Iveco Bus świętuje 50-lecie istnienia marki. Pół wieku innowacji w transporcie publicznym
Iveco obchodzi w 2025 roku jubileusz 50-lecia, podkreślając swoją rolę jako jednego z liderów globalnego transportu zbiorowego.
Marka, która powstała w 1975 roku z połączenia pięciu europejskich producentów pojazdów użytkowych, przeszła drogę od przemysłowego konsorcjum do globalnego gracza w segmencie autobusowym. Dziś koncern dysponuje siecią siedmiu fabryk, trzema ośrodkami R&D w Europie oraz ponad 1000 punktów serwisowych na całym świecie.
Rozkład jazdy:
- Jakie firmy połączyły się w 1975 roku, by stworzyć markę Iveco?
- Jakie były kluczowe momenty w historii marki – od Irisbus po rebranding na Iveco Bus?
- Jakie rodzaje napędów oferuje dziś Iveco Bus w swoich pojazdach i jakie modele są sztandarowe dla marki?
Rok 1975
Iveco Bus to renomowany producent autobusów i autokarów, którego historia sięga 1975 roku, kiedy to powstała marka Iveco (Industrial Vehicle Corporation) poprzez połączenie czterech europejskich producentów pojazdów użytkowych:
- Fiat Veicoli Industriali z Włoch,
- Lancia Veicoli Speciali z Włoch,
- Unic z Francji
- Magirus-Deutz z Niemiec.
W 1999 roku doszło do fuzji działów autobusowych Iveco i Renault Véhicules Industriels, co zaowocowało powstaniem spółki Irisbus. W skład Irisbus weszły również marki Heuliez Bus oraz czeska Karosa. W 2003 roku Iveco przejęło pełną kontrolę nad Irisbus, czyniąc ją w pełni swoją spółką zależną.
W maju 2013 roku nastąpił rebranding, w wyniku którego Irisbus przekształcono w Iveco Bus. Od tego momentu wszystkie nowe autobusy są sprzedawane pod marką Iveco.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wyjątkowe autobusy
Iveco Bus to dziś nie tylko producent pojazdów, ale także dostawca kompleksowych rozwiązań energetycznych i mobilnych dla transportu publicznego. W ofercie marki znajdują się autobusy miejskie, międzymiastowe, szkolne, turystyczne i minibusy w wersjach spalinowych, na gaz ziemny, biopaliwa, elektrycznych oraz wodorowych.
Wśród przełomowych osiągnięć firmy znajdują się:
- Rozwój autobusów „bi-mode”, które łączą zalety środowiskowe napędu elektrycznego z elastycznością i autonomią silnika spalinowego, został zapoczątkowany przez IVECO w latach 80. Modele te powstały na bazie autobusu IVECO 471.
- Jako pionier w dziedzinie alternatywnych źródeł energii, producent wprowadził w 1998 roku pierwsze autobusy na gaz ziemny – model CityClass CNG, który był następcą miejskiego autobusu Iveco 490 TurboCity UR Green.
- W 2003 roku, podczas kongresu UITP w Madrycie, IVECO-IRISBUS jako pierwszy producent zaprezentował miejski autobus wodorowy z ogniwem paliwowym City Class. Egzemplarz tego modelu był wykorzystywany podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 roku oraz IX Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.
- Gama Crossway , wprowadzona na rynek w 2006 roku, szybko stała się punktem odniesienia w segmencie międzymiastowym – do dziś wyprodukowano ponad 65 000 egzemplarzy. Różne warianty modelu, przeznaczone do transportu miejskiego, międzymiastowego i szkolnego, dostępne we wszystkich wariantach napędowych, są produkowane w zakładzie Vysoké Mýto (Czechy).
- W 2010 roku producent zaprezentował nowe serie autobusów hybrydowych diesel-elektrycznych: Irisbus Citelis oraz Heuliez Access’Bus GX 327 i 427. Premiera odbyła się podczas Europejskich Targów Mobilności w Paryżu. Modele te, dostępne w wersjach standardowych i przegubowych, oferowały znaczną oszczędność paliwa w porównaniu z odpowiednikami spalinowymi i zostały nagrodzone "Trophées de l’Innovation" w kategorii "Energia i środowisko".
- W 2013 roku IVECO BUS zaprezentowało model Urbanway – pierwszy miejski autobus producenta wyposażony w silnik spełniający normę Euro VI. Model dostępny jest we wszystkich wersjach napędowych: CNG, hybrydowej, trolejbusowej, a także w wersji high-service pod nazwą Crealis.
- W 2015 roku rozpoczęła się w pełni elektryczna era marki, wraz z premierą bateryjnego modelu Heuliez GX 337 ELEC, oferowanego poza Francją pod nazwą Iveco E-Way. Od tego czasu oferta elektryczna znacząco się rozwinęła – obejmuje nowe generacje bateryjnych modeli E-Way, miejski autobus wodorowy E-WAY H2, międzymiastowe modele elektryczne Crossway Low Entry ELEC i Crossway Elec, a także minibus eDaily. Całość uzupełnia pakiet usług Energy Mobility Solutions, wspierający wdrażanie flot elektrycznych u operatorów publicznych i prywatnych.
Iveco Bus intensywnie inwestuje w rozwój technologii oraz unowocześnianie zakładów produkcyjnych. Fabryki w Annonay, Rorthais, Foggii i Vysoké Mýto są dziś dostosowane do montażu pojazdów elektrycznych, w tym z użyciem własnych systemów bateryjnych. Firma kładzie też nacisk na produkcję rozwiązań opartych na biometanie i wodorze, zachowując podejście technologicznie neutralne.
50xBeyond
Kulminacją obchodów będzie wydarzenie „50xBeyond”, które odbędzie się 12–15 czerwca 2025 roku w Turynie, w przestrzeni OGR – miejscu łączącym innowację i sztukę. Spotkanie zgromadzi partnerów, klientów, przedstawicieli władz i interesariuszy z całego świata. Dodatkowo w 2025 r. swoje jubileusze obchodzą dwie kluczowe fabryki:
- Annonay (Francja) – 100 lat tradycji produkcji autobusów,
- Vysoké Mýto (Czechy) – 130 lat działalności i największy zakład IVECO BUS na świecie.
IVECO BUS rozwija nie tylko ofertę pojazdów, ale również usług wspierających wdrażanie elektromobilności. Energy Mobility Solutions to pakiet doradztwa, zarządzania flotą, infrastruktury i narzędzi wspierających przejście na napędy alternatywne. Równolegle marka rozwija pakiet usług IVECO ON, optymalizujący utrzymanie i eksploatację pojazdów niezależnie od źródła napędu.
Koncern, należący do notowanej na giełdzie w Mediolanie Iveco Group N.V. (EXM: IVG), zatrudnia ponad 5500 pracowników i produkuje pojazdy w siedmiu fabrykach w Europie i Ameryce Południowej. Jest jednym z liderów europejskiej elektromobilności zbiorowej, a jednocześnie oferuje rozwiązania dla rynków globalnych – od miejskich autobusów po pojazdy turystyczne i podmiejskie.
Komentarze