Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kraków: Jechał autobusem na karcie swojego ojca

infobus
12.07.2022 16:00

7 lipca małopolscy inspektorzy zatrzymali do rutynowej kontroli autobus turystyczny – na ul. Powiśle w Krakowie.

Podczas prowadzonych czynności kontrolnych okazało się, że kierowca i zarazem przedsiębiorca, prowadził pojazd na karcie swojego ojca. W związku z powyższym zostało zatrzymane prawo jazdy kierującego oraz karta kierowcy, która w chwili zatrzymania znajdowała się w tachografie. Natomiast wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne. Grozi mu grzywna.

Bezpieczny autokar 2022

Przypominamy, że cały czas trwa akcja „Bezpieczny autokar – wakacje 2022”, a wraz z nią inspektorzy ITD prowadzą wzmożone kontrole autobusów turystycznych.  Działania te mają przede wszystkim wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa najmłodszych, którzy wyjeżdżają na wakacyjny wypoczynek.

-„Taka kontrola to też większa pewność dla rodziców, opiekunów i organizatora wyjazdu, że dzieci jadą sprawnym pojazdem, z odpowiednio przygotowanym do trasy kierowcą. Działania te mają nie tylko charakter kontrolny, ale również profilaktyczny i edukacyjny. Zwracają uwagę przewoźników i kierowców na istotne elementy ich pracy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Wpływają więc na zwiększenie świadomości przewoźników o ich obowiązkach i ewentualnych zagrożeniach – ocenił Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Kontrole autokarów są coraz bardziej szczegółowe, a gwarantuje to najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje Inspekcja Transportu Drogowego. To m.in. Mobilne Jednostki Diagnostyczne. To unikatowy w skali kraju sprzęt pomiarowo-kontrolny. Na razie na polskich drogach pracuje 6 urządzeń, a docelowo ma ich być 18.

-„Mobilne Jednostki Diagnostyczne, które zostały zaprojektowane na potrzeby Inspekcji, to w pełni automatyczne urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie kompleksowej kontroli pojazdu w warunkach drogowych. Umożliwiają sprawdzenie układu kierowniczego, hamulcowego, stanu zawieszenia, a także rozpoznanie błędów i usterek w większości pojazdów ciężarowych oraz autobusów – mówił Alvin Gajadhur, Szef ITD.

Kluczowy wpływ na bezpieczeństwo ma stan techniczny pojazdu, ale również kondycja psychofizyczna kierującego. Dlatego inspektorzy sprawdzają stan trzeźwości i czas pracy kierowcy. Niestety wciąż ujawniane są przypadki, nawet w ruchu autokarowym, kiedy to kierowcy nie stosują się do norm czasu pracy i bagatelizują zagrożenia, jakie powoduje zmęczenie, jego negatywny wpływ na koncentrację, czas reakcji, czy prawidłowość oceny sytuacji na drodze – podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego.

W trakcie ubiegłorocznych wakacyjnych działań inspektorzy ITD skontrolowali 1768 autokarów. W 3,2 proc. przypadków, ze względu na nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów, kontrole zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych autokarów (57 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych), w tym 14 pojazdów nie dopuszczono do dalszej jazdy (0,8%). Stwierdzano m.in. przypadki wysyłania w trasę autokarów bez aktualnych badań technicznych, z usterkami układu hamulcowego, wyciekami płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużytym ogumieniem, czy skorodowanymi elementami układu nośnego pojazdu.

fot. GITD

Jak zgłosić autokar do kontroli?

Wystarczy skontaktować się z właściwym miejscowo wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego.

Ze względu na rosnącą liczbę kontroli realizowanych na wniosek rodziców i opiekunów, warto zgłosić konieczność ich przeprowadzenia z kilkudniowym wyprzedzeniem (dane poszczególnych WITD znajdują się na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gitd/witd). Inspektorzy, w miarę możliwości, przeprowadzą kontrolę w miejscu wyjazdu autokaru lub wskażą punkt kontrolny, do którego należy skierować autokar przed wyjazdem.