Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Igrzyska Olimpijskie wydarzeniem promującym energię odnawialną

infobus
05.08.2021 06:00
0 Komentarzy
Oprócz najlepszych występów sportowców, tegoroczne Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 są także pokazem jazdy przyszłości.

KOCIOŁ OLIMPIJSKI ZASILANY WODOREM

Rozpalenie ognia w „kociołku olimpijskim” formalnie kończy sztafetę z pochodniami i symbolizuje ciągłość między dawnymi i współczesnymi rozgrywkami. Jest również symbolem zaangażowania ruchu olimpijskiego w bardziej zrównoważony świat – po raz pierwszy w historii kocioł olimpijski jest zasilany wodorem. Wodór, jako pierwiastek najobfitszy we wszechświecie, jest czysty i lekki. Nie powoduje emisji dwutlenku węgla, gdy jest wytwarzany z energii odnawialnej. Eksperci uważają, że oferuje największy potencjał ograniczenia lub wyeliminowania emisji pochodzących z transportu i przemysłu. Jest uważany za istotny element przyszłości, który jest przyjazny dla klimatu i energooszczędny.

„Dzięki ogromnemu zasięgowi i popularności Igrzyska Olimpijskie są doskonałą okazją do zaprezentowania technologii, które mogą pomóc sprostać dzisiejszym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu” – powiedziała Marie Sallois, dyrektor ds. rozwoju korporacyjnego i zrównoważonego w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl).

WODOROWA WIOSKA OLIMPIJSKA

Aby uzyskać jak najwięcej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, kupowana jest energia z biomasy bezpośrednio z zakładu w Kawasaki City oraz energia słoneczna z Fukushimy. Stacja wodorowa w Harumi, gdzie znajduje się Wioska Olimpijska, zasila domy i samochody.

Wioska Olimpijska w Harumi, w której przez kilka tygodni mieszkają tysiące sportowców, jest przykładem zastosowania tej technologii w praktyce. Wioska jest zbudowana jako miniaturowe miasto wodorowe i pokazuje potencjał pierwszej kompleksowej infrastruktury wodorowej. Wodór również zasila autobusy dla sportowców i podgrzewa wodę w stołówkach, domach i obiektach treningowych. Po rozgrywkach podziemny rurociąg odprowadza wodór ze stacji produkcyjnej do bloków mieszkalnych. Organizatorzy mają nadzieję, że pierwsza japońska wioska olimpijska na wodór zrobi dobre wrażenie na przyszłych pokoleniach.

Po bezprecedensowym odroczeniu igrzysk, japońscy organizatorzy postanowili nie zezwalać zagranicznym widzom na wjazd do Japonii z powodu ogólnoświatowej pandemii COVID-19. Według niedawno opublikowanej aktualizacji raportu Tokyo 2020 Sustainability Report, doprowadzi to do redukcji emisji o około 340 000 ton CO2. Decyzja o zakazie przyjmowania widzów podczas igrzysk olimpijskich prawdopodobnie będzie miała dalszy wpływ na te emisje. Ostateczna kalkulacja zostanie dokonana po Igrzyskach i zostanie uwzględniona w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju Tokio 2020.

PRZYSZŁE IGRZYSKA DLA KLIMATU

Organizatorzy kolejnych igrzysk zostaną poproszeni o pójście o krok dalej w walce ze zmianami klimatu. W marcu 2020 r. MKOl zdecydował, że od 2030 r. wszystkie igrzyska olimpijskie będą organizowane jako „pozytywne klimatycznie”. Oznacza to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla zgodnie z Porozumieniem Paryskim, kompensowanie ponad 100 procent pozostałych emisji i wykorzystanie ich wpływu do promowania skutecznych działań przeciwko zmianom klimatu. Pierwsze takie igrzyska powinny odbyć się w Paryżu w 2024 r. Sam Międzynarodowy Komitet Olimpijski zobowiązał się, że do 2024 r. stanie się pozytywny dla klimatu. Ponad 100 proc. zrekompensuje pozostałe emisje, głównie dzięki posadzeniu Lasu Olimpijskiego w Mali i Senegalu.

WODOROWE AUTOBUSY TOYOTA

Globalny partner olimpijski – Toyota, wyprodukowała pierwsze na świecie samochody napędzane wodorem w 2014 roku, dostarczając do Tokio około 500 samochodów Mirai z ogniwami paliwowymi, tego samego modelu, którego używa MKOl w swojej siedzibie w Szwajcarii. Do przewozu sportowców dostępnych jest 100 autobusów Sora z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Każdy autobus ma 10 zbiorników na 600 litrów wodoru i zabierze 79 pasażerów. Nazwa Sora to skrót od cyklu wodnego – niebo, ocean, rzeka, powietrze. Do transportu ciężkich maszyn wykorzystywane są dodatkowe ciężarówki na wodór.

PRZYSZŁOŚĆ JAPONII OPARTA NA WODORZE

Zgodnie z japońską strategią wodorową, którą przyjęła w 2017 r. jako jeden z pierwszych krajów na świecie, do 2030 r. ma być eksploatowanych 800 tys. pojazdów na ogniwa paliwowe oraz odpowiadająca temu sieć stacji paliw. Obecnie w Japonii jest 135 stacji paliw wodorowych, czyli więcej niż w jakimkolwiek innym kraju.

Komentarze