Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Elektryczne Toyoty w sieci komunikacji miejskiej

infobus
15.09.2014 20:14
0 Komentarzy

Rusza najbardziej innowacyjny na świecie system komunikacji w mieście, integrujący tradycyjną sieć transportu miejskiego z nowoczesnym systemem car-sharingu, obsługiwanego przez futurystyczne Toyoty i-ROAD. Uruchomienie nowatorskiego systemu car-sharingu w Grenoble jest pierwszym krokiem w kierunku upowszechnienia pojazdów elektrycznych w tradycyjnej sieci komunikacji miejskiej. Trzyletni program testowy w Grenoble został uruchomiony dzięki ścisłej współpracy pięciu instytucji: Urzędu Miasta Grenoble, władz regionu, francuskiej firmy energetycznej EDF i jej filii lokalnej Sodetrel, Toyoty, oraz Citélib, czyli operatora sieci car-sharingu. Po Grenoble będzie poruszało się 35 trójkołowych Toyot i-ROAD, oraz 35 czterokołowych pojazdów Toyota Auto Body COMS. Wszystkie 70 samochodów wykorzystuje wyłącznie napęd elektryczny. W mieście powstało 27 stacji ładowania pojazdów, obsługiwanych przez firmę Sodetrel;W związku z projektem, w Grenoble dostępnych będzie łącznie 120 gniazdek do ładowania pojazdów elektrycznych, a do sieci komunikacyjnej miasta dołączy ponadto 41 samochodów typu Plug-in. Mieszkańcom Grenoble zostanie zaoferowana taryfa „3, 2 i 1 Euro”za odpowiednio pierwszy, drugi i trzeci kwadrans użytkowania pojazdu. Dla posiadaczy abonamentu rocznego taryfa zostanie obniżona do 2 Euro za pierwszy kwadrans i 1 Euro za kolejne. Program Citélib by Ha:mo zostanie uruchomiony 1 października 2014 roku.

i_front_640x427_760

Nie jest to kolejny zwykły system car-sharingu. Ultra kompaktowe, elektryczne pojazdy Toyota i-ROAD uzupełniają sieć komunikacji miejskiej, pozwalając mieszkańcom swobodnie przemieszczać się po Grenoble nawet na bardzo krótkich odcinkach, w tym wyłącznie w jedną stronę. Pojazdy i stacje ich ładowania są zintegrowane z systemem informatycznym całej sieci komunikacyjnej miasta, pozwalając użytkownikom dokładnie planować podróż za pomocą aplikacji mobilnej. Mieszkańcy mają pełną dowolność w wyborze stacji ładowania, w której zwracają wypożyczony pojazd. Opłata jest naliczana wyłącznie za czas przejazdu. W Grenoble dostępnych jest 35 Toyot i-ROAD, najwięcej spośród wszystkich miast na świecie. i-ROAD jest nowatorskim, trójkołowym pojazdem zapewniającym niespotykane wrażenia z prowadzenia. Dzięki technologii Active Lean poruszanie się i-ROAD’em przypomina jazdę na nartach. Pojazd jest zwrotny i zwinny jak skuter, oferując jednocześnie komfort zamkniętego samochodu. Car-sharing Grenoble bazuje dodatkowo na 35 egzemplarzach elektrycznego modelu Toyota Auto Body COMS. Usługa eliminuje konieczność szukania przez użytkownika wolnego miejsca parkingowego. Dodatkowo, kompaktowe rozmiary wykorzystywanych pojazdów ułatwiają budowę sieci stacji ich ładowania. Władze obszaru Grenoble-Alpes Metropole uważają, że promowanie nowoczesnych środków transportu miejskiego, wykorzystywanych przez mieszkańców w codziennym życiu –np. w dojazdach do pracy czy na zakupy –jest niezbędnym elementem poprawy jakości życia w mieście. Populacja Grenoble dzięki programowi Citélib by Ha:mo nie tylko obniży emisję CO2, ale także poziom hałasu w mieście.

2_640x427_760

W ramach programu, Toyota nie tylko dostarcza 70 samochodów elektrycznych, ale jest także odpowiedzialna za system zarządzania car-sharingiem, noszącym nazwę Ha:mo (od Harmonious Mobility). Firma ma już doświadczenia w tej dziedzinie –podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Toyota City w Japonii. Według strategii koncernu, samochody elektryczne są kluczowym ogniwem modelu niskoemisyjnego transportu przyszłości, w którym okazują się bezkonkurencyjne na krótkich dystansach miejskich. Samochody hybrydowe, hybrydowe plug-in, oraz napędzane ogniwami paliwowymi, według tej wizji sprawdzają się na dłuższych odcinkach. „Projekt Citélib by Ha:mo okazał się sukcesem, ponieważ wszyscy partnerzy biorący w nim udział, od początku mieli ten sam wspólny cel –wszyscy chcieliśmy stworzyć nowoczesny model transportu miejskiego. Dla Toyoty będzie to jeden z najważniejszych obszarów rozwoju w nadchodzących latach”–powiedział Takeshi Uchiyamada, Chairman Toyota Motor Corporation. I kilka faktów:

3_640x462_760

Kto może korzystać z programu Citélib by Ha:mo?
Każda osoba powyżej 18 roku życia posiadająca ważne prawo jazdy;
Użytkownicy muszą wcześniej zarejestrować się w programie Citélib online (www.citelib.com), lub w jednym z trzech punktów stacjonarnych w Grenoble;
Gdzie są zlokalizowane stacje ładowania pojazdów?
Stacje są rozmieszczone w Grenoble, Fontaine, Gières, St Martin D’Hères, Seyssinet-Pariset, et La Tronche, w bliskim sąsiedztwie przystanków autobusowych i tramwajowych;
Każda ze stacji ma co najmniej cztery miejsca dla pojazdów i-ROAD i COMS;
W niektórych stacjach przewidziano także dodatkowe miejsca do ładowania pozostałych samochodów elektrycznych lub hybrydowych plug-in, poruszających się po mieście.
Jak rezerwuje się samochód?
Po zarejestrowaniu w programie należy pobrać aplikację mobilną na smartfon, tablet, lub komputer (nazwa aplikacji: „Citélib by Ha:mo”);Aplikacja informuje, w której ze stacji ładowania znajdują się wolne pojazdy z odpowiednim poziomem naładowania akumulatorów;Po zwrocie pojazdu na stację rozpoczyna się ładowanie akumulatorów.
Jakie są koszty wypożyczenia pojazdu?
Program jest skonstruowany tak, by preferować krótkotrwałe okresy wypożyczenia pojazdu. Użytkownicy posiadający roczny abonament korzystają z taryfy ulgowej:
Program Citélib by Ha:mo zostanie udostępniony użytkownikom 1 października 2014 roku, na okres trzech lat. W tym czasie partnerzy projektu będą zbierali doświadczenia i wiedzę o sposobach wykorzystywania pojazdów i kwestiach technicznych, dokonując istotnego postępu w rozwoju nowoczesnych modeli transportu miejskiego.

4_399x600_760

Czas wypożyczeniaPełna taryfaTaryfa ulgowa (dla posiadaczy abonamentu rocznego)
Do 15 minut3 euro/ 2 euro
Od 15 do 30 minut+ 2 euro (razem = 5 euro)+ 1 euro (razem = 3 euro)
Od 30 do 45 minut+ 1 euro (razem = 6 euro)+ 1 euro (razem = 4 euro)
Od 45 do 60 minut+ 1 euro (razem = 7 euro)+ 1 euro (razem = 5 euro)
2 godziny11 euro9 euro
4 godziny19 euro17 eur

Komentarze