Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

KPO zawiera reformę Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych

infobus
04.05.2021 16:00
0 Komentarzy

Krajowy Program Odbudowy m.in. dotyka problemu wykluczenia komunikacyjnego na obszarach wiejskich i zawiera zapisy dt. zwiększenie dostępu do autobusów na tych terenach.

Nie ma tutaj precyzyjnych zapisów. Mamy tylko taką informację od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Środki KPO zostaną przeznaczone również na dostarczenie taboru zeroemisyjnego dla połączeń autobusowych na obszarach ze słabą dostępnością transportową oraz rozwój i modernizacja infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym. Na te inwestycje zaplanowano w KPO środki w wysokości blisko 7,4 mld euro (20,5 proc. całkowitego budżetu KPO).

Dlatego można się tylko domyślać, że rząd chce ograniczyć wykluczenie komunikacyjne poza miastami głównie poprzez Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych plus dość enigmatycznie zarysową nowelizację ustawy o Publicznym Transporcie Zbiorowym. Generalnie na pewno jest to krok w dobrą stronę.  Bez dobrej podstawy – nic tutaj nie zmienimy.

Zdaniem komisarza

W Krajowym Planie Odbudowy uwzględniono m.in. przezwyciężenie wykluczenia komunikacyjnego na obszarach wiejskich. To duży problem nie tylko w Polsce, ale w całej UE – powiedział we wtorek, 4 maja, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zaapelował o szybkie przyjęcie Funduszu Odbudowy.

Po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim unijny komisarz Wojciechowski mówił, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy na działania związane z rolnictwem i obszarami wiejskimi trafi prawie 2,5 mld euro. Środki będą przeznaczone m.in. na przezwyciężenie wykluczenia komunikacyjnego na obszarach wiejskich.

„W czerwcu Komisja Europejska – to jest też moja odpowiedzialność w KE – będzie przedstawiała dokument pt. +Długoterminowa wizja rozwoju obszarów wiejskich+. Okazuje się, że wykluczenie komunikacyjne obszarów wiejskich jest problemem w całej Unii Europejskiej. Mimo pewnego postępu osiągniętego w ostatnich latach, w Polsce jest to ciągle duży problem. Z wielu miejscowości nie ma czym dojechać do miast. Jak ktoś nie ma własnego samochodu, to nie ma czym dojechać” – stwierdził komisarz.

Nowelizacja PTZ

Natomiast najbardziej konkretna informacja płynąca z KPO w zakresie komunikacji regionalnej to zapowiedź nowelizacji zarówno ustawy o Publicznym Transporcie Zbiorowym (niestety bez podania terminu), jak i ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej (I kw. 2022 r.).

Jak możemy przeczytać w projekcie KPO, planowana zmiana ustawy o PTZ jest systemowym rozwiązaniem dotyczącym przewozów autobusowych w kraju. Główne obszary zmian będą związane z podmiotami zobowiązanymi do sporządzenia planu transportowego oraz terminami na jakie będą zawierane umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego. W ramach powyższego rozwiązania przewiduje się wzmocnienie roli planu transportowego przy uruchamianiu przewozów o charakterze użyteczności publicznej poprzez wyznaczenie podmiotu odpowiedzialnego za jego opracowanie dla obszaru całego województwa. Pozwoli to na przygotowanie bardziej kompleksowego i spójnego planu transportowego na obszarze całego województwa, co przyczyni się do tworzenia większej ilości efektywnych połączeń komunikacyjnych nakierowanych na zaspokajanie potrzeb pasażerów na obszarach, gdzie dotychczasowa regularna komunikacja autobusowa nie spełnia oczekiwanej funkcji w zakresie zapewnienia dostępu do transportu publicznego.

Projektowane przepisy przewidują również utrzymanie obecnie obowiązujących rozwiązań w zakresie zwrotu przewoźnikom środków finansowych za stosowanie przez nich ulg ustawowych dla pasażerów w transporcie autobusowym i kolejowym.

Nowelizacja FRPA

Więcej wiemy o projektowanych zmianach w Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, który został utworzony w 2019 r. i od tego czasu systematycznie wzrasta jego wykorzystanie oraz liczba wspieranych za jego pośrednictwem linii komunikacyjnych.

W 2019 r. wspierane było 1228 linii komunikacyjnych (11 mln wozokilometrów) uruchamianych przez 225 organizatorów przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W 2020 r. liczba wspartych organizatorów wzrosła do 435 a liczba linii do 2838 (64,8 mln wozokilometrów).

Zgodnie z planami na 2021 r. (biorąc pod uwagę pozytywnie rozpatrzone wnioski) wsparcie otrzyma ponad 3500 linii (ok. 149 mln wozokilometrów). Planowane w ramach KPO zmiany w regulacjach dot. Funduszu pozwolą na dalsze zwiększanie skali wsparcia dla przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

W ramach nowelizacji ustawy o Funduszu „Autobusowym” przewiduje się:

  • utrzymanie stawki dopłaty do kwoty deficytu pojedynczej linii komunikacyjnej w przewozach autobusowych o charakterze użyteczności publicznej
  • stworzenie warunków umożliwiających zawieranie przez wojewodów z organizatorami długoterminowych umów o dopłatę.

Dzięki temu organizatorzy otrzymają wsparcie ze środków Funduszu pozwalające na planowanie i zawieranie długookresowych umów z operatorami na świadczenie usług publicznych w przewozach autobusowych.

Jak informuje rząd – dostosowanie zasad funkcjonowania Funduszu do nowelizacji ustawy o PTZ oraz wprowadzenie wieloletnich umów o dopłatę z Funduszu pozwoli na utworzenie mechanizmu stabilnego finasowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej, przyczyniając się do rozwoju tych przewozów w skali kraju. Przewozy takie, są realizowane na podstawie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, co daje pewność ich funkcjonowania, również w sytuacji kryzysowej i pozwala na utrzymanie bezpieczeństwa komunikacyjnego mieszkańców Polski.

Drogowa mapa

W zakresie zmian w FRPA mamy w KPO dwie daty:

  • Przyjęcie nowelizacji ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej utrzymującej zwiększoną stawkę dopłaty oraz stwarzającej warunki umożliwiające zawieranie umów długoterminowych o dopłatę – I kw. 2022 r.
  • Liczba linii komunikacyjnych wspartych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej: 4500 – IV kw. 2024 r.

Komentarze