Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dzień w Solbusie

infobus
23.01.2007 18:54
0 Komentarzy
W sobotę 9 grudnia 2006 odbyły się pierwsze „drzwi otwarte”fabryki autobusów Solbus przygotowane specjalnie dla miłośników komunikacji miejskiej. W imprezie uczestniczyło prawie 20 osób, które przybyły z leżących nieopodal miast: Torunia i Bydgoszczy. Nie zabrakło także gości z Łodzi i Katowic czy Poznania. Tę niezwykle udaną wizytę zorganizował Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.
Solbus –widok na halę montażową
Zwiedzanie fabryki mieszczącej się na części terenów byłego ZNTS rozpoczęło się od krótkiego przedstawienia historii, teraźniejszości i planów na przyszłość firmy Solbus. O fabryce opowiadał i po niej oprowadzał pan Michał Śliżak – prokurent i dyrektor marketingu.
W trakcie zwiedzania można było zobaczyć jak powstaje nowy pojazd –od spawania kratownicy i szkieletu po montaż końcowy. Na zakończenie na „gości”czekała specjalna atrakcja – mała przejażdżka po terenie zakładu jednym z nowych Solbusów C10.5 dla Wojska Polskiego. Uczestnicy otrzymali też drobne upominki i kalendarze ze zdjęciem najnowszego produktu –autobusu Soltour.
Solbusy C10.5 dla WP gotowe do odbioru
Słów kilka o firmie
Początki obecnej Fabryki Autobusów Solbus to rok 2001. Wcześniej w Solcu Kujawskim przez ponad 40 lat istniały Kujawskie Zakłady Napraw Samochodowych – znane jeszcze w końcu lat 90-tych z remontów autobusów (zwłaszcza Ikarusów 280). To tam swoje „drugie życie”otrzymało m.in. wiele Ikarusów 280 z MPK Poznań, które jeżdżą po dziś dzień. Ostatecznie KZNS upadł w 2001 roku, a część hal i budynków posłużyło za zalążek obecnej firmy Solbus. Pierwszy autobus wyjechał już rok później, bo w 2002 roku. Jednak dopiero kolejny rok przyniósł istotne zmiany. Wtedy to udziały w firmie Solbus przejęła firma Blue Line, której szefem był wówczas Antoni Śliżak – główny udziałowiec. Rok 2004 przyniósł bardzo młodej firmie pozycje wicelidera pod względem ilości sprzedanych autobusów. Sprzedaż aż 123 autobusów w 12 miesięcy to niebywały wręcz sukces i powód do dumy, zwłaszcza że Solbus wyprzedził wtedy m.in. firmę – legendę Jelcz oraz takich gigantów jak Solaris, Volvo czy MAN. Lepszy wynik osiągnął jedynie inny legendarny już polski producent –Autosan S.A. W tym samym, a także kolejnym roku firma otrzymała nagrodę „Gazele Biznesu”przyznawaną przez dziennik „Puls Biznesu”. W 2005 roku Solbus zaprezentował całkowicie własną konstrukcję –typowo miejski autobus Solcity o długości prawie 11 metrów.  Obecnie fabryka zatrudnia około 200 pracowników. Główne cele na najbliższe lata to m.in. dążenie do ISO 9001 i oczywiście wprowadzanie na rynek nowych pojazdów.
Solbusy C10.5 dla WP gotowe do odbioru
Produkcja
Oferta Fabryki Autobusów Solbus to cały czas modele na licencji młodej czeskiej firmy produkującej autobusy SOR oraz już wspomniane konstrukcje własne. Obecnie klienci mogą wybierać spośród autobusów miejskich, lokalnych jak i w pełni turystycznych od 9.5 do prawie 11 metrów długości. Autobusy miejskie: niskowejściowy Solcity i średniopodłogowy B9.5. Prototypowy SN11M jeździ obecnie w MZK Krotoszyn, natomiast C9.5 zobaczymy m.in. na ulicach Czerwonaka, Suchego Lasu, Nysy czy Nowego Sącza. Pojazdy lokalne reprezentują modele C9.5, C10.5. To właśnie z tym ostatnim Solbus wygrał przetarg na 33 nowe autobusy dla Wojska Polskiego. Autobusy turystyczne to modele LH 9.5 oraz C10.5/1. W nowym, 2007 roku należy się spodziewać kolejnych dobrych 12-stu miesięcy dla soleckiego producenta.
Swoista pamiątka po dawnych czasach...

Komentarze