Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

KE: Drogowe myto za dystans a nie czas

infobus
25.05.2018 07:05
0 Komentarzy

KrajeUE z systemem tygodniowych, miesięcznych czy rocznych opłat za przejazdydrogami będą musiały wprowadzić zmiany, by kierowcy płacili za przejechanydystans – takie stanowisko do propozycji zmiany przyjęła w czwartek komisjatransportu europarlamentu.

Jeślizmiany te wejdą w życie, od 2023 samochody ciężarowe i autobusy poruszałyby siępo europejskich drogach na innych zasadach niż obecnie. W przypadku samochodówosobowych data wejścia w życie nowych reguł to 2026 r.

Propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie przewidywała, że wycofanietzw. eurowiniet w przypadku samochodów ciężarowych nastąpi rok później, tj. w2024 r., a w przypadku aut osobowych w 2028 r.

„Chcemy, żeby oparte na kryterium czasu winiety zostały wycofane do2023 r. Żaden z krajów nie będzie zobowiązany do wprowadzenia systemów poborówopłat za użytkowanie dróg, ale jeśli taki mają, musi on być oparty na(przebytym) dystansie, a nie na czasie” – podkreślił po głosowaniachluksemburski europoseł Georges Bach (EPL).

Luksemburg jest jednym z krajów UE – obok Danii, Holandii i Szwecji -należących do systemu eurowiniet. Tę międzynarodową winietę muszą wykupićsamochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 tonprzed korzystaniem z autostrad i płatnych dróg ekspresowych w krajach objętychsystemem. Eurowinietę wykupuje się na określony czas; opłata nie jest zależnaod przejechanego dystansu. Podobne rozwiązanie stosują też indywidualnie innekraje członkowskie. W Polsce już teraz opłata za przejazd autostradami, którapobierana jest na bramkach, uzależniona jest od długości przejechanego odcinka.

Poprawki komisji transportu Parlamentu Europejskiego mają według założeńeuroposłów sprawić, że opłaty za korzystanie z dróg będą bardziej sprawiedliwe.Rozwiązania te mają się także przyczynić do realizacji unijnego celu redukcjiemisji gazów w sektorze transportowym.

Proponowane reguły przewidują, że kraje UE będą musiały ustanowić różnegorodzaju stawki dla samochodów, uzależniając je od wielkości emisji CO2. Opłatydla pojazdów zeroemisyjnych będą musiały być przynajmniej o 50 proc. niższe odtych najtańszych.

„Musimy zachęcić do zwrotu ku bardziej zrównoważonym zachowaniom wtransporcie. Parlament Europejski znacznie wzmocnił propozycję KomisjiEuropejskiej. (…) Wbudowanie kosztów szkód środowiskowych w opłaty za drogęmoże stworzyć dodatkową zachętę do wykorzystania nienaruszającego równowagiekologicznej transportu” – zaznaczył szwedzki europoseł Zielonych JakopDalunde.

Aby zapewnić sprawiedliwe traktowanie wszystkich przewoźników, od 2020 r. dowszystkich samochodów o dużej ładowności mają być stosowane opłaty. Obecneregulacje pozwalają krajom UE na robienie wyjątków dla pojazdównieprzekraczających 12 ton, a także dla furgonetek, autokratów i autobusów.

Projekt nowych przepisów pozwala jednak krajom stosować zniżki, np. dlalżejszych samochodów, które często poruszają się po słabo zaludnionychobszarach czy na przedmieściach miast.

Do czasu wejścia w życie reguły wprowadzającej zasadę opłaty za dystansobowiązywać mają ograniczenia na krótkoterminowe opłaty, które mogą byćnałożone na kierowców z innych krajów członkowskich. Europosłowie chcą m.in.,żeby naklejki na szybę (winietki) były dostępne na krótki okres, np. jednegodnia czy tygodnia. Raport wprowadza również możliwość pobierania dodatkowychopłat w regionach górskich, gdzie koszty infrastruktury są wyższe.

Propozycje przegłosowane przez komisję transportu PE przewidują, że opłatyza przejazd pobierane według nowych zasad będą musiały być inwestowane wprojekty transportowe. Aby przepisy weszły w życie, muszą jeszcze zostaćuzgodnione z państwami członkowskimi w Radzie UE i przegłosowane przez całyeuroparlament.

Komentarze