Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Daimler rozdziela osobówki od autobusów i ciężarówek. Giełdowy debiut

infobus
18.11.2021 09:30
0 Komentarzy
Koncern Daimler zaczyna fizyczny rozdział części osobowej od użytkowej, a pierwsze efekty tych działań będziemy mogli obserwować już za moment.

Spółka Daimler Truck (czyli nowy dział pojazdów użytkowych Daimelera) planuje wejście na giełdę we Frankfurcie 10 grudnia. Następnie firma spodziewa się, że zakwalifikuje się do DAX – grupy najcenniejszych niemieckich spółek giełdowych – i to już w pierwszym kwartale 2022 roku.

Ciężarówki i autobusy

Daimler Truck – do którego m.in. należy dywizja autobusowa Daimler Buses – ma  przed sobą najważniejszy krok.: giełdowy debiut zaplanowany na 10 grudnia. Wcześniej ten największy na świecie producent pojazdów użytkowych o globalnym zasięgu określił swoje ambicje finansowe mające na celu podniesienie wydajności i zwiększenie rentowności w każdym segmencie.

-„Mamy jasne ambicje dla Daimler Truck: jesteśmy zobowiązani do osiągnięcia wyższej rentowności i osiągnięcia pełnej prędkości, aby wygrać wyścig do zerowej emisji. Nie możemy się doczekać, aby nasza firma była jeszcze silniejsza. Przed planowanym wejściem na giełdę jesteśmy gotowi na niezależność i uwolnienie naszego pełnego potencjału wartości – powiedział Martin Daum, dyrektor generalny Daimler Truck AG.

Ambicją Daimler Truck jest osiągnięcie ponad 10% zwrotu ze sprzedaży (biznes przemysłowy, skorygowany) do 2025 r., przy założeniu silnych warunków rynkowych., w tym:

  • Daimler Trucks North America (DTNA) dąży do 12% skorygowanego zwrotu ze sprzedaży,
  • Mercedes-Benz do 10%,
  • Truck Asia (TA) do 9%,
  • Daimler Buses – do 7,5%,
  • Wraz z nową działalnością Daimler Truck w zakresie usług finansowych, firma dąży do osiągnięcia 14% skorygowanego zwrotu z kapitału własnego.

Przywrócić rentowność

Strategia Daimler Truck na przywracaniu rentowności już nabiera rozpędu. W konsekwencji oczekuje się, że skorygowany zwrot ze sprzedaży w 2021 r. wyniesie od 6% do 8%, pomimo niedoborów półprzewodników i rosnących cen surowców.

Andreas Gorbach, CTO i szef Truck Technology Group, szczegółowo omówił strategię technologiczną Daimler Truck, która opiera się na trzech filarach:

  • Po pierwsze, inwestycje w konwencjonalny silnik spalinowy ICE w układzie napędowym zostaną jeszcze bardziej ograniczone. Oprócz udanego partnerstwa z Cummins w zakresie silników do średnich obciążeń, Daimler Truck Group poszukuje również partnerstwa w zakresie silników do dużych obciążeń, aby dzielić się wymaganymi inwestycjami w celu wdrożenia nadchodzących przepisów dotyczących emisji.
  • Po drugie, większość wydatków na badania i rozwój ma zostać przekierowana na technologie pojazdów o zerowej emisji (ZEV) do 2025 r. W tym przypadku firma koncentruje się zarówno na pojazdach elektrycznych na baterie (BEV), jak i pojazdach elektrycznych z ogniwami paliwowymi opartymi na wodorowych ogniwach paliwowych (FCEV). Jeśli chodzi o cel Daimler Truck polegający na stworzeniu sieci 150 stacji tankowania wodoru i 5000 ciężkich ciężarówek na wodór do 2030 r., oprócz niedawno ogłoszonej współpracy z Shell, firma ogłosiła dwa dodatkowe partnerstwa: Daimler Truck wraz z BP dąży do przyspieszenia Rozwój infrastruktury H2 w Wielkiej Brytanii. W ramach innego partnerstwa z Total Energies, firma również dąży do ulepszenia infrastruktury H2 na głównych rynkach transportowych we Francji i krajach Beneluksu.
  • Po trzecie, Daimler Truck będzie wspierać rozwój oprogramowania wraz z kolejną ewolucją architektury mechatronicznej.

Komentarze