Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Busworld: Karsan sprzedał 1000 autobusów elektrycznych. Najnowszy cel to Japonia

infobus
13.10.2023 08:00
0 Komentarzy

Na targach w Brukseli turecki Karsan pokazał kompletną gamę autobusów elektrycznych – od pojazdów autonomicznych po wodorowe.

Firma zaprezentowała modele e-JEST i e-ATA Hydrogen. Z kolei Autonomous e-ATAK, pierwszy elektryczny autonomiczny autobus przewożący pasażerów w Europie i Ameryce, służył jako targowy shuttle bus.

Autobusowe cele

Do końca 2023 roku Karsan będzie mogła pochwalić się dostawami 1000 elektrobusów do 22 krajów.

– „Nieprzerwanie rozwijamy się w Europie, która jest naszym głównym rynku docelowym. Rok 2022 zakończyliśmy jako MINI lider w Europie dzięki w 100% elektrycznym pojazdom typu e-JEST i e-ATAK. Nasz wzrost był kontynuowany w pierwszej połowie 2023 r. W europejskim rynku elektrycznych minibusów miejskich mamy teraz 24% udziału w rynku. Z drugiej strony nasz w 100% elektryczny model e-ATAK, który od dwóch lat jest liderem w klasie elektrycznych midibusów w Europie, stał się najbardziej preferowanym pojazdem w swojej klasie w Europie z udziałem w rynku wynoszącym 26% w pierwszej połowie tego roku” – powiedział podczas konferencji prasowej szef Karsana, Okan Baş.

W grudniu Turcy chcą wprowadzić na rynek model e-JEST z kierownicą po prawej stronie – w ramach umowy zawartej na rynek japoński. Wyznaczony cel to sprzedaży to 300 sztuk na następne trzy lata. Rozwija się także rynek amerykański.

-„W Ameryce Północnej, jednym z naszych nowych rynków docelowych, rozpoczęliśmy już świadczenie usług za pomocą 30 modeli e-JEST. Do końca roku zwiększymy tę liczbę do ponad 100 – zapowiedział Okan Baş i dodał:

-„Naszymi autonomicznymi pojazdami przewozimy pasażerów w Michigan i Norwegii i to od 1,5 roku. Ponadto wdrożyliśmy nasze projekty Autonomous e-ATAK w Chateauroux we Francji, w Bukareszcie w Rumunii, w Zespole Prezydenckim w Ankarze, a ostatnio na Uniwersytecie Technicznym w Stambule. Gdy to wszystko się połączy, nasze autonomiczne pojazdy w sumie przejechały dystans 50 tys. kilometrów i przewiozły 20 tys. pasażerów”.

Co dalej?

Podczas  konfederacji prasowej Okan Baş zapowiedział następujące nowinki od Karsana:

  • rozwijanie funkcji „Platooning” , która pozwala dwóm lub  trzem 8-metrowym autonomicznym pojazdom e-ATAK jazdę synchroniczną, tworząc „pociągi” o długości 16 m lub 24 m. „Plutonowanie” pozwala w godzinach szczytu łączyć wiele autonomicznych pojazdów e-ATAK może , aby podążały za sobą, zatrzymywały się razem na przystanku autobusowym, otwierały drzwi i kontynuowały dalszą podróż.
  • rozwijanie technologii „Remote Driving”, którą zaczęto stosować w e-ATAK Autonomous. Dzięki niej można kierowca może błyskawicznie interweniować w nieoczekiwanych sytuacjach i przejąć kontrolę nad pojazdem;
  • zaawansowane pompy ciepła, która mogą pracować nawet w temperaturze -25 st. Ta technologia wejdzie do nowych modeli e-ATA, co także zmniejszy zużycie energii na ogrzewanie i to o 80 procent. W następnym etapie  ta technologia zostanie zintegrowana z pojazdami e-ATAK.
  • Karsan pracuje także nad zmniejszeniem masy pojazdów. W tym roku firma zamierza zmniejszyć masę 12-metrowego pojazdu e-ATA o 600 kilogramów i dalsze 900 kilogramów w 2025 r. – przede wszystkim wykorzystując lekkie materiały z aluminium i włókna węglowego.

Na koniec warto podkreślić, że Karsan otrzymał w tym roku rekordowy kontrakt z Włoch, który może zmienić układ sił na europejskim rynku bezemisyjnych autobusów. Producent już jest obecny w takich włoskich miastach jak Werona, Legnago, Sendrio, Alghero, Olbia, Katania i Catanzaro. To łącznie pula 34 autobusy elektryczne, która teraz radykalnie wzrośnie dzięki nowemu zamówienia Consip.

Zobaczcie konferencję prasową Karsana z Busworld:

Wodorowa przyszłość

W Brukseli mogliśmy zobaczyć także model e-ATA Hydrogen. To niskopodłogowy 12-metrowy wodorowiec wyposażony w zbiorniki wodoru z lekkiego kompozytu o pojemności 1560 litrów, co daje mu zasięg ok. 500 km w rzeczywistych warunkach użytkowania. W zależności od maksymalnej dopuszczalnej masy i preferowanych opcji , pojazd może przewieźć do 95 pasażerów. Nowe rozwiązania Zdaniem producenta, autobus e-Ata Hydrogen można zatankować wodorem „do pełna” w niecałe 7 minut.

W jego układzie napędowym mamy ogniwo paliwowe o mocy 70 kW oraz dodatkowo akumulator LTO o pojemności 30 kWh. Oś portalowa ZF (stosowana także w elektrobusach e-ATA 10-12-18) może z łatwością wygenerować 250 kW mocy i 22 000 Nm momentu obrotowego. W autobusie wodorowym Karsan zastosował także zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, takie jak technologia kamer w lusterkach, ostrzeganie przed kolizją czołową, asystent utrzymywania pasa ruchu, monitorowanie martwego pola i wykrywanie wskaźników ograniczenia prędkości.

„Pojazdy napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi to wciąż bardzo nowa technologia w transporcie publicznym. Obecnie w Europie to zaledwie 2 procent rynku autobusów miejskich. Jednak podobnie jak pojazdy elektryczne, także pojazdy elektryczne zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi będą rosły na rynku transportu publicznego w nadchodzących latach. Szacujemy, że do 2030 roku pojazdy wodorowe przejmą 15% rynku i przekroczą poziom 2000 pojazdów rocznie – ocenił ten segment Okan Baş.

Komentarze