Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Busworld 2023: Premiera autokaru na wodór. Od Temsy i Caetanobus

infobus
05.10.2023 17:03
0 Komentarzy

Podczas targów Busworld zobaczymy jeszcze jeden autokar (obok Irizara) na ogniwa paliwowe zasilane wodorem i to od dość oryginalnego duetu: Temsa & Caetanobus.

Zgodnie z podpisaną umową, obie firmy wspólnie wprowadzą w 2024 na rynek autokar na wodór. To kolejny tego typu pojazd, który zadebiutuje w Brukseli – wcześniej informowaliśmy o podobnej konstrukcji od hiszpańskiego Irizara.

Ruch w wodorowym biznesie

Temsa i Caetanobus.(należący częściowo do japońskiej Toyoty) nawiązali wodorową współpracę z początkiem września 2023. Obie strony są doskonale znane w branży.

Caetanobus jest – po Solarisie – jednym z liderów na europejskim rynku autobusów wodorowych, ze zrealizowanymi dostawami w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Danii, Włoszech i Portugalii. W  zakresie autokarów portugalska firma może pochwalić się m.in. kontraktem dla National Express w Wielkiej Brytanii.

Z kolei Temsy w biznesie autokarowym nie trzeba przedstawiać. Do tej chwili turecka spółka wyprodukowała ponad 130 000 pojazdów, z  czego wyeksportowała ponad 15 000 pojazdów do prawie 70 krajów na całym świecie.

Podczas targów Busworld zobaczymy jeden z pierwszych autokarów (obok Irizara) na ogniwa paliwowe zasilane wodorem – od dość oryginalnego duetu Temsa i Caetanobus.
Podczas targów Busworld zobaczymy jeden z pierwszych autokarów (obok Irizara) na ogniwa paliwowe zasilane wodorem – od dość oryginalnego duetu Temsa i Caetanobus.

dwie wersje ciśnienia

Zgodnie z planami, pojazd ten powinien przejechać na jednym tankowaniu do 1000 kilometrów. Zbiorniki pod ciśnieniem 350 bar (wodór H35) lub 700 bar (wodór H70) znajdą się pod podłogą. Prototyp będzie miał 12 metrów długości, natomiast przewidziana jest także wersja o długości 15 metrów.

Zdaniem obu firm, wodorowy autokar – o zerowej emisji – zapewni operatorom wyjątkową elastyczność w zakresie tankowania i to bez żadnych ograniczeń. Kolejną ważną cechą jest zasięg, wynoszący do 1000 km na jednym tankowaniu, który może się różnić w zależności od eksploatacji i warunków pogodowych.

Pierwszym autokarem, który zostanie wprowadzony na rynek w 2024 r., będzie dwuosiowy egzemplarz oparty na modelu Temsa HD12, co przyspieszy czas wprowadzenia na rynek pre-serii. Planowana produkcja seryjna rozpocznie się w 2025 r. W tym czasie opracowany zostanie autokar trzyosiowy tak, aby zaspokoić wymagania wszystkich touroperatorów.

Komentarze