Do Bydgoszczy wrócą zabytkowe autobusy. W ten weekend
W najbliższy weekend (29-30 lipca) zabytkowe autobusy kursować będą na specjalnej, bezpłatnej linii z Błonia do Myślęcinka.
Przejazdy realizowane będą pomiędzy rozkładowymi kursami linii 52 i będą oznaczone jako 52 BBO. To również okazja, by lepiej poznać historię miejskiej komunikacji w Bydgoszczy. Projekt wybrany został przez mieszkańców w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski. To kolejna taka inicjatywa w Bydgoszczy po lipcowym zlocie zabytkowych autobusów, który również miał dofinansowanie z BBO.
w dniach 29-30 lipca
Miasto Bydgoszcz oraz Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy zapraszają na kolejną odsłonę bezpłatnych przejazdów zabytkowymi autobusami na liniach miejskich. Klasyki będziecie mogli spotkać na linii 52 BBO w relacji Błonie – Myślęcinek.
Obsługę stanowić będą:
- w sobotę pojadą: Volvo B10MA 2459, Mercedes 0305 3772,i Ikarus 280.70E 3831,
- w niedzielę pojadą: Volvo B10MA 2459, Ikarus 280.70E 2851 i Ikarus 280.70E 3831.
W pojazdach pojawią się ulotki z historią linii 52. Wydarzenie finansowane jest z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Rozkład jazdy dołączony jest TUTAJ.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Trochę historii
Linia nr 2 (początkowo numeracja linii autobusowych była jednocyfrowa) wyjechała na bydgoskie ulice w 1949 roku. Początkowo autobusy kursowały okrężną trasą łącząc Śródmieście ze Szwederowem i Błoniem, które wówczas posiadało jeszcze bardzo skromną zabudowę. Bloki powstawały przede wszystkim w latach 60. XX wieku. W tym samym roku autobusy zaczęły jednak już kursować trasą zbliżoną do obecnej łącząc Błonie (Lotnisko) z osiedlem Leśnym (nazywanym wówczas jeszcze Gdańskim, z końcówką u zbiegu Gdańskiej i Modrzewiowej. W kolejnych latach trasa linii była kilkukrotnie modyfikowana. Jednak autobusy linii, która od 1962 roku posiadała numer 52 już zawsze łączyły tereny dzisiejszych osiedli Błonie i Leśnego.
Warto podkreślić, że w czasie okupacji relację tę miały zacząć obsługiwać trolejbusy. W okresie wojny cieszyły się one rosnącą popularnością ze względu na brak paliw. W Bydgoszczy inwestycję rozpoczęto w 1943 roku. Pierwsza linia miała połączyć Lotnisko z ulicą Gdańską. W roku 1944 sprowadzono z Mannheim 4 trolejbusy, a otwarcie linii zaplanowano na 27 stycznia 1945.
Wkroczenie do Bydgoszczy Armii Czerwonej przekreśliło te plany. Większość sieci została wówczas uszkodzona, a pojazdy jeszcze przed wkroczeniem wojsk wywieziono do Gdańska. Sieć i słupy wykorzystano natomiast do obudowy trakcji tramwajowej.
Komentarze