Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

IGKM o elektromobilnej noweli: Uderza w gazowe autobusy!

infobus
10.12.2020 07:00
0 Komentarzy

Do 11 grudnia Ministerstwo Klimatu prowadzi społeczne konsultacje projektu zmiany ustawy o elektromobilności. 

4 grudnia swoje krytyczne uwagi do tej noweli wysłała Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej

BEZ GAZOMOBILNOŚCI?

Zdaniem Izby przedstawiona w listopadzie propozycja nowych zapisów ustawy są niejednoznaczne pod względem zgodności z unijną dyrektywą 2009/33/WE, a przede wszystkim nie są korzystne dla części polskich operatorów transportu publicznego.

-„Pozostawienie dotychczasowych zapisów projektu ustawy uderza przede wszystkim w operatorów, którzy zdecydowali się dotychczas na eksploatację autobusów CNG i LNG. Intencją Parlamentu Europejskiego było dopuszczenie autobusów w tej technologii jako alternatywnego uzupełnienia puli wymaganych autobusów zeroemisyjnych przynajmniej w okresie przejściowym – do 2030 roku. I rzeczywiście wiele krajów UE wspiera w chwili obecnej zakupy autobusów gazowych jako działanie równoległe do elektryfikacji flot autobusowych. Wydaje się, że pozostawienie zapisów projektu uderzy zresztą jeszcze bardzo dotkliwie w przewoźników regionalnych, realizujących przewozy zakontraktowane przez samorządy – poziom wymagań w zakresie liczby pojazdów gazowych i elektrycznych we flotach przewoźników sektora PKS ma być jeszcze bardziej wyśrubowany niż w stosunku do komunikacji miejskiej. Tym dobitnej świadczy to o oderwaniu proponowanych przepisów od realiów – pisze do Michała Kurtyki, ministra Klimatu i Środowiska Dorota Kacprzyk, prezes IGKM.

Zdaniem Izby najistotniejszym elementem jest uwzględnienie miejsca dla autobusów gazowych. Dodatkowo IGKM chce dopuszczenie zapisów pozwalających na wspólne postępowania przetargowe, pozwalające na łączenie potencjału operatorów posiadających pojazdy z obu grup: zeroemisyjnych i niskoemisyjnych.

Branżowe pismo zawiera także postulat zgłoszony z Krakowa dotyczący udzielanie niejako „na boku” ulg operatorom carsharingu, które stoi w sprzeczności z założeniami samej ustawy o elektromobilności i jednocześnie może okazać się niekorzystne dla transportu publicznego.

Eko stymulacja

Jak informuje MKiŚ, ustawa ma za zadanie stymulować rozwoju elektromobilności, oraz upowszechnić stosowanie innych paliw alternatywnych (m.in. LNG i CNG) w sektorze transportowym w Polsce.

Od momentu wejścia w życie pierwszej ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w Polsce oraz na całym świecie nastąpił dynamiczny rozwój transportu nisko i zeroemisyjnego oraz rozwiązań przyczyniających się do zmniejszenia jego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

W trakcie obowiązywania ustawy zgłaszano wiele postulatów i uwag co do treści. Projektowane zmiany mają na celu dostosowanie przepisów do oczekiwań społecznych i organizacji branżowych oraz coraz szybszego rozwoju branży motoryzacyjnej.

Proponowane zmiany mają służyć jeszcze lepszemu wsparciu rozwoju elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami.

W projekcie uwzględniono także planowany dynamiczny rozwój transportu opartego o zasilanie pojazdów wodorem.

Najważniejsze zmiany wobec obecnie obowiązujących przepisów do między innymi:

  • zmiany zasad dotyczących wprowadzania stref czystego transportu,
  •  wprowadzenie ułatwień w budowie punktów ładowania w budynkach wielorodzinnych,
  • wprowadzenie zerowej stawki opłat drogowych i środowiskowych dla pojazdów niskoemisyjnych o masie własnej powyżej 3,5 t,
  • wprowadzenie ułatwień dla świadczenia usług w systemie krótkoterminowego najmu samochodów,
  • wprowadzenie definicji niezbędnych dla powstania infrastruktury tankowania wodoru.

 Link do projektu dokumentu na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Konsultacje potrwają do 11 grudnia.

Komentarze