Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Busworld 2023: Targowy debiut litewskich autobusów Dancera

infobus
05.10.2023 15:01
0 Komentarzy

W tym roku na Busworld zadebiutuje konsorcjum „Vėjo projektai, które specjalizujące się w elektryfikacji transportu publicznego i odpowiada za produkcję autobusów elektrycznych Dancer.

Litewska Grupa zaprezentuje dwa elektryczne autobusy Dancer typu MAXI: pierwszy to miejski szybko ładujący się model Dancer FC 75; drugi to podmiejska wersja Dancer LR 530) o wydłużonym zasięgu.

Dwa zastosowania

W tym roku w wystawie Busworld weźmie prawdopodobnie udział co najmniej 40 000 osób, dlatego jest o doskonałe miejsce do targowej premiery „wyjścia na szersze wody”.

-„Busworld 2023 to najważniejsze wydarzenie, które odkrywa przyszłość komercyjnego transportu pasażerskiego. Koncepcja wystawy jest zgodna z naszą wizją – chcemy coś zmienić w branży autobusów elektrycznych, dlatego możliwość debiutu tutaj jest dla nas bardzo ważna. Jest to dobra okazja do spotkania liderów branży, potencjalnych partnerów i klientów. Odwiedzający stoisko dowiedzą się wielu informacji o tym, że naszym celem jest zmiana ich sposobu myślenia o autobusach elektrycznych nowej generacji” – powiedział Alvydas Naujėkas, dyrektor generalny Dancer Buses.

Litewska grupa zaprezentuje w Brukseli dwa elektryczne autobusy typu MAXI. To:

  • miejski szybko ładujący się model Dancer FC 75, który został zaprojektowany z myślą o ruchu miejskim. Jak informuje litewska firma – jego czas ładowania akumulatora wynosi niecałe 8 minut. Przy energooszczędnym zużyciu energii wynoszącym zaledwie 0,72 kWh na km, model ten może przejechać do 100 km na jednym ładowaniu.
  • podmiejski autobus Dancer LR 530 o wydłużonym zasięgu Long Range. Pojazd ten może przejechać do 530 km na jednym ładowaniu dzięki pojemnemu akumulatorowi NMC. Ładowanie trwa od 1 do 4 godzin, co zapewnia elastyczność w przypadku różnych harmonogramów transportu.
W tym roku na Busworld zadebiutuje konsorcjum „Vėjo projektai, które specjalizujące się w elektryfikacji transportu publicznego i odpowiada za produkcję autobusów elektrycznych Dancer.

Litewska koncepcja

Vėjo projektai z siedzibą w Kłajpedzie, to grupa firm oferujących zaawansowane rozwiązania w zakresie elektrycznego transportu publicznego. Opracowany wspólnie model ma być konkurentem w kategorii autobusów 12-metrowych dla zarówno europejskich, jak i chińskich producentów. Firma kładzie duży nacisk na redukcję masy i tym samym lekką budowę nadwozia. Masa autobusu z akumulatorami zaczyna się od 8,6 tony. Dla porównania średnia w branży w kategorii 12-metrowych autobusów elektrycznych wynosi od 12 do 14 ton. Niższa masa sprawia, że autobusy Dancer są bardziej dynamiczne i mniej energochłonne.

-„Poszukiwaliśmy nowych rozwiązań konstrukcji nadwozia, dlatego inżynierowie Dancera we współpracy z wiodącymi uniwersytetami i znanymi producentami turbin wiatrowych opracowali nową generację materiałów kompozytowych. Nadwozie jest mocne i lekkie, a zastosowanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu z oceanów zapewnia zrównoważony rozwój. Materiały kompozytowe w wielu miejscach zastąpiły metal, łącznie z podwoziem” – mówi Naujėkas.

Jak podkreśla firma, wszystkie te technologie zostały wypróbowane i przetestowane w rzeczywistych warunkach, ponieważ autobusy Dancer jeżdżą po ulicach Kłajpedy od trzech lat. I są przystosowane do pracy w ekstremalnych temperaturach od -24 do +38 stopni Celsjusza.

W tym roku na Busworld zadebiutuje konsorcjum „Vėjo projektai, które specjalizujące się w elektryfikacji transportu publicznego i odpowiada za produkcję autobusów elektrycznych Dancer.

zdalny monitoring elektrobusu

Na Busworld Dancer pokaże także system zdalnego monitorowania autobusów. Technologia ta wyróżnia się unikalnymi rozwiązaniami inżynieryjnymi. Najważniejszym z nich jest zdalny monitoring w czasie rzeczywistym. Kursujące autobusy są monitorowane w czasie rzeczywistym – 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Co dwie milisekundy system przetwarzający ponad 1000 sygnałów automatycznie przeprowadza diagnostykę predykcyjną i zdalną kalibrację. Uzyskane dane umożliwiają szybki rozwój ulepszeń, które są wdrażane zdalnie poprzez aktualizacje oprogramowania.

Dzięki tym technologiom autobusy Dancer w Kłajpedzie, będące już w czwartym roku eksploatacji, osiągnęły znakomite wyniki w zakresie efektywności energetycznej.

Komentarze