Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dwa autobusy elektryczne dla MKS Krosno. Kto złoży ofertę? Analiza SWZ

infobus
05.12.2024 17:01
0 Komentarzy

Miejska Komunikacja Samochodowa w Krośnie szuka dostawcy dwóch autobusów elektrycznych. Zakupy będą dofinansowane z programu: „Zielony Transport Publiczny – edycja III”.

O warunkach formalnych ogłoszonego przetargu na zakup kolejnych autobusów elektrycznych dla MKS Krosno pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie. Ostatnim dostawcą elektrobusów do przewoźnika był Solaris. Jak będzie teraz? Sprawdzamy SWZ.

spis treści:

  1. Ile autobusów elektrycznych planuje zakupić MKS Krosno w ramach ogłoszonego przetargu?
  2. Jakie kryteria będą decydować o wyborze najkorzystniejszej oferty?
  3. Jakie wymagania dotyczące magazynu energii i napędu muszą spełniać autobusy?
Czym MKS Krosno chce przekonać producentów elektrobusów do złożenia oferty? Analiza SWZ
Czym MKS Krosno chce przekonać producentów elektrobusów do złożenia oferty? Analiza SWZ / fot MKS Krosno

Kryteria oceny ofert

Zamawiający będzie oceniał oferty od wykonawców z uwzględnieniem trzech kryteriów: ceny (80%), oceny rozwiązań technicznych (15%), oceny warunków gwarancji (5%). W „technice” MKS przyzna najwięcej punktów za:

  • typ magazynu energii – wykonane w technologii LTO (litowo-tytanowe) lub LFP (litowo-żelazowo- fosforanowe) – 40 pkt,
  • silnik centralny – 20 pkt,
  • eksploatacyjne zużycie energii deklarowanej dla oferowanego pojazdu według testu e-SORT 2 – do 0,70 kWh/km – 30 pkt,
  • podział szyby przedniej pionowo w osi pojazdu na lewą i prawą – 10 pkt.
Czym MKS Krosno chce przekonać producentów elektrobusów do złożenia oferty? Analiza SWZ
Czym MKS Krosno chce przekonać producentów elektrobusów do złożenia oferty? Analiza SWZ / fot MKS Krosno

MIDI elektrobusy dla MKS Krosno

Poszukiwane elektrobusy będą klasy MIDI – o długości nadwozia od 8,9 m do 10,0 m, szerokości od 2,4 do 2,46 m i wysokości maksymalne 3,3 m. Zamontowany w autobusach napęd elektryczny musi umożliwiać trakcję jazdy podobną do jazdy autobusu wyposażonego w klasyczny układ napędowy Diesla. Będzie to silnik lub silniki o sumarycznej mocy co najmniej 220 KW.

Magazyn energii (akumulatory lub super kondensatory lub inne urządzenia będące wynikiem postępu technicznego o porównywalnych zdolnościach magazynowania energii w stosunku do akumulatorów lub super kondensatorów) ma zapewnić bezawaryjną eksploatację w całym okresie gwarancji pojemności elektrycznej na poziomie minimum 80 % wartości początkowej (nominalnej). Wymagana pojemność magazynu energii to minimum 250 kWh. Ładowanie baterii ma odbywać się za pomocą wtyczki Plug-in.

Dodatkowo magazyn energii powinien być doładowywany podczas jazdy autobusu energią elektryczną wygenerowaną podczas hamowania (rekuperacja energii).

Czym MKS Krosno chce przekonać producentów elektrobusów do złożenia oferty? Analiza SWZ
Czym MKS Krosno chce przekonać producentów elektrobusów do złożenia oferty? Analiza SWZ / fot MKS Krosno

Coś dla kierowcy i pasażerów

Stanowisko pracy kierowcy to przeszklona kabina kierowcy typu zamkniętego, zabezpieczona przed zjawiskiem oślepiania kierowcy. W przestrzeni pasażerskiej pojawią się siedzenia homologowane, typu miejskiego o ergonomicznym kształcie, odporne na „graffiti”, łatwe do utrzymania w czystości. Mają być wyposażone we wkładki tapicerskie siedziska i oparcia („miękkie” – grubość pianki – minimum 10 mm) w wykonaniu łatwo wymienialnym.

Zamawiający wymaga od dostawcy wyposażenia elektronicznego autobusów i urządzeń pokładowych informacji i obsługi pasażera, aby było ono jednorodne oraz kompatybilne i umożliwiało współpracę z systemem „MUNICOM PREMIUM” – firmy R&G Plus oraz z Krośnieńską Kartą Miejską (KKM).

Na zewnątrz, autobusy będą posiadały tablice elektroniczne, wykonane w oparciu o diody LED wysokiej jaskrawości, w kolorze żółto-pomarańczowym (bursztynowe). Z kolei wewnątrz znajdzie się tablica podsufitowa, której funkcje ma pełnić monitor LCD, podświetlany w technologii LED o przekątnej minimum 21 cali. Tablica ta ma być przeznaczona przede wszystkim do emisji informacji o przebiegu trasy. W ramach informacji pasażerskiej nie zabraknie oczywiście systemu głosowej zapowiedzi przystanków.

Czym MKS Krosno chce przekonać producentów elektrobusów do złożenia oferty? Analiza SWZ / fot  MKS Krosno
Czym MKS Krosno chce przekonać producentów elektrobusów do złożenia oferty? Analiza SWZ / fot MKS Krosno

Ile będzie ofert?

W ostatnim przetargu MKS Krosno na elektrobusy jedynym kryterium oceny oferta była cena. Wówczas nie złożono żadnej oferty. W obecnym zamówieniu mamy kryteria techniczne. I paradoksalnie – możemy spodziewać się oferty od co najmniej jednego producenta, który w tych kryteriach uzyska komplet punktów. Mowa oczywiście o Solarisie, który spełnia również pozostałe wymogi SWZ.

Kryteria zamówienia spełnia również ARP e-Vehicles z modelem Pilea 10E. Jednak polski producent nie wykazuje aktywności w ostatnich przetargach. Zobaczymy jak będzie przy tym zamówieniu. Otwarcie ofert odbędzie się w dniu 17 grudnia.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-1b2ca58a-6d11-41e8-9898-c16fbac80e68

Komentarze