Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Busworld: Targowy debiut Škody. Z autobusem elektrycznym SOR

infobus
10.10.2023 08:08
0 Komentarzy

Podczas tegorocznej edycji targów w Brukseli, Grupa Škoda zaliczyła swój historyczny debiut na targach Busworld.

Grupa prezentuje 12-metrowy autobus elektryczny wyprodukowany we współpracy z SOR Libchavy. Czeski producent przedstawił też bogate portfolio komponentów elektrycznych, które znajdą zastosowanie we wszystkich typach pojazdów transportu publicznego.

Elektryk ŠkodA-SOR

Autobus elektryczny Škody-SOR pokazany na Busworld posiada funkcję ładowania typu plug-in, funkcję przyklęku oraz nowoczesne wnętrze dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej orientacji i sprawności ruchowej. Główną zaletą jest cicha i ekologiczna praca.

Elektrobus oferuje możliwość ładowania poprzez wtyczkę, funkcję przyklęku oraz nowoczesne wnętrze dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej orientacji i sprawności ruchowej.

-„Nasz debiut na Busworld 2023 jest bardzo ważny dla grupy. W ciągu naszej działalności oprócz kilku autobusów elektrycznych oddaliśmy do użytku ponad 15 000 trolejbusów, a także wprowadziliśmy już dwie generacje autobusów napędzanych wodorem. Nasza bogata historia to także produkcja podzespołów zasilających systemy transportu publicznego na całym świecie. Zapraszamy wszystkich odwiedzających targi do odwiedzenia naszego stoiska 802 w hali 8 i zapoznania się z technologiami, które definiują przyszłość transportu publicznego” – mówi Petr Novotný, prezes ds. komponentów i mobilności autobusów w Grupie Škoda.

Komponentowa oferta

Škoda pokazała także swoje najnowsze osiągnięcia komponentowe:

  • silniki IPMSM. Konstrukcja pięciofazowego silnika IPMSM została opracowana w celu uzyskania maksymalnej mocy, zmniejszenia masy i zwiększenia wydajności, a wszystko to w ograniczonej przestrzeni podwozia pojazdu.
  • przetwornice SiC, czyli najbardziej zaawansowane technologiami w zakresie napędu elektrycznego. Przetwornica trakcyjna SiC wykorzystuje zaawansowaną technologię tranzystorów z węglika krzemu (SiC), aby zapewnić wyjątkową gęstość mocy. Wyposażone w wyrafinowany algorytm sterowania, to pięciofazowe urządzenie zapewnia wysoką wydajność w szerokim zakresie prędkości i obciążeń.
  • dwubiegunowe rozwiązania do ładowania autobusów elektrycznych
  • ASTRID – system monitorowania pojazdów kołowych, który monitoruje i analizuje pojazdy Škody bezpośrednio w ruchu ulicznym. Podczas jazdy jest w stanie monitorować aż 50 różnych parametrów, m.in. np. zużycie energii, żywotność baterii czy położenie autobusu.

Na koniec Škody pochwaliła się wynikami eksploatacyjnymi z rynku czeskiego. Dostarczone do Zlína trolejbusy Škody pokonują średnio prawie 30 000 kilometrów rocznie na akumulatorach, co stanowi ponad 42% ich całkowitego rocznego przebiegu. Z kolei w Trutnovie autobusy elektryczne Škody pokonują rocznie ponad 78 000 kilometrów. Statystyki te podkreślają wyjątkową niezawodność, trwałość i osiągi produktów z Pilzna.

Komentarze