Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kto wyprodukuje elektryki dla Słupska? Sprawdzamy SWZ

infobus
11.02.2022 11:00
0 Komentarzy

MZK Słupsk kupuje nowe autobusy i infrastrukturę ładowania z Zielonego Transportu Publicznego. Odbiór autobusów odbędzie się w dwóch etapach: pierwsze dwa autobusy MZK odbierze w terminie 450 dni od daty podpisania umowy, zaś pozostałe 4 autobusy zamawiający odbierze w terminie do 5 dni po pierwszej dostawie. Z kolei odbiór dwustanowiskowych ładowarek zajezdniowych typu plug-in wraz infrastrukturą zasilania energetycznego oraz ładowarki dwustanowiskowej z kolumną typu „T” z infrastrukturą zasilania energetycznego nastąpi wraz z dostawą pierwszej partii autobusów elektrycznych. O warunkach formalnych tego zamówienia pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie.

Bierzemy pod lupę pozostałe wymagania SIWZ.

Punktacja ofert

Oferty będą punktowane z uwzględnieniem 5 kryteriów: ceny (75%), właściwości technicznych, eksploatacyjnych i ekologicznych (12%), gwarancji na baterie trakcyjne (5%), gwarancji na cały pojazd (5%), gwarancji na ładowarki i infrastrukturę ładowania (3%). Do kryteriów technicznych należą następujące rozwiązania:

  • 81 miejsc pasażerskich – 3 pkt,
  • możliwość szybkiego ładowania prądem z mocą powyżej 200 kW – 2 pkt,
  • podłoga wykonana z laminatów z tworzyw sztucznych – 1 pkt,
  • najniższe zużycie energii elektrycznej – 5 pkt,
  • wykonanie poszycia bocznego w sposób umożliwiający wymianę jego poszczególnych elementów bez konieczności jego późniejszego zgrzewania lub spawania – 1 pkt.

Jakie autobusy?

Pierwsze elektryki dla Słupska mają mieć długość od 11,5 do 12,5 m. Napęd pojazdów ma być elektryczny oparty na jednym centralnym silniku o sprawdzonej w ruchu miejskim konstrukcji i mocy znamionowej minimum 160 kW. Autobusy muszą być wyposażone w system odzyskiwania energii w trakcie hamowania, uruchamiany pedałem hamulca. Pojemność energetyczna baterii trakcyjnych musi zapewnić pokonanie dystansu minimum 120 km w warunkach testu E-SORT2 na jednym pełnym ładowaniu bez ryzyka przekroczenia dopuszczalnego poziomu rozładowania. Magazyn energii będzie ładowany poprzez złącze plug-in oraz odwrócony pantograf. Przechodzimy do przedziału pasażerskiego, gdzie znajdą się siedzenia typu miejskiego, wandaloodporne, mocowane do ściany i podłogi, z miękką wkładką na siedzisku i oparciu, odporne na ścieranie i zabrudzenie. Z kolei kabina kierowcy będzie typu zamkniętego z drzwiami wysokimi, z okienkiem do sprzedaży biletów z blatem do przyjmowania monet oraz szybą izolującą kierowcę. Kabina nie może ograniczać dostępu pasażerom do całej powierzchni drzwi przednich. Diodowe tablice informacyjne (kierunkowe) wykonane w technologii LED, w kolorze białym, mają współpracować z autokomputerem SRG6000P lub równoważnym. Wewnątrz autobusów znajdzie się tablica systemu informacji pasażerskiej pozwalająca na wyświetlanie w kolorze: tekstu, grafiki i przewijania tekstu, a przede wszystkim pozwalająca na wizualizację całej trasy przejazdu uzupełnionej o informacje zaprogramowane przez zamawiającego. Będzie to ekran o wielkości 38 cali. Oprócz tego, pod sufitem zostanie zamontowana dwustronna tablica systemu informacji pasażerskiej, której zadaniem ma być wyświetlanie informacji o aktualnej trasie oraz kolejnych przystankach wraz z mapą lub schematem sieci komunikacji miejskiej.

Made in Słupsk?

Przyzwyczailiśmy się, że kolejne zamówienia na nowe autobusy dla Słupska były wyprodukowane właśnie w Słupsku. Tym razem jest szansa na zmianę, bowiem w technicznych kryteriach oceny ofert nie znajdujemy preferencji rozwiązań, które stosuje wyłącznie Scania. Nie zmienia to faktu, że producent ten z pewnością nie odpuści sobie słupskiego zamówienia. Tylko, że obecnie może w nim nie wystąpić sam. Czy rzeczywiście tak będzie? Dowiemy się w dniu 24 lutego.

Komentarze