Liczba premier przygotowanych przez niemieckiego producenta prawie zdominowała tegoroczne targi IAA w Hanowerze. Setra pokazała nową rodzinę ComfortClass 500 MD, „malucha”S 511HD, najdłuższy model S 519 HD oraz niskowejściową serię MultiClass LE Business. Zacznijmy od zupełnie nowej serii MD, tłumaczonej jako „mid-decker”, czyli średniopokładowej. Podczas jesiennej wystawy w jej barwach zadebiutowały dwa dwuosiowe modele: S 515 MD o długości 12,3 m i S 516 MD o długości 13,1, których wyróżnikiem jest przede wszystkim niższa wysokość niż w klasycznych egzemplarzach ComfortClass. Wynosi ona dokładnie 3,56 m (dla porównania seria CC500 ma wysokość 3,77 m, a TC500 –3,88 m). Wizualnie ComfortClass MD bezpośrednio nawiązuje do swoich starszych i wyższych braci. Tylko tylna ściana jest bardziej oszczędna i w efekcie zmienionych proporcji w MD zrezygnowano z ozdobnego pasa. Dzięki niższej o 210 mm wysokości MD na odpowiednio mniejszą ścianę przednią i tym samym lepszą aerodynamikę niż ComfortClass 500. To z kolei obniżyło zużycie paliwa o dalsze 2%. Zdaniem Setry spalanie autobusów MD na dłuższych, autostradowych trasach może wynieść ok. 20 l / 100 , co w przeliczeniu na jedną osobę przy pełnym obłożeniu wynosi ok. 0,4 l / 100 km na 1 pasażera. Przy zastosowaniu opcjonalnego przewidującego tempomatu (Predictive Powertrain Control PPC) te oszczędności mogą być jeszcze większe.
W strategii niemieckiego producenta najnowsze pojazdy mają pomóc mu wejść w segment autobusów balansujących na krawędzi segmentu turystycznego i międzymiastowego (kombi). Wachlarz zastosowania tego typu pojazdów jest naprawdę szeroki –od turystki przyjazdowej poprzez weekendowe wycieczki po regularne połącznia. Najważniejsza zaleta autokarów MD to połącznie funkcjonalności i komfortu rodziny ComfortClass 500 z jeszcze niższą ceną zakupu. W zamian oferują one wygodne wnętrze o wysokości 2,1 m, szeroki wybór układów siedzeń, opcję zabudowy drugich drzwi na tylnym zwisie oraz dostępność wszystkich opcji wyposażenia przewidzianego dla CC500 (w tym m.in. ESP, AdaptiveCruise Control, asystenta pasa ruchu czy Front CollisionGuard). Sercem układu napędowego rodziny MD jest znany z standardowych autobusów miejskich silnik OM 936, który zapewnia moc 260 kW (354 KM) przy pojemności 7,7 l (w pozostałych konstrukcjach CC500 występuje jednostka OM 470 Euro 6 o pojemności 10,7 l). Niska waga tej jednostki napędowej sprawia, że dobrze nadaje się on do zastosowania w autobusach dwuosiowych o konstrukcji powyżej 12 m. Swoją przydatność na dłuższych trasach OM 936 dowiódł już w pojazdach MultiClass 400. W układzie przeniesienia napędu występuje standardowo 6-biegowa manualna skrzynia biegów –dla obu wersji silnikowych. W pełni zautomatyzowana, 8-biegowa przekładnia GO 250-8 PowerShift dostępna jest jako opcja. Pojemność dwóch zbiorników paliwa, zlokalizowanych przy przedniej osi, wynosi 400 l.
Seria MD jest dostępna w różnym układzie drzwi – albo z drugimi drzwiami między osiami albo na zwisie tylnym. W przypadku centralnych drzwi, kuchnia i WC są umieszczone klasycznie po lewej i prawej stronie od wejścia. Przy tylnych drzwiach, WC jest zabudowywane z tyłu, a kuchnia może być umieszczona zarówno przy wejściu lub bezpośrednio obok szafy w ostatnim rzędzie foteli. Układ drzwi determinuje także pojemność bagażnika i dlatego waha się od 6,1 m3 do 9,7 m3 w S 515 MD z centralnymi drzwiami, kuchnią i WC. Podobnie przedstawia się kwestia pojemności pasażerskiej. Przy centralnych drzwiach i bez toalety liczba miejsc w S 515 MD wynosi 55 (55 przy drzwiach z tyłu). Z WC oraz kuchnią pojemność zmniejsza się ona do 49 miejsc (48). W przypadku dłuższej wersji S 516 MD pojemność rośnie o jeden rząd siedzeń, co oznacza maksymalnie 59 miejsc (59) –bez WC i kuchni. Po ich zabudowaniu mamy miejsce dla 53 (52) pasażerów. Warto wspomnieć, że dzięki niższemu nadwoziu ComfortClass MD oferuje bardziej wygody dostęp do przestrzeni pasażerskiej (pominięty jest jeden stopień).
W skrócie Setra ComfortClass 500 MD jest bardzo elastycznym pojazdem, dlatego ta oferta może być ciekawą propozycją dla polskich przewoźników, którzy coraz częściej sięgają po nowe autobusy z logo Setra. Premierowy model S 515 MD został pomalowany w kolorze „Fiery Volcano”, a jego układzie napędowym zastosowano silnik Mercedes-Benz OM 470 o mocy 290 kW (394 KM) współpracujący z skrzynią biegów GO 250-8 PowerShift i przewidującym tempomatem (PPC). W targowym pojeździe drugie drzwi przeniesiono na zwis tylny, co umożliwiało zabudowę z tyłu pojazdu WC oraz kompaktowej kuchni z ekspresem do kawy i grzałką do hot-dogów. Jego wnętrze pomieściło 46 komfortowych foteli Setra Route.
Czas na kolejną premierę – Setra S 511 HD o długości 10,47 m. „Maluch”, który wcześniej występował w ramach serii TopClass jako S 411 HD został teraz „zdegradowany”do rodziny ComfortClass 500. Ten transfer może jednak wyjść mu na dobre –przede wszystkim w zakresie niższej ceny i bardziej uniwersalnego wyposażenia (z poziomu CC 500). Teraz S 511 HD możemy zamówić zarówno z półautomatyczną skrzynią biegów, jak i drugimi drzwiami po środku lub na zwisie tylnym. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom (przy długości 10,47 m i rozstawowi osi 5005 mm) jest to jednocześnie najkrótszy i najbardziej zwrotny autokar w całej ofercie Setry (jego promień skrętu to 17,5m). Dlatego „maluch”przeszedł śpiewająco wszystkie testy drogowe na górskich przełęczach czy podczas przejazdu przez wąskie centra miast. Nowa Setra S 511 HD jest dostępna z centralnymi drzwiami lub na zwisie tylnym. Przy środkowych drzwiach i 3-gwiazdkowej aranżacji wnętrza nowa Setra oferuje 43 (41 z tylnymi drzwiami) miejsca bez WC lub 41 (38) miejsc z WC. W wersji 4-gwiazdkowej mamy 36 (34) miejsc siedzących, a w 5-gwiazdkowej –32 (32). Bagażnik ma pojemność 5,3 m3 z WC i 6,5 m3 bez WC. Zaletą wersji z centralnymi drzwiami jest możliwość klubowej zabudowy siedzeń w tylnej części. Dlatego Setra S 511 jest dobrym rozwiązaniem dla mniejszych grup turystycznych, które jednocześnie potrzebują wysokiego komfortu i specjalnych rozwiązań. Wygląd zewnętrzny nowej „jedenastki”bezpośrednio nawiązuje do ComfortClass 500. W porównaniu do modelu S 515 HD, zwis S 511 jest skrócony o 625 mm, rozstaw osi o 5005 mm i tylny zwis o 120 mm. Te wymiary przy zmianie wysokość na 3,77 m (razem z zabudowanym na dachu klimatyzatorem) daje korzystne proporcje i dobre właściwości jezdne. Źródłem napędu jest silnik OM 470 o pojemności 10,7 l i mocy 290 kW (394 KM) współpracujący albo z 6-biegową manualną skrzynią biegów (sterowaną joystickiem) albo alternatywnie z GO 250-8 PowerShift. Pojemność zbiornika wynosi 310 l. W zakresie aktywnych systemów bezpieczeństwa mamy klatkę bezpieczeństwa (FCG), elektroniczny program stabilizacji ESP oraz asystenta hamowania. Trzecia generacji ABA 3 zostanie wprowadzana do S 411 w połowie 2015 r.
Na drugim końcu serii ComfortClass 500 mamy kolejną premierę i jednocześnie najdłuższy wariant w ofercie producenta –prawdziwy turystyczny „tramwaj”, czyli S 519 HD. Ten prawie 15-metrowy model (14,95 m) pojawił się już w rodzinie 400 i zawsze imponował swoją pojemnością –71 miejsc pasażerskich bez WC lub 65 miejsc z WC. W wersji 4-gwiazdkowej autokar może przewozić 56 pasażerów, zaś w luksusowej 5-gwiazdkowej – 52. Na targach w Hanowerze w demonstracyjnym;pojeździe zainstalowano siedzenia Voyage Plus. W porównaniu z S 517 HD, konstruktorzy Setry wydłużyli rozstaw między 1 a 2 osią o 230 do 7140 mm. Kolejne 250 mm dodali do rozstawu między 2 a 3 osią, który obecnie wynosi 1600 mm. Zdecydowanie bardziej wydłużony został zwis tylny, który mierzy 3315 mm –zamiast 2785 mm. Wynikiem tej koncepcji jest osiągnięty promień skrętu na poziomie 23,7 m. Pojemność bagażnika wynosi 12,6 m3 (bez toalety) lub 11,4 m3 (z toaletą). Nad tylnymi osiami są dostępne cztery dodatkowe schowki. W układzie napędowym Setra standardowo montuje silnik OM 470 o pojemności 10,7 l o największym zakresie mocy 315 kW (428 KM). Mocniejsza jednostka Mercedes-Benz OM 471 jest dostępna jako opcja (wówczas moc wynosi 350 kW (476 KM). Jak każdy autobus turystyczny z rodziny ComfortClass 500 tak i S 519 HD imponuje swoją aerodynamiką i oszczędnością paliwa. Jednak ogromna pojemność pasażerska tego modelu daje mu szczególnie dobry przelicznik zużycia paliwa na jedno miejsce. To przy trzyosiowej, odpornej na przeciążenia konstrukcji czyni go idealnym rozwiązaniem pod obsługę międzynarodowych tras. Pojemność zbiornika paliwa S 519 HD wynosi 480 l. W zakresie aktywnych systemów bezpieczeństwa mamy klatkę bezpieczeństwa (FCG), elektroniczny program stabilizacji ESP oraz asystenta hamowania. Trzecia generacji ABA 3 zostanie wprowadzana do S 419 w połowie 2015 r.
Kolejna premiera Setry przygotowana z myślą o IAA to seria Setra MultiClass LE Bussines, czyli dwa niskowejściowe modele dostępne w długościach 12,33 m i 13,04 m. Zostały one teraz bardziej stylistycznie zunifikowany z międzymiastową rodziną MultiClass UL. LE oznacza niski przebieg podłogi w pierwszych i drugich drzwiach, z kolei określenie „Bussines”wskazuje, że ich produkcja jest zlokalizowana fabryce Mercedesa w Turcji. Znakiem charakterystycznym tej serii są duże przeszklenia, zwłaszcza w przedniej części, co nadaje im nowoczesny wygląd. Jak opisuje ten model Setra: -„Niskopodłogowy na wszelkie sposoby, ale nie za wszelką cenę. Low Entry Business to połączenie ekonomiczności i funkcjonalności, czyli tego co liczy się na lokalnych trasach.”Nowa konstrukcja LE składa się z różnych modułów: cała stylistyka i przód pochodzi od MultiClass UL, środek to niskopodłogowy moduł EvoBus, a tył także pochodzi z MultiClass UL. Jak już wspomnieliśmy dostępne modele mają dwie długości 12,33 m i 13,04 m. Różnica wynika z rozstawu osi, czyli 6330 mm (S 415 LE Business) lub 7040 mm (S 416 LE Business). Zarówno przedni zwis, jak i tylny są identyczne w obu konstrukcjach. Operatorzy mają także do wyboru różne układy drzwi. Podczas gdy z przodu zawsze będą pojedyncze drzwi, tak po środku mamy wybór: albo pojedyncze, albo podwójne. Wysokość stopnia wejściowego wynosi 345 mm z przodu i 385 mm przy drzwiach po środku. Te wartości można zmniejszyć o 40 mm jeżeli zastosujemy opony o rozmiarze 275/70 R 22.5. Dalsze 70 mm możemy zyskać stosując przyklęk. Łączna pojemność pasażerska autobusu to 49 lub 53 miejsca siedzące. W każdym przypadku liczba ta zmniejsza się o cztery miejsca, jeśli dokładamy wydzielone miejsce na wózek naprzeciwko środkowych drzwi. W układzie napędowym niskowejściowej Setry zastosowano „miejski”silnik Mercedes-Benz OM 936 o pojemności 7,7 l i mocy 220 kW (299 KM) lub 260 kW (354 KM). Wybór przekładni jest niezwykle szeroki: od 6-biegowej manualnej skrzynią biegów przez w pełni zautomatyzowaną GO 250-8 PowerShift po automat Voith i ZF. W zakresie systemu bezpieczeństwa MultiClass LE oferuje ABS+ASR, EBS oraz asystenta nagłego hamowania. Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESP) jest dostępny na życzenie. Dodajmy, że podczas targów w Hanowerze serię „Business”reprezentowały oba modele –w metaliczny złotym kolorze: S 416 LE Business oraz S 415 Business. Ciekawa była także ich stylistyka wnętrza –w wersji podmiejskiej na podłodze mieliśmy wykładzinę imitującą drewnianą podłogą, a siedzenia (Setra Transit) występowały z czarno-brązową tapicerką. Z kolei w S 415 UL zastosowano fotele Setra Route z regulowanymi oparciami z brązową tapicerką i pomarańczowymi zagłówkami. Odważnie. W targowym modelu Setra S 416 LE zastosowano silnik OM 936 o mocy 260 kW (354 KM) z automatyczną skrzynią ZF Ecolife.
W Hanowerze nie zabrakło również flagowej rodziny producenta –Setra TopClass 500, której seryjna produkcja została uruchomiona wiosną br. Tutaj gamę modeli obejmują trzy trzyosiowe autokary o długości od 12,5 m do 14,17 m. To S 515 HDH, S 516 i S 517 HDH. Te ekskluzywne autokary łączą design, komfort i bezpieczeństwo na niespotykanym dotychczas poziomie. W Hanowerze TopClass 500 reprezentował model S 516 HDH w ciekawym beżowym kolorze Rosewood. W jego układzie napędowym zastosowano silnik Mercedes-Benz OM 471 o pojemności 12,8 l i mocy 375 kW (510 KM) oraz w pełni zautomatyzowaną skrzynię biegów GO 250-8 PowerShift. Pojazdu był także wyposażony w przewidujący tempomat PPC i EFR (układ Eco-roll). Najwyższy komfort wyposażenia podkreślał szklany dach TopSky Panorama oraz eleganckie siedzenia Voyage Ambasador, łączące białą skórę i czarno-brązowe tkaniny.
Na IAA Setra pokazała także piętrowy model S 431 DT TopClass, który jest w ciągłej produkcji od 2003 r. W tym roku został pobity rekord ich sprzedaży, która przekroczyła poziom 200 szt. Przy standardowej konfiguracji 83 miejsc pasażerskich i długości 13,89 m piętro Setry to przykład doskonałego wykorzystania przestrzeni. Model wystawiony w Hanowerze także wystąpił w kolorystyce Rosewood, a najciekawszym elementem jego wyposażenie była rampa wjazdowa dla wózków inwalidzkich zastosowana w środkowych drzwiach. Po ich prawej stronie wyznaczono miejsce postojowe. Pojemność pasażerska demonstracyjnego autokaru wyniosła 78 komfortowych foteli Voyage Plus, w tym dwa klubowe stoliki dostępne na dolnym pokładzie. W pojeździe zastosowano silnik Mercedes-Benz OM 471 o mocy 375 kW (510 KM) i w pełni zautomatyzowana skrzynię biegów GO 250-8 PowerShift. Aktywne funkcje bezpieczeństwa objęły elektroniczny układ stabilizacji ESP, adaptatywny tempomat, Active Brake Assist ABA 2 (ABA 3 będzie montowany w piętrach od połowy 2015 r.), system monitorowania ciśnienia w oponach, reflektory ksenonowe, światła doświetlające zakręty, czujnik dymu w bagażniku i automatyczny układ gaszenia pożarów w komorze silnika.
Zostało jeszcze 90% artykułu.
Aby czytać dalej, dołącz do subskrybentów TransInfo.pl już teraz!
Dla indywidualnych czytelników za 15 zł rocznie, a dla firm od 99 zł rocznie! Sprawdź naszą ofertę:
Masz już subskrypcję?
Komentarze