Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Głogów z ofertą Solarisa na pięć elektrobusów. W budżecie

infobus
07.07.2023 17:01
0 Komentarzy

7 lipca Głogów otworzył ofertę w przetargu na dostawę pięciu autobusów elektrycznych wraz z budową infrastruktury ładowania. Wpłynęła ona od firmy Solaris.

Zakup współfinansowany będzie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach II edycji programu „Zielony transport publiczny”. Zakupione pojazdy wejdą w skład floty KM Głogów i będą to pierwsze elektrobusy w taborze spółki.

Czego chciał Głogów?

Przypomnijmy, że Głogów preferował określone rozwiązania techniczne w zamawianych elektrobusach:

  • najniższe zużycie energii elektrycznej – 6 pkt,
  • szyba przednia trzyczęściowa (góra, dół prawy, dół lewy, podzielona w osi) – 2 pkt,
  • zaoferowanie autobusu, w którym cały magazyn energii został zabudowany na dachu – 2 pkt,
  • zaoferowanie w autobusie 28 i więcej siedzących miejsc pasażerskich – 2 pkt,
  • spełnienie wymogu Regulaminu 29 EKG ONZ w zakresie ochrony osób przebywających w kabinie pojazdu użytkowego – 3 pkt.

Jedna oferta

Do zamawiającego wpłynęła dziś jedna oferta od firmy:

  • Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. – cena 17.207.700,00 PLN brutto/ 13.990.000,00 PLN netto.

Z kolei na sfinansowanie zamówienia Głogów przygotował kwotę 17.373.750,00 PLN brutto. Oznacza to, że Solaris trafił niemal w punkt ze swoją propozycją i zmieścił się w budżecie zamawiającego. Na ostateczny wynik przetargu musimy jednak jeszcze poczekać.

Głogowskie elektrobusy

Elektryki dla Głogowa mają mieć długość od 11,5 do 12,5 metrów i wysokość do 3,40 m. Wejście do pojazdów ma odbywać się poprzez troje drzwi, otwieranych do wewnątrz. Napęd pojazdów ma być elektryczny, oparty na silnik centralny za osią napędową lub silniki elektryczne zabudowane w osi napędowej. Zastosowana moc silnika ma być nie mniejszej niż 160 kW. Z kolei magazyn energii elektrycznej zabudowany w oparciu o baterie lub tzw. superkondensatory, zdolny do magazynowania energii i współpracy z systemem zarządzania energią napędu. Łączna pojemność energetyczna (nominalna) magazynu energii nie może być mniejsza niż 250 kWh, jednakże energia dostępna dla użytkownika nie może być mniejsza niż 200 kWh. Ładowanie magazynu energii będzie odbywać się poprzez złącze plug-in oraz odwrócony pantograf.

Przechodzimy do przedziału pasażerskiego, gdzie znajdą się siedzenia pasażerskie przeznaczone dla autobusów miejskich, profilowane, ergonomiczne, odporne na ścieranie i zabrudzenia, łatwe do utrzymania w czystości, zaopatrzone w miękkie wkładki tapicerowane w oparciu i siedzisku, wyposażone w gąbkę (piankę) zmiękczającą pod tapicerką siedziska i oparcia. Kabina kierowcy będzie typu „zamkniętego” z klimatyzacją. Ta znajdzie się również w przestrzeni pasażerskiej.

Elektrobusy będą wyposażone w tablice kierunkowe wykonane w technologii LED. Do tego, wewnątrz znajdzie się tablica z informacją pasażerską.

Komentarze