Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Debiut najlżejszego MEGA elektrobusu w Europie. Ebusco 3.0 Artic na ElekBu 2023

infobus
29.03.2023 11:08
0 Komentarzy

Na berlińskiej wystawie VDV zobaczyliśmy aż dwa autobusy holenderskiej marki Ebusco, w tym jeden premierowy – Ebusco 3.0 Artic.

Drugi pokazany elektrobus był model 2.2 w wersji berlińskiej, który miał podkreślić znaczny sukces, jaki Ebusco odniosło w stolicy Niemiec, czyli dostawę 90 sztuk modeli dla BVG. Dodajmy, że ten kontrakt został przesunięty z powodu opóźnienia w dostawach części z końcówki 2022 roku na początek 2023. O pełnej ofercie na berlińskiej imprezie pisaliśmy już w InfoBusie wcześniej.

premiera MEGA 3.0

Premierowy model Ebusco 3.0 klasy MEGA to ultra lekki przegubowiec o długości 18,00 m, który po raz pierwszy pokazany został pod koniec 2022 roku w siedzibie Ebusco, w Deurne, a teraz – w Berlinie – przyszedł czas na jego oficjalny pokaz. To najlżejszy autobus elektryczny klasy MEGA w Europie. Holenderski producent deklaruje, że masa własna pojazdu z akumulatorem 380 kWh wynosi około 14,5 t, co oczywiście ma wiele zalet.

Najważniejsza to mega zasięg 3.0 Artic, który według producenta wynosi do 700 km – z wydajnymi akumulatorami o pojemności 500+ kWh i maksymalną liczbą 150 pasażerów.

W premierowym modelu zastosowano baterię LFP o mocy 380 kWh, a wszystkie akumulatory wbudowane są w podłogę. W rozszerzonej wersji do 510 kWh, cztery dodatkowe moduły bateryjne wędrują na dach.

Dzięki akumulatorom w podłodze, model 3.0 ma bardzo nisko położony środek ciężkości, co pozytywnie wpływa na jego prowadzenie i komfort pasażerów. Tutaj warto wymienić bardzo szerokie przejście z przodu do tyłu pojazdu o szerokości 90 centymetrów, co zwiększa przepływ w całym autobusie i sprawia, że jest on bardziej dostępny również dla osób niepełnosprawnych fizycznie czy dla wózków dziecięcych.

lekka konstrukcja

Podobnie jak wersja solo, przegubowa wersja 3.0 oparta jest na konwencjonalnym, stalowym podwoziu, ale nadwozie wykonane zostało w całości z kompozytów. Dzięki lekkiej konstrukcji wszystkie osie mogą być wyposażone tylko w pojedyncze opony Super Singles w rozmiarze 385/65.

Kompozytowe ściany boczne są wtryskiwane pianką, która zapewnia wysoką izolacyjność termiczną. To dodatkowo zmniejsza zużycie energii przez system chłodzenia i ogrzewania, a tym samym ma pozytywny wpływ na zasięg autobusu. Kompozycja kompozytu i pianki zapewnia również dodatkowe bezpieczeństwo dzięki dużej wytrzymałości kompozytu.

Co ciekawe, Ebusco jeszcze przed premierą otrzymało kilka zamówień na ten autobus, w tym z Oslo, Orebro Lan, Rouen i Vaxjo. Dlatego w 2023 roku Ebusco będzie dalej zwiększać skalę produkcji dzięki dedykowanej linii dla modeli przegubowych, tak aby zaspokoić popyt.

-„Jestem niezmiernie dumny, że dziś prezentujemy ten przełomowy 18-metrowy autobus. Ponieważ około jedna trzecia naszej siły roboczej pracuje w dziale badań i rozwoju oraz inżynierii, stale udaje nam się rozwijać w szybkim tempie. Doprowadziło to do powstania najlżejszego i najbardziej wydajnego autobusu przegubowego na świecie” – powiedział Peter Bijvelds, dyrektor generalny Ebusco.

Poniżej dane techniczne nowego modelu – w porównaniu do wersji solo:

Komentarze