Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Karsan wygrywa z Yutongiem i Ikarusem przetarg na 10 autobusów elektrycznych dla PKS Oława

infobus
14.09.2024 19:01
0 Komentarzy

14 września Związek Powiatowo-Gminny „Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe” dokonał wybory najgórzystszej oferty w ponowionym przetargu na dostawę 10 szt. autobusów elektrycznych kategorii MIDI i MAXI.

Zamówienie obejmuje także dostawie montaż 5 ładowarek stacjonarnych i tyle samo mobilnych. O ogłoszeniu przetargu pisaliśmy w InfoBusie wcześniej. Zamówienie ma dofinansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (CUPT-KPO).

SPIS TREŚCI:

  1. Ile firm złożyło oferty w przetargu na dostawę autobusów elektrycznych dla Związku Powiatowo-Gminnego „Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe”?
  2. Jakie były dwa kryteria oceny ofert w przetargu na autobusy elektryczne?
  3. Jaka firma wygrała przetarg i o ile punktów wyprzedziła drugą w kolejności ofertę?
Karsan wygrywa przetarg z dofinansowaniem CUPT-KPO na dostawę 10 autobusów elektrycznych dla PKS Oława.  Z Yutongiem i Ikarusem.
Karsan wygrywa przetarg z dofinansowaniem CUPT-KPO na dostawę 10 autobusów elektrycznych dla PKS Oława,

TRZY OFERTY

W stosunku do poprzedniego SWZ niewiele się zmieniło. Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe uelastyczniły bardziej wymagane długości autobusów – zarówno dla pojazdów MIDI, jak i MAXI. Natomiast utrzymany został kontrowersyjny brak podziału zamówienia na części, co oznacza to, że dostawcą autobusów MIDI, MAXI i ładowarek musi być jeden podmiot.

Mimo tego, 22 lipca zamawiający otrzymał oferty od:

  • Busnex Poland Sp. z o.o. – cena 23.986.230,00 PLN za autobusy Yutong,
  • Electrobus Europe Zrt – cena 18.602.500,00 PLN za autobusy Ikarus,
  • KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. – 23.541.810,09 PLN za autobusy Karsan. P

Zamawiający nie podał, czy ceny ofertowe zawierają podatek VAT. Z kolei kwota, jaką zamawiający planuje przeznaczyć na zakup autobusów to 24.019.680,00 PLN.

Karsan wygrywa przetarg z dofinansowaniem CUPT-KPO na dostawę 10 autobusów elektrycznych dla PKS Oława,
Karsan wygrywa przetarg z dofinansowaniem CUPT-KPO na dostawę 10 autobusów elektrycznych dla PKS Oława,

Karsan wygrywa

Zakładając, że ceny ofert zostały podane w cenach brutto, wszystkie propozycje mieszczą się w tej sumie. Nie sposób przy tym pominąć faktu, że cena za autobusy marki Ikarus znacząco odbiega od ceny konkurentów. W dotychczasowych przetargach Electrobus podawał ceny w netto, co oznacza, że ostatecznie cena te będzie musiała zostać powiększona o podatek VAT.

14 września Oławskie Przewozy Gminno-Powiatowe za najkorzystniejszą ofertę uznały propozycje od tureckiej firmy. Podejmując tę decyzję Związek kierował się dwoma kryteriami oceny ofert:

  • ceną (60%)
  • długością gwarancji (40%).

Karsan uzyskał łączną liczbę 98,32 punktów, wyprzedzając Busnex Poland, który zdobył 97,24 punktów, co daje różnicę zaledwie 1,09 punktów. Ikarus ma odległe trzecie miejsce. Wpływ na ostateczny wynik miała cena, gdyż zarówno Turcy, jak i Yutong uzyskali maksymalne 40 punktów w kryterium „gwarancja”, ale różnice w punktacji cenowej przesądziły o wyłonieniu zwycięzcy. Ostatecznie Karsan wygrał o 1,08 pkt. O włos.

Karsan wygrywa przetarg z dofinansowaniem CUPT-KPO na dostawę 10 autobusów elektrycznych dla PKS Oława,
Karsan wygrywa przetarg z dofinansowaniem CUPT-KPO na dostawę 10 autobusów elektrycznych dla PKS Oława,

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Nowe autobusy elektryczne mają mieć długość od 7,5 do 10,0 m (MIDI) oraz od 10,5 do 13,0 m (MAXI), a wysokość max. 3,4 m. Autobusy MAXI mają być niskopodłogowe, bez stopni pośrednich na podłodze, w przejściu środkowym oraz w drzwiach, zaś pojazdy MIDI będą niskopodłogowe lub niskowejściowe tzn. zamawiający dopuszcza podest za drugimi drzwiami. Dopuszczalne są rozwiązania w zakresie napędu poprzez zastosowanie jednego lub wielu silników elektrycznych z zastrzeżeniem, że moc uzyskana zagwarantuje pełne funkcjonowanie pojazdu wraz z osprzętem i wyposażeniem w skrajnie niekorzystnych warunkach w ruchu miejskim. Minimalna moc znamionowa silnika lub silników ma być nie mniejsza niż 150 kW. Z kolei magazyn energii musi zapewnić, niezależnie od warunków zewnętrznych oraz stopnia zużycia przejechanie 280 km bez ładowania. Baterie trakcyjne powinny być wykonane w technologii przystosowanej do ładowania metodą plug-in. Wymiana pasażerów odbywać się ma poprzez dwoje drzwi w układzie 2-2-0 lub 1-2-0.

Pasażerowie po wejściu do autobusu usiądą na fotelach o budowie modułowej, profilowanych, wyposażonych w stelaże i poręcze, wykonane ze stali nierdzewnej – kwasoodpornej. Do dyspozycji pasażerów będą ładowarki USB. Kabina kierowcy będzie wydzielona, zabudowana typu „zamkniętego” z oszklonymi, odpornymi na uderzenia drzwiami, wykonanymi z bezpiecznej szyby wandaloodpornej.

Kierowca będzie mógł w czasie pracy korzystać m.in. z radia i USB.

Tablice elektroniczne zewnętrzne będą ledowe wykonane w oparciu o diody SMD w kolorze białym. Wewnątrz każdego autobusu znajdzie się tablica dwurzędowa. Autobusy będą wyposażone także w system lokalizacji oparty o dane pochodzące z systemów opartych o technologie GPS.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-1dfae042-2cb8-11ef-b373-0e435a8a43bc

Komentarze