport for London przedstawił plan dotyczący usprawnienia ruchu autobusów w stolicy Anglii.

W skrócie to ekspresowe linie, które nie będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach oraz zakaz wjazdu samochodów i taksówek na główne trasy.

Cel: minus 10 procent

Transport for London (TfL) opublikował 11 marca swój długoterminowy plan dla autobusowej sieci, dzięki czemu przyciągnie ona więcej klientów i pomoże stolicy spełnić ambitne plany ekologiczne do 2030 roku. To:

  • nowoczesna sieć autobusowa, która umożliwia spontaniczne, niezależne podróżowanie
  • bezpieczne autobusy zarówno w dzień, jak i w nocy
  • szybsza i wydajniejsza sieć autobusowa, z przejazdami o 10 procent szybszymi niż w 2015 r.,
  • sieć autobusowa lepiej przystosowana do dłuższych podróży z lepszymi węzłami przesiadkowymi
  • bezemisyjna flota autobusowa mająca na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu i poprawę jakości powietrza.

Naszym zdaniem najważniejszy jest postulat skrócenia czasu podróży o 10 proc. Średnia prędkość jazdy londyńskich autobusów spadła ostatnio poniżej 10 mil na godzinę z powodu wzrostu liczby samochodów i pojazdów kurierskich.

Plan zakłada także stworzenie 25 km nowych buspasów do 2025 r. oraz możliwość przebudowy kolejnych ulic na wzór Tottenham Court Road, gdzie w godzinach od 8:00 do 19:00, od poniedziałku do soboty, mogą jeździć tylko autobusy i rowery.

Po udanym wdrożeniu linii X140 między dworcem autobusowym Harrow a Heathrow, która zatrzymuje się tylko co trzeci przystanek obok standardowej linii 140, w tym roku planuje się również zastosowanie systemu „ograniczonej liczby przystanków” na Old Kent Road.

Nowa flota

TfL chce również przyspieszyć modernizację floty autobusów poprzez wprowadzenie pojazdów elektrycznych (docelowo do 9 000 sztuk), ale twierdzi, że aby to osiągnąć do 2030 r., a nie jak obecnie się zakłada do 2034 r., potrzebna będzie pomoc finansowa rządu w wysokości 500 mln funtów.

Liczba ofiar śmiertelnych lub poważnie rannych w wyniku potrącenia przez autobus spadła z 251 w 2017 r. (w tym 8 ofiar śmiertelnych) do 128 w 2020 r., (w tym 7 ofiar śmiertelnych). Jednak dane za rok 2020 są sztucznie zaniżone ze względu na pandemię, która spowodowała ograniczenie liczby podróży.

Transport for London zamierza poprawić stan bezpieczeństwa, montując w autobusach „system inteligentnego wspomagania prędkości”, który redukuje prędkość, jeśli wykryje zmęczenie kierowcy autobusu. System „wykrywania zmęczenia” ma zostać zainstalowany w 500 autobusach do końca 2022

W swoim planie TfL zobowiązał się także do podjęcia działań w celu wyeliminowania wypadków ze skutkiem śmiertelnym i poważnymi obrażeniami do końca dekady, pomimo wciąż wysokiej liczby śmiertelnych potrąceń z udziałem pieszych, w tym na stacji Victoria, w Shoreditch i na Regent Street.

Komentarze