Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dwa wodorowe autobusy z Polski na testach w MPK Kraków

infobus
05.10.2022 09:00
0 Komentarzy

 5 października – o godz. 11.00 – oficjalnie zostanie zaprezentowany nowy autobus testowy MPK Kraków – wodorowy Autosan Sancity 12 LFH.

Pojazd  z Sanoka przez kilka najbliższych tygodni będzie kursował na linii nr 128 (Zajezdnia Płaszów – Prądnik Czerwony). Tym samym Kraków, jako pierwsze miasto w Polsce, będzie eksploatowało jednocześnie dwa wodorowe autobusy marek Solaris (Urbino 12 hydrogen, który od czerwca wozi pasażerów także na trasie 128), jak i Autosan (Sancity 12 LFH). Powodzenia!

Wodorowy Autosan

Autosan Sancity 12LFH z ogniwem paliwowym zasilanym wodorem po raz pierwszy został pokazany na targach Transexpo 2021.  Prototyp bazujący na elektrobusie Autosanu „pod maską” ma kanadyjski, elektryczny silnik synchroniczny TM4 SUMO o mocy 145 kW plus pochodzące także z Kanady ogniwo paliwowe firmy Ballard. Zastosowane baterie to wersja LTO (litowo-tytanowe). Do tego dochodzą zlokalizowane nad dachu zbiorniki wodoru.

Przypomnijmy, że Autosan jest jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie powstania „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” i może liczyć na pierwsze krajowe zamówienia z tego regionu.

Do tej pory firma wzięła udział w kilku postępowaniach na zakup autobusów wodorowych – w tym m.in. w przetargach MPK Poznań (15+opcja) i MPK Lublin (1), jednak bez powodzenia.

Wodorowe podsumowanie

Przypomnijmy, że 24 czerwca MPK Kraków rozpoczęło długoterminowy test autobusu Solaris Urbino 12 hydrogen. Stało się to możliwe, dzięki uruchomieniu przez PKN Orlen mobilnej stacji tankowania wodoru – zlokalizowanej na terenie zajezdni autobusowej Płaszów. Dostawy ekologicznego paliwa odbywają się z rafinerii w Trzebini, należącej do spółki Orlen Południe, za pomocą „bateriowozu”, czyli kontenera ze zbiornikami, w którym jest zmagazynowane 400 kg wodoru. To ilość, która pozwala zatankować do pełna miejski autobus wodorowy ponad 11 razy. Po pełnym zatankowaniu wodoru pojazd może przejechać do 350 km. Natomiast cały czas w tej instalacji brakuje sprężarki, co przyspieszyłoby proces tankowania i go zoptymalizowało, gdyż aktualnie odbywa się to na zasadzie przelewowej.

Testowy Solaris Urbino 12 hydrogen wyposażony w ogniwo wodorowe o mocy 70 kW i 5 zbiorników wodoru o łącznej pojemności ponad 35 kg. Z danych PKN Orlenu – dostawcy wodoru dla MPK Kraków – wynika, że w ciągu pierwszego tygodnia testu Solaris Urbino 12 hydrogen wykonał 58 kursów, przejechał 800 km i zrealizował 6 tankowań wodoru. To o 400 litrów mniej zużytego oleju napędowego, zero emisji CO2.

Co planuje Kraków?

Podczas otwarcia mobilnej stacji tankowania wodorem, prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski powiedział, że jest to kolejny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Przypomniał, że dwa lata temu Krakowski Holding Komunalny i MPK podpisały umowę z Orlenem odnośnie autobusów wodorowych. W ocenie prezydenta „to oznacza, że działamy w sposób systematyczny dla osiągnięcia neutralności klimatycznej”.

-„Sądzę, że te początki linii wodorowej będą dalej się rozwijały. Istniejącym zawsze problemem była kwestia stacji ładowania; w tej chwili jest on rozwiązany. Stacja ładowania jest, możemy +puścić+ autobus, a jeżeli on się sprawdzi, to będą i następne” – wskazał Majchrowski.

Krakowskiem wodorowym sercem zostanie zajezdnia Płaszów. Miejsce to, według zapowiedzi MPK, zostanie przebudowane. Przygotowana została już koncepcja przebudowy całej stacji, gdzie znajdzie się przestrzeń na stację wodorową, trzypoziomowy parking dla autobusów wodorowych oraz całego zaplecza technicznego i administracyjnego, potrzebnego do obsługi tych pojazdów.

-„Planujemy, oczywiście za zgodą walnego zgromadzenia, które reprezentuje pan prezydent Krakowa, inwestycje poziomu 700 milionów zł, które obejmą zakup 150 autobusów wodorowych i budowę obiektu” – zadeklarował Rafał Świerczyński, prezes MPK w Krakowie.

Co planuje Orlen?

Jak deklaruje Orlen – wkrótce do wodorowej rewolucji dołączą kolejne miasta. Przypomnijmy, że ostatnio PKN Orlen informował, że zbuduje w Polsce osiem stacji H2: w Poznaniu, Katowicach, Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie, Pile i Wałbrzychu. Zostaną one oddane do użytku do 2025 r. Ostatnio też informowaliśmy o zmianie planów dotyczących Chełma.

Przypomnijmy, że pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru koncern uruchomił w tym roku w Krakowie. W kolejnym roku – infrastruktura tankowania wodorem powstanie w Poznaniu i Katowicach.

-„Działamy zgodnie z planem. W naszej strategii wodorowej do 2030 r. zadeklarowaliśmy budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru w Europie Środkowej i konsekwentnie realizujemy ten cel. Wałbrzych to kolejne miasto, w którym zainwestujemy, umożliwiając jego mieszkańcom tankowanie czystego, zeroemisyjnego paliwa” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Koncern przypomniał, że Grupa Orlen realizuje strategię wodorową w oparciu o program „Hydrogen Eagle”, który zakłada powstanie do 2030 r. europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. W ramach programu zbudowana zostanie także sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce powstanie ok. 57 stacji, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28.

Komentarze