Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Iveco chce wrócić z produkcją autobusów do Włoch

infobus
21.06.2022 10:30
0 Komentarzy

20 czerwca Grupa Iveco ogłosiła plany wznowienia produkcji autobusów we Włoszech.

Ten dość skomplikowany logistycznie projekt – ale ze spodziewanym, wydatnym rządowym wsparciem – ma przyczynić się do transformacji energetycznej włoskiego transportu publicznego i będzie miał pozytywny wpływ na rozwój całego sektora motoryzacyjnego w tym kraju. Pojazdy „made in Italy” mają być głównie oparte na najnowocześniejszych technologiach, związanych z napędem bateryjnym i wodorowym.

Turyn i Foggi

W czerwcu spółka Iveco Bus złożyła wniosek do włoskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego o przystąpienie do programu „Narodowy Plan Odbudowy i Odporności (PNRR)”, którego celem jest rozpoczęcie inwestycji oraz działań badawczo-rozwojowych w zakresie produkcji innowacyjnych autobusów. Jak czytamy we wniosku – inwestycja Iveco wesprze transformację energetyczną włoskiego transportu publicznego i wdroży zaawansowane technologie w kraju. Działania te mają też podnieść poziom umiejętności i zatrudnienia oraz przyczynić się do rozwoju krajowego łańcucha dostaw w branży motoryzacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem sektora komponentów specjalistycznych.

Kolejny aspekt, który podnosi producent to odnowienie współpracy między różnymi regionami Włoch, ponieważ zakłady grupy, które miałyby zająć się ponownie produkcją autobusów, znajdują się w Turynie i Foggi. To fabryki, które do tej pory specjalizowały się w produkcji przemysłowych silników spalinowych.

Szczególne miejsce w tych planach zajmuje zakład w Piemoncie, gdzie miałoby zostać ulokowane biuro konstrukcje i produkcja baterii. Z kolei w Foggi firma rozważa instalację nowych linii do końcowego montażu niskoemisyjnych autobusów (na metan / biometan i olej napędowy-biodiesel najnowszej generacji); zeroemisyjnych pojazdów BEV oraz konstrukcji na ogniwa paliwowe zasilane wodorem.

Krótko mówiąc, początkowa produkcja nowych autobusów miałaby rozpocząć się w innych zakładach Grupy, które już zajmują się produkcją autobusów Iveco (czyli Annonay, Vysoké Myto oraz Rorthais). Następnie przetransportowane konstrukcje z tych fabryk miałaby być „uzbrajane” w Foggii w nowoczesny napęd opracowany i wyprodukowany w Turynie. Dodatkowo zakład w Foggi miałby montować inne, dodatkowe komponenty pochodzące od włoskich producentów komponentów.

Badania, rozwój i produkcję akumulatorów oraz dostawa silników do pojazdów niskoemisyjnych powierzone zostaną spółce FPT Industrial, czyli marce specjalizującej się w produkcji spalinowych jednostek napędowych.

Poniżej zobaczcie, jak odbywa się produkcja autobusów w czeskiej fabryce Iveco Bus w Vysoké Myto:

Rok 2023

Jeśli wniosek o umowę rozwojową zostanie zatwierdzony przez włoski rząd, to cały ten projekt przejdzie do fazy operacyjnej w 2022 r. Planowo pierwsze autobusy – wyprodukowane przez dotychczasowych pracowników plus dodatkowo zatrudnionych – opuszczą Foggi wiosną 2023 r. Jak deklaruje Iveco, plan ten zwiększyłby możliwości produkcyjne i technologiczne marki w Europie i to bez uszczerbku dla istniejących europejskich zakładów Grupy. Dodatkowo Iveco i FPT Industrial rozwiną swoje nowe technologie, które znacząco przyczynią się do transformacji energetycznej i środowiskowej w segmencie publicznego transportu pasażerskiego oraz przywrócą konkurencyjność włoskiego segmentu autobusów. Do tego dochodzi zapewne gigantyczna pomoc finansowa z strony włoskiego rządu i rynkowy sygnał o produkcji pojazdów „made in Italy”.

-„Uważamy, że nasza propozycja jest właściwa i cieszymy się, że możemy ją ogłosić. Wierzymy, że nasz wniosek zostanie przyjęty i że ten projekt pozwoli nam rozwinąć nowe umiejętności, przyczynić się do rozwoju gospodarczego kraju i odegrać wiodącą rolę w procesie odnowy floty lokalnego transportu publicznego we Włoszech” – tak skomentował te zamiary Domenico Nucera, prezes autobusowego działu w Grupie Iveco.

Na koniec dodajmy, że Grupa Iveco zatrudnia około 34 000 osób na całym świecie i posiada 28 zakładów produkcyjnych oraz 29 centrów badawczo-rozwojowych. Z kolei sama spółka Iveco Bus zatrudnia ponad 6000 osób w czterech zakładach produkcyjnych, w Annonay we Francji, Vysoké Myto w Czechach, Brescii we Włoszech (minibusy) oraz w Rorthais we Francji, gdzie znajduje się centrum elektromobilności.

Komentarze