Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Leo 300 rewolucyjny moduł z Impactu

infobus
27.10.2021 17:00
0 Komentarzy
Impact Clean Power Technology S.A. zaprojektował i zbudował innowacyjny moduł bateryjny w popularnym formacie VDA PHEV2 posiadający największą gęstość energii na rynku wynoszącą 300Wh/kg.

Moduł nazwany Leo 300 został wykonany z ogniw litowo-jonowych SILICON RICH ANODE.

Skok technologiczny

To skok technologiczny, który pozwoli na budowę systemów bateryjnych dla pojazdów znacząco zwiększających ich zasięg, zachowując jednocześnie długi okres życia baterii. Leo 300 to kolejny element w łańcuchu wartości Impactu opartego o zasady zrównoważonego rozwoju, gospodarki w obiegu zamkniętym i ochrony klimatu.

– W naszym Laboratorium Nowych Technologii opracowaliśmy prototyp funkcjonalny  innowacyjnego systemu bateryjnego dla pojazdów, opartego o moduł Leo300. Dzięki zastosowaniu ogniw krzemowych  zwiększyliśmy gęstości energii w pojedynczym battery pack’u ze 180 Wh/kg do 260 Wh/kg, a pojemność pojedynczego modułu do 300 Wh/kg. Dzięki naszym bateriom opartym o moduły Leo 300 SILICON REACH ANODE, nasi klienci zyskują ogromną przewagę konkurencyjną w kluczowych elementach przetargowych takich jak zasięg, czas ładowania, okres życia baterii czy ilość pasażerów – mówi dr Bartek Kras, Prezes Zarządu ICPT S.A.

Seryjna produkcja

Systemy bateryjne zbudowane z modułów Leo300 mogą wejść do seryjnej produkcji na początku 2023 r. Produkt dedykowany będzie producentom pojazdów elektrycznych. Ich parametry zrewolucjonizują rynek elektrycznych pojazdów transportu publicznego szczególnie w zakresie zasięgu.

Dzięki największej obecnie gęstości energii na poziomie 260Wh/kg zasięg autobusu zwiększy się z ok. 380 km do 550 km na jednym ładowaniu.  Pozwala to na wprowadzanie zasilanych elektrycznie pojazdów autobusowych w miejsca dotychczas zarezerwowane dla pojazdów z silnikami wewnętrznego spalania, takich jak linie podmiejskie czy obszary ze słabo rozwiniętą infrastrukturą energetyczną, uniemożlwiającą organizację sieci punktów szybkiego ładowania.

Zdaniem producentów pojazdów, takie parametry będą decydowały o losie przetargów. Technologia opracowana w Laboratorium Nowych Technologii Impact wyznacza kierunki dla branży i jeszcze bardziej wzmacnia pozycję firmy w ścisłej czołówce światowych producentów litowo-jonowych baterii typu Heavy Duty.  

Komentarze