Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ikarus z pierwszą umową w Polsce. Na autobusy elektryczne dla KM Szczecinek

infobus
30.08.2023 19:04
0 Komentarzy

30 sierpnia firma Electobus Europe podpisała umowę w Szczecinku na dostawę pięciu autobusów elektrycznych dla Komunikacji Miejskiej Szczecinek.

Umowa zakłada dostawę za 11 miesięcy od jej podpisania, ale jest szansa, że do Szczecinka elektryki przyjadą już w drugim kwartale 2024 roku. To pierwsza dostawa elektrobusów z Węgier do Polski i elektryczny powrót marki Ikarus do naszego kraju.

Z Węgier do polski

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli burmistrz Daniel Rak, Zoltan Sipos, przedstawiciel firmy Eletrobus Europe, Komunikacji Miejskiej Szczecinek Tomasz Merk oraz Marcin Ołubiec z Electrobus Europe. 

-„Jesteśmy obecni w Niemczech, w Rumunii, oczywiście na Węgrzech i od teraz także w Polsce – powiedział Zoltan Sipos, który nie wykluczył, że szczecinecka KM może być przyczółkiem firmy w ekspansji na Polskę i stać się siedzibą serwisu Ikarusa.

12-metrowe autobusy będą wyposażone w klimatyzację i przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, z trzema parami drzwi. Nowe pojazdy KM Szczecinek pomieszczą co najmniej 70 pasażerów, z czego przynajmniej 22 na miejscach siedzących. Ich zasięg wynosi do 385 kilometrów.

Po najnowszych dostawach tabor KM Szczecinek będzie liczył 15 e-busów, czyli 68 procent całego taboru.

30 sierpnia firma Electobus Europe podpisała umowę w Szczecinku na dostawę pięciu autobusów elektrycznych dla Komunikacji Miejskiej Szczecinek.

Ikarus plus Ursus

Przypomnijmy, że KM Szczecinek posada w swojej flocie 10 autobusów elektrycznych Ursus. Po dostawie Ikarusów wycofane zostaną z ulic Szczecinka najstarsze pojazdy spalinowe

-„To na pewno ważny dzień dla Szczecinka i Komunikacji Miejskiej. To kolejny krok w kierunku wymiany naszego taboru – mówi burmistrz Daniel Rak.

Miasto pozyskało na ten zakup dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Wsparcie w formie dotacji wyniosło 8 mln 525 tys. złotych plus pożyczka z NFOŚiGW w wysokości 2 mln 475 tys. złotych plus wkład własny 2 mln 530 tys. złotych.

30 sierpnia firma Electobus Europe podpisała umowę w Szczecinku na dostawę pięciu autobusów elektrycznych dla Komunikacji Miejskiej Szczecinek.

Do trzech razy sztuka

Przypomnijmy, że Szczecinek podpisał autobusowy kontrakt po trzech przetargach. Za pierwszym i drugim razem oferty przekroczyły budżet i w konsekwencji przetargi zostały anulowane. Szczecinek cały czas szukał sposobów na uzyskanie tańszych ofert. Miasto wcześniej punktowało w warunkach gwarancji, również gwarancję całopojazdową i gwarancję układu napędowego. Za ostatnim razem Szczecinek zrezygnował z tych kryteriów, a pozostawił jedynie gwarancję na baterie. Dodatkowo miasto ucięło jeszcze bardziej wymaganą pojemność magazynów energii. Z początkowej pojemności 380 kWh zostało już tylko 310 kWh. I udało się.

3 lipca Szczecinek otworzył oferty od następujących firm: 

  • Electrobus Europe, Węgry (Ikarus) – na sumę 13.124.100,00 PLN brutto / 10.670.000 PLN netto, co daje jednostkowy koszt 120e na poziomie 2 134 000 PLN netto,
  • SOR Libchavy s.r.o., Czechy  – na sumę 14.852.250,00 PLN brutto / 12.075.000 PLN netto, co daje jednostkowy koszt NS12 electric na poziomie 2 415 000,00 PLN netto,
  • Busnex Poland, Warszawa (dealer Yutonga) na sumę 14.950.000,00 PLN brutto / 12.154.471,54 PLN netto, co daje jednostkowy koszt E12 na poziomie 2.430.894,31 PLN netto.

Zabrakło więc oferentów z poprzedniego przetargu, takich jak: MAN, Mercedes, czy Autosan, za to ponownie pojawił się SOR. Z kolei budżet zamawiającego wynosił 13.53. 000,00 PLN. Zamawiający wybrał najkorzystniejszą ofertę na podstawie oceny trzech kryteriów:

  • ceny – 60 pkt,
  • okresu gwarancji na magazyny energii elektrycznej – powyżej 96 miesięcy – 30 pkt,
  • zasięgu autobusu – co najmniej 270 km – 10 pkt.

Ikarus jako jedyny zmieścił się w budżecie i dzięki temu wygrał szczecinecki kontralt. A my czekamy na dostawy pierwszych elektrycznych autobusów z Węgier do Polski.

Komentarze