Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Busworld 2023: Scania z nową platformą pod autobusy elektryczne. Plus autokar LNG

infobus
10.10.2023 11:01
0 Komentarzy

Na targach w Brukseli zadebiutowała nowa platforma Scanii do autobusów bateryjnych, co jest częścią nowej strategii szwedzkiego koncernu.  

W ramach nowego podejścia do autobusowego rynku, zlikwidowano m.in. fabrykę kompletnych pojazdów w Słupsku oraz właśnie opracowano nowe podwozie – z debiutem na Busworld. W wersji niskowejściowej z nadwoziem Castrosua. Oprócz tego pojazdu na stoisku Scanii mogliśmy zobaczyć autokar Scania-Irizar i6s z napędem LNG oraz konwencjonalny pojazd Scania-Higer Touring HD.

Szwedzka premiera

Nowe podwozie przeznaczone jest do niskopodłogowych autobusów 4×2, , gdzie pojemność magazynowania energii wynosi do 520 kWh. Platforma została opracowana specjalnie dla ciężkich pojazdów użytkowych i daje zasięg w optymalnych warunkach do ponad 500 km.

Po raz pierwszy nowa platforma będzie dostępna tylko w autobusach opracowany przez zewnętrznych producentów zabudów.

Pojazdy te będą dostępne w dwóch wersjach:

  • w wariancie z czterema akumulatorami o pojemności 416 kWh
  • w wariancie z pięcioma akumulatorami o pojemności 520 kWh.

Akumulatory zastosowane w nowych podwoziach pochodzą od firmy Northvolt. Zobaczcie nasz film z zabudowy pierwszego podwozia przez hiszpańską firmę Castrosua.

Dla miasta i regionu

Najważniejsze zalety BEV 4×2 to:

  • Podwozie nadaje się do zastosowań średnich i ciężkich pojazdach, do linii miejskich, podmiejskich i regionalnych, zarówno w klasie I, jak i klasie II;
  • Platforma dostępny jest w dwóch różnych szerokościach podwozia – 2500 mm i 2550 mm;
  • Posiada dwie różne przekładnie osi zapewniają opcje przełożenia, które sprawdzają się w najbardziej wymagającej topografii.
  • Nowy silnik elektryczny jest wyposażony w zintegrowany układ chłodzenia i zaktualizowany system sterowania, który spełnia najwyższe wymagania w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Maszyna pracuje z mocą 300 kW w trybie szczytowym i 250 kW w trybie pracy ciągłej.
  • Pakiety akumulatorów o dużej pojemności, zarówno w konfiguracji 4-pakowej (416 kWh), jak i 5-pakowej (520 kWh), zapewniają zasięg odpowiednio ponad 400 km i 500 km w optymalnych warunkach.
  • Zmodernizowane akumulatory i system zarządzania akumulatorami Scania umożliwiają szybsze ładowanie, a nowe, solidne umiejscowienie portu ładowania zwiększa wygodę.
  • Wiele zaawansowanych, najnowocześniejszych systemów wspomagania kierowcy (ADAS), dodatkowe funkcje bezpieczeństwa i silna ochrona przed zagrożeniami cybernetycznymi zapewniają możliwie najbezpieczniejsze działanie kierowcy, pasażerów i okolicznych użytkowników dróg. Spełniają one, a nawet przewyższają rygorystyczne przepisy UE dotyczące bezpieczeństwa ciężkich pojazdów użytkowych, które wejdą w 2024 r.
  • Nowy układ elektryczny i tablica przyrządów Smart Das, która jest wyposażona w nowe lub ulepszone funkcje cyfrowe – od funkcji bezpieczeństwa i zdalnej diagnostyki po mapy w czasie rzeczywistym i funkcje łączności bezprzewodowej. Przyszłościowy Smart Dash zapewni  bezprzewodowe aktualizacje i pełną integrację z innymi urządzeniami

-„Podczas opracowywania naszej nowej platformy autobusów bateryjnych kluczowymi obszarami były zasięg, wydajność i odpowiedzialność za akumulatory. W połączeniu z naszymi najnowszymi usługami i rozwiązaniami w zakresie elektromobilności oznacza to, że będziemy dostarczać kompletne i wysoce konkurencyjne rozwiązania do zastosowań miejskich we wszystkich naszych obecnych regionach” – podsumował nowy produkt Carl-Johan Lööf, dyrektor ds. zarządzania produktami w Scania.

Na targach w Brukseli zadebiutowała nowa platforma Scanii do autobusów bateryjnych, co jest częścią nowej strategii szwedzkiego koncernu.  
Na targach w Brukseli zadebiutowała nowa platforma Scanii do autobusów bateryjnych, co jest częścią nowej strategii szwedzkiego koncernu.  

Komentarze