Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gdańsk pokazał swoje autobusy elektryczne. Jeszcze w MAN Bus Starachowice

infobus
06.04.2023 18:03
0 Komentarzy

W starachowickim zakładzie MAN powstaje 18 autobusów elektrycznych MAN Lion`s City E, które w ubiegłym roku zamówiło Miasto Gdańsk.

Pierwszy z nich – 12-mwetrowy model Lion`s City 12 E – jest już gotowy. Produkcja pozostałych 17. sztuk jeszcze trwa. Elektryczne autobusy wyjadą na ulica Gdańska już jesienią. Będzie to flota 10 pojazdów standardowych MAN Lion`s City 12 E i ośmiu przegubowych Lion`s City 18 E.

Gdański autobus

W fabryce w Starachowicach trwa właśnie produkcja gdańskich elektryków, czyli modelu MAN Lion’s City E. Zgodnie ze standardami, które obowiązują w miejskiej komunikacji w Gdańsku, wszystkie pojazdy są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz osób podróżujących z wózkami dziecięcymi. Wydzielona i oznakowana jest specjalna strefa do bezpiecznego przewozu tych osób oraz platforma umożliwiająca wjazd wózka. Wszystkie kolumny i poręcze wykonane są w kolorze żółtym, a przyciski opisane w alfabecie Braille`a. Na dziedzińcu fabryki można już było obejrzeć pierwszy gotowy autobus elektryczny zamówiony przez Miasto Gdańsk.

-„Zamówiliśmy 18 sztuk autobusów. To będzie dziesięć autobusów krótszych o długości 12 metrów i 8 pojazdów przegubowych o długości 18 metrów. Chcielibyśmy, żeby ta dostawa zakończyła się jesienią i myślę, że od razu po odbiorach i wszystkich rejestracjach wyruszą na ulice naszego miasta – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Pojazdy będą ładowane nocą w zajezdni. Baterie umieszczone są w części dachowej i zabezpieczone specjalnym systemem uniemożliwiającym przegrzanie. Zasięg autobusów na jednym ładowaniu to 401 km, a liczba pasażerów, którzy mogą wsiąść do standardowego pojazdu to 180 osób. Ładowarki do nich dostarczy inna firma.

-„Mamy do czynienia z najbardziej chyba nowoczesnym autobusem w Gdańsku. Będziemy ładować te autobusy raz na dobę w godzinach nocnych, tańszym prądem, po czy przez cały dzień one wykonywać będą swoją pracę. Z punktu widzenia pasażera to ich praca jest identyczna jak autobusów tradycyjnych – mówi prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów Maciej Lisicki.

Koszt całego kontraktu wyniósł 62 mln zł, termin realizacji zamówienia ustalony jest na koniec września 2023 r.

Zwiedzania fabryki

Przy okazji wizytacji produkowanych autobusów, gdańscy goście zwiedzili starachowicki zakład, który jest z najnowocześniejszych zakładów autobusowych w Europie.

-„Fabryka w Starachowicach jest centrum kompetencyjnym produkcji autobusów niskopodłogowych firmy MAN. Mieliśmy okazję obejrzeć cały proces produkcji od momentu, kiedy autobus zostaje przygotowany do spawania, przez jego montaż aż do montażu końcowego  – wyjaśniła  Marta Chmolewska, kierownik sprzedaży firmy MAN na Polskę północną. – Sam proces produkcyjny autobusu wynosi tylko jeden miesiąc. Oczywiście musimy uwzględniać czas związany z zamówieniem części, który trwa około 3 miesięcy, ale możemy przyjąć, że proces zamówienia autobusu to trzy miesiące.

Szczególną uwagę przykuwa w starachowickiej fabryce hala KTL, gdzie oczom zwiedzających ukazuje się widok ośmiu ogromnych podłużnych basenów wypełnionych różnymi substancjami chemicznymi. Tu ma miejsce proces kataforezy, czyli właśnie malowania KTL. Jak wyjaśniają fachowcy, jest to proces malowania elektroforetycznego, którego celem jest zabezpieczenie metalowych części przed korozją. Właśnie ten proces można było dokładnie zaobserwować w jednej z hal w Starachowicach. Szkielet autobusu zanurzany jest i wynurzany z kolejnych basenów. Powłoka KTL spełnia bardzo wysokie wymagania odpornościowe, które są potwierdzone wynikami testów przeprowadzanych w komorach solnych i klimatycznych.

Komentarze