Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Elektryczny debiut w Dreźnie

infobus
17.06.2015 21:52
0 Komentarzy

17 czerwca drezdeńska linia nr 79 obsługiwana przez autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric oficjalnie rozpoczęła swoją działalność. Pojemność pojazdu to 70 miejsc, w tym 28 miejsc siedzących. Dwunastometrowy pojazd został zakupiony przez Drezno w ramach projektu Elektro-Buslinie 79″, będącego częścią specjalnego programu, realizowanego przez landy Bawarii i Saksonii, o nazwie „Elektromobilitaet Verbindet’ (tłum. Elektromobilność łączy). Solaris Urbino 12 electric to pierwszy elektryk w flocie DVB i zarazem kolejny, innowacyjnym pojazd we flocie tego odbiorcy. Drezno było bowiem pierwszym miastem w Europie, które w 2006 r. kupiło hybrydowego, 18-metrowego Solarisa. 

Elektryczny Solaris Urbino wyprodukowany dla DVB ma 12 m długości. Został wyposażony w silnik o mocy 160 kW oraz baterie o pojemności 200 kWh, pozwalające bez ograniczeń pokonywać całość zaplanowanych tras. Baterie zasilają również podzespoły pojazdu, m.in. ogrzewanie, klimatyzację, układ kierowniczy oraz drzwi. Ich ładowanie odbywa się poprzez złącze plug-in oraz system szybkiego uzupełniania energii w postaci pantografu zamontowanego na dachu pojazdu. W Dreźnie, podczas kursów, energia w bateriach uzupełniana jest na jednej z pętli, przy pomocy pantografu. Ładowanie trwa od 3 do 4 minut. W nocy, na terenie zajezdni, pojazd zasilany jest poprzez złącze plug-in.

Drezdeński projekt jest jednym z czterdziestu realizowanych w ramach programu „Elektromobilitaet Verbindet” przez landy Bawarii i Saksonii. Otrzymał on dofinansowanie w wysokości ok. 1,1 mln euro z niemieckiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej. Nadzór naukowy nad przedsięwzięciem sprawuje drezdeński Uniwersytet Techniczny. Dane pozyskane z użytkowania elektrycznego Urbino, w szczególności związane z ładowaniem i gromadzeniem energii, pozwolą DVB zaplanować dalsze działania zmierzające do zastąpienia napędów tradycyjnych elektrycznymi. I na koniec wspomnijmy, że polskie autobusy są już znane mieszkańcom Drezna. Oprócz Solarisa Urbino 18 Hybrid, we flocie DVB jeździ ich na co dzień 51 szt. ?jamników?. Pierwsze trafiły do stolicy Saksonii w 2003 r. Elektryczne autobusy marki Solaris w Niemczech oprócz Drezna zostały zakupione także w Berlinie, Duesseldorfie, Hamburgu i Brunszwiku. Niedługo pojawią się także w Bonn w ramach unijnego projektu Zeus.

Komentarze