Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gdyńskie trolejbusy w unijnym projekcie

infobus
03.12.2015 12:48
0 Komentarzy

W tym roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej Sp. zo. o. oraz Uniwersytet Gdański przystąpiły do międzynarodowego projektu ELIPTIC(Electrification of public transport in cities ? Elektryfikacja transportupublicznego w miastach) współfinansowanego przez Unię Europejską w ramachinstrumentu finansowego Horyzont 2020. Projekt zrzesza międzynarodowekonsorcjum złożone z 33-trzech partnerów, którymi są operatorzy transportupublicznego, zarządy komunikacji miejskiej jak i uczelnie wyższe z kilkunastumiast europejskich: Rzymu, Londynu, Brukseli, Warszawy, Barcelony, Lanciano,Oberhausen, Szeged, Lipska, Bremy, Eberswalde, i właśnie Gdyni.

Start w ELIPTIC

Celem projektu ELIPTIC jest zbadanie możliwości jakieoferuje w danym mieście partnerskim istniejąca infrastruktura transportowa orazwypracowanie narzędzi i rozwiązań wiodących ku rozwinięciu jej w stronę dalszejelektryfikacji i oszczędności zużycia energii.

Założenia projektu będą opracowywane na podstawie 23 studiówprzypadków z ww miast UE. PKT i UG wykonają wspólnie dwa studia wykonalności:

  • Studium dotyczące możliwości doładowania pojazdówelektrycznych łączących aglomerację trójmiejską w oparciu o infrastrukturętrolejbusową.

  • Studium dotyczące wydłużenia sieci trolejbusowej za pomocąużycia trolejbusów na bateriach litowo-jonowych (trolejbusy hybrydowe).

Aby zrealizować te plany od technicznej stronymerytorycznej, dzięki zakupionemu w ramach ELIPTIC sprzętowi do mierzenia irejestracji danych elektrycznych z sieci, PKT przeanalizuje potencjałoszczędzania energii elektrycznej uzyskany dzięki zwiększeniu efektywnościodzysku. Także poprzez planowane w projekcie wprowadzenie dwustronnegozasilania sieci trakcyjnej znacząco zoptymalizowany zostanie bilansenergetyczny i zarządzanie energią w sieci trolejbusowej.

Zadaniem UG jako lokalnego partnera badawczego będzienatomiast analiza stosunku kosztów do korzyści ww wymienionych planów usługtransportu elektrycznego, włącznie z oceną oszczędności energii elektrycznej napodstawie pomiarów dokonywanych przez PKT.

Niezależne od sieci

Przypomnijmy, że w tym roku, z początkiem maja, PKTwprowadziło do ruchy dwa trolejbusy ? Solaris Trollino 12M, które dziękizasilaniu z baterii litowych-jonowych są w stanie przejechać nawet do 20 km bezprądu z trakcji. Koszt zakupu każdego z trolejbusów to 1 550 000 złotych.

Nowe trolejbusy obsługują m.in. linię 21, której trasa od 1maja do 31 października została na wybranych kursach wydłużona i objęła równieżodcinek bez trakcji ? skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II w centrum Gdyni,dokąd trolejbusy zajeżdżały co godzinę, czyli 10 razy w każdy dzień powszednioraz 8 razy w każdą sobotę.

Obok nowych trolejbusów, gdyńską premierę miały takżeurządzenia automatycznie naprowadzające odbieraki na sieć trakcyjną wmiejscach, w których kończyć się będzie liniowa jazda na bateriach. Dzięki nimszelki będą samoczynnie wpinały się w sieć, bez konieczności wysiadaniakierowcy.

Przypomnijmy, że pierwsze trolejbusy poruszające się bezsieci trakcyjnej pojawiły się w Gdyni w 2010 roku. Jeszcze w tym roku PKT chcekupić dwa kolejne Solarisy z bateriami, a jeśli uda się pozyskać finansowanie znowej perspektywy, to w latach 2016-2020 kolejnych 30 takich pojazdów. Pojazdyumożliwią dalszy rozwój tras.

??Chcemy, aby gdyńskie trolejbusy docierały do Ergo Areny nagranicy Gdańska i Sopotu, a także woziły pasażerów na gdyńskie osiedla:Fikakowo i Demptowo. Planujemy nawet trasę do Gdańska-Jelitkowa? ? mówidyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni Olgierd Wyszomirski i dodaje:-?Na przełomie tego i następnego roku powstanie pętla na Fikakowie, wówczaspojazdy dotrą także i tam.? Prezentacjętrolejbusów można przypomnieć sobie na poniższym filmie: {https://www.youtube.com/watch?v=bdgNG438V8w}

Kolejna nagroda

Uczestnictwo w kolejnym unijnym programie ? jako jedynafirma z Polski ? przybliża gdyńską spółką do kolejnej nagrody. W 2014 r. firmatriumfowała w konkursie Regiostars Awards. Wyróżniane w nim są najbardziejinnowacyjne i oryginalne przedsięwzięcia finansowane ze środków europejskich,które dla innych miast i regionów mogą stać się inspiracją i wzoremwykorzystania funduszy wspólnotowych. Chodzi przede wszystkim o promowaniedobrych praktyk w rozwoju regionalnym.

W 2014 r. spośród 80 różnych przedsięwzięć do finałuzakwalifikowano 19. Podzielono je na 4 kategorie tematyczne. Gdyński projekt?Rozwój proekologicznego transportu publicznego na Obszarze MetropolitalnymTrójmiasta zwyciężył w kategorii ?CityStar — inwestycje w publicznytransport miejski zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju”, w którejrywalizował z przedsięwzięciami z brytyjskiego Swansea, Kielc i wspólnymprojektem Manchesteru, Paryża, Brukseli, Bielefeld i Rotterdamu. Poniżej film otym wielkim sukcesie PKT Gdynia.

{https://www.youtube.com/watch?v=JWp0cn6kx-k}

Komentarze