Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dwie oferty na pięć autobusów dla Powiatu Nyskiego. Lekko ponad budżetem

infobus
24.10.2022 15:00
0 Komentarzy

24 października Powiat Nyski otworzył oferty w przetargu na zakup pięciu nowych autobusów międzymiastowych zasilanych olejem napędowym.

Mają one być dostarczone do powiatu w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy. Zamówienie jest dofinansowane z w ramach rządowego programu „Polski Ład”, o czym już pisaliśmy w InfoBusie. Mimo naszego pesymistycznego podejścia, opolski samorząd otrzymał aż trzy oferty.

Co chciała Nysa?

W powiatowym SWZ nie znajdziemy kryteriów technicznych, lecz nie można zapomnieć, że powiat poszukuje autobusów międzymiastowych, a kryteria te są standardem przede wszystkim w zamówieniach autobusów przeznaczonych do komunikacji miejskiej.

Naszym zdaniem największym wyzwaniem w tym zamówieniu było „uzbrojenie” pojazdów niskowejściowych klasy II w manualne skrzynie biegów, ale dwóm firmom to się udało.To:

  • SOR Libchavy spol. s r.o. z terminem dostawy 36 m-cy i kwotą 5.528.850,00 PLN brutto / 4.495.000 PLN netto, co daje jednostkową kwotę za pojazd (prawdopodobnie SOR ICN10,5) na poziomie 899.000 PLN netto;
  • ABP BUS & COACH Sp. z o.o. z terminem dostawy 36 m-cy i kwotą 5.749.635,00 PLN brutto / 4.674.500 PLN netto, co daje jednostkową kwotę za pojazd (prawdopodobnie Iveco Crossway 10,8 LE) na poziomie 934.900 PLN netto.

Z kolei nyski budżet wynosi 5.000.000,00 PLN brutto, czyli obie oferty nie mieszczą się w budżecie. Stawiamy jednak na dołożenie i wybór najlepszej oferty na podstawie tylko dwóch kryteriów:

  • ceny – 60 pkt,
  • okresu gwarancji – 36 miesięcy – 40 pkt.

Nyskie autobusy

Powiatowe pojazdy mają cechować się długością w przedziale 10 do 13,5 m. Autobusy muszą przewieźć minimum 35 pasażerów na miejscach siedzących oraz przynajmniej 10 na miejscach stojących. Powinny być niskowejściowe – tj. dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym jednej – poruszającej się na wózku inwalidzkim. Zamawiający wymaga wyposażenia autobusów w manualną, minimum 6-biegową skrzynię biegów z retarderem. Pojazdy mają być napędzane silnikiem spalinowym o mocy minimum 230 kW, spełniającym normę emisji spalin Euro 6. Wymiana pasażerów będzie odbywać się poprzez drzwi w układzie 1-2-0 lub 2-2-0.

Miejsce pracy kierowcy to kabina, wyposażona w fotel na zawieszeniu pneumatycznym z pełną regulacją, a także w minimum 2 gniazda zapalniczki, wieszak, schowek i radioodtwarzacz z wejściem na USB. Do dyspozycji pasażerów będą miękkie siedzenia z zagłówkiem, obłożone wykładziną tapicerowaną, wyposażone w podłokietniki. Siedzenia mają być wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Na system informacji pasażerskiej mają składać się tablice zewnętrzne (przednia i boczna), wyświetlające kierunek jazdy, a także tablica wewnętrzna oraz system zapowiedzi głosowych informujący o przebiegu trasy. Wyposażeniem dodatkowym autobusów będzie lokalizacja GPS, monitoring, tachograf.

Komentarze