Gdyńskie trolejbusy mają 80 lat. 16 września jubileuszowe spotkanie
Komunikacja trolejbusowa w Gdyni działa już 80 lat, a to oznacza, że pomorskie miasto wystartowało z elektromobilnością wcześniej niż ukuto te hasło.
Z okazji jubileuszu Zarząd Komunikacji Miejskiej zaplanował na sobotę, 16 września różne atrakcje i niespodzianki. Więcej o tym wydarzeniu - w kontekście Europejskiego Tygodnia Mobilności - pisaliśmy w TransInfo.
80Te urodziny
W roku 2023 gdyńskie trajtki świętują 80. urodziny.
-„W tym roku przypada 80. rocznica komunikacji trolejbusowej w Gdyni. To już naprawdę bardzo godna rocznica. Myślę, że bardzo atrakcyjna dla mieszkańców z uwagi na komfort przejazdu, jakie proponują trolejbusy, ale też ciekawa dla turystów, którzy mogą korzystać z dość unikalnej oferty transportowej. Ja często śmieję się, że my zaczęliśmy z elektromobilnością zanim to hasło powstało, bo przecież było to w latach 40. i dlatego dzisiaj tak dobrze nam idzie, że nie stresują nas żadne ustawowe limity, które należy wyrabiać w zakresie pojazdów zeroemisyjnych, bo dla nas są po prostu oczywiste do spełnienia, w głównej mierze dzięki flocie trolejbusowej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.
Z okazji jubileuszu Zarząd Komunikacji Miejskiej przygotował na sobotę, 16 września różne atrakcje i niespodzianki.
-„Zapraszamy mieszkańców Gdyni do tego, żeby zechcieli w sobotę, 16 września skorzystać z pewnych atrakcji, które z myślą o nich przygotowaliśmy. Tą atrakcją jest m.in. możliwość skorzystania z linii 301, która będzie funkcjonowała z pl. Konstytucji na pl. Kaszubski. Na tej linii będzie eksploatowany zabytkowy trolejbus saurer, który ma już prawie 70 lat. Oprócz tego, również z pl. Konstytucji, co pół godziny będzie odjeżdżała linia 201. Tam dla odmiany będzie jeździł super nowoczesny trolejbus tzw. „Gepard". Dodatkowo, po to żeby zachęcić do skorzystania z transportu, w tym dniu uruchamiamy linię autobusową - linię 401, która połączy Orłowo przez ulice Świętojańską i Morską z pętlą przy ul. Maciejewicza. Wszystkie przejazdy tymi liniami są bezpłatne, tak samo jak linia 101 – opowiada Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.
Program atrakcji
W sobotę, 16 września uruchomione zostaną następujące linie okazjonalne:
- Linia 101. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie funkcjonować będzie linia 101 w relacji Gdynia Dworzec Gł. PKP – Gdańsk Śródmieście SKM, na trasie prowadzącej w Gdyni ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Świętojańską, Władysława IV, al. Zwycięstwa, w Sopocie al. Niepodległości i w Gdańsku: al. Grunwaldzką, al. Zwycięstwa, Błędnik, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie i al. Armii Krajowej. Linię 101 obsługiwać będzie 6 nowoczesnych pojazdów przegubowych: 3 autobusy z Gdańskich Autobusów i Tramwajów, jeden autobus z PKM w Gdyni, jeden elektrobus z PKA w Gdyni oraz jeden trolejbus z PKT w Gdyni. Odjazdy z obu pętli zaplanowano w godz. 10:00-18:30 z częstotliwością co 30 minut.
- Linia 201. W Gdyni funkcjonować będzie linia 201 w relacji Gdynia Dworzec Gł. PKP – Przystań Żeglugi, na trasie prowadzącej ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II. Linia 201 obsługiwana będzie nowoczesnym trolejbusem. Kursy zaplanowano w godz. 11:00-18:30 z częstotliwością co 30 minut.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
- Linia 301. W Gdyni funkcjonować będzie linia 301, o charakterze okrężnym, z przystankiem początkowo-końcowym Gdynia Dworzec Gł. PKP, na trasie prowadzącej ulicami: Dworcową, 10 Lutego, Świętojańską, pl. Kaszubski, Jana z Kolna i pl. Konstytucji. Linia 301 obsługiwana będzie trolejbusem zabytkowym, a kursy zaplanowano w godz. 11:00-18:30 z częstotliwością co 30 minut.
Uwaga! Trolejbusy linii 201 i 301 odjeżdżać będą z Dworca Gł. PKP w jednakowym czasie, umożliwiając, w miarę możliwości, przesiadkę przy Dworcu Gł. PKP z autobusu linii 101 przyjeżdżającego z kierunku Gdańska oraz zapewniając dogodną przesiadkę z jednego trolejbusu na drugi pasażerom zainteresowanym przejażdżką pojazdami obu linii. Po pokonaniu całej trasy trolejbusem linii 201 możliwe będzie, po niedługim oczekiwaniu, skorzystanie z trolejbusu linii 301 (lub odwrotnie).
- Linia 401. W Gdyni funkcjonować będzie linia 401 w relacji Obłuże Maciejewicza – Orłowo SKM-Klif, na trasie prowadzącej ulicami: Maciejewicza, płk. Dąbka, Kwiatkowskiego, Estakadą Kwiatkowskiego, Morską, 10 Lutego, Świętojańską, Władysława IV i al. Zwycięstwa. Linia 401 obsługiwana będzie czterema zabytkowymi autobusami z firm: PA Gryf i Kultowy Ikarus. Kursy wykonywane będą w godz. 10:00-18:30 z częstotliwością co 30 minut. Z kierunku Obłuża Maciejewicza zaplanowano dogodne przesiadki na trolejbusy linii 201 i 301 na przystanku 3 Maja przy ul. 10 Lutego. Ponadto kursy zaplanowano w taki sposób, aby wraz z autobusami linii 101 zapewniały rytmiczną częstotliwość czterech odjazdów na godzinę na odcinku 10 Lutego – Orłowo SKM Klif.
Długa historia
Jak to w dziejach bywa, po najeźdźcach pozostaje często trwałe dziedzictwo. W kultowym filmie „Żywot Briana” Monty Pythona uczestnicy zebrania rewolucyjnego Ludowego Frontu Judei po potępieniu Rzymian, którzy okupują ich kraj, wymieniają, co dali w zamian za okupację: akwedukty, oczyszczanie miasta, drogi, medycynę, edukację, wino, łaźnie publiczne, bezpieczeństwo… Okupacja niemiecka w czasie II wojny światowej to tragiczny czas, który przyniósł całej Polsce, w tym Gdyni, mnóstwo nieszczęść. Ale Niemcy pozostawili też w naszym mieście spuściznę, która działa do dziś.
Z racji narastających problemów z zaopatrzeniem w paliwo i wciąż zwiększających się potrzeb przewozowych, w 1943 Niemcy podjęli decyzję o uruchomieniu w okupowanej Gdyni komunikacji trolejbusowej, której realizację powierzono funkcjonującemu w mieście przedsiębiorstwu Verkehrsbetriebe Danzig-Gotenhafen AG.
W marcu 1945 roku komunikacja trolejbusowa w Gdyni przestała funkcjonować na skutek działań wojennych, w wyniku których infrastruktura techniczna została w dużym stopniu zniszczona. Przygotowanie do jej odbudowy podjęto jesienią 1945 roku. Pierwsza próbna jazda trolejbusu na pierwszym odbudowanym odcinku sieci trakcyjnej z Zajezdni Derdowskiego do ul. 10 Lutego odbyła się 24 lutego 1946 roku.
Na koniec podjemy link do pełnej historii gdyńskich trolejbusów na https://zkmgdynia.pl/historia-komunikacji
Komentarze