Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Busworld 2023: Otokar wchodzi w autobusy wodorowe i autonomiczne

infobus
11.10.2023 19:05
0 Komentarzy

Na wystawie Busworld Europe 2023 turecki Otokar pokazał ciekawy zestaw autobusowych nowości – do premiery wodorowca poprzez elektryczny autokar po pokaz autonomicznej jazdy.

Naszym zdaniem najważniejszy tym peletonie debiutantów jest autobus elektryczny E-Territo, czyli 13-metrowy autokar z napędem elektrycznym należący do klasy II, co jest odpowiedzią Otokara na „elektryczny ruch” w segmencie pojazdów międzymiastowych. Generalnie zapowiada się ciekawa rywalizacja z Crosswayem Elec.

PIĘĆ AUTOBUSÓW – TRZY PREMIERY

Łącznie na stosiku producenta zobaczyliśmy pięć pojazdów, z czego trzy będą miały swoją światową premierę:

  • autokar bateryjny E-Territo, czyli 13-metrowy autobus międzymiastowy z napędem elektrycznym należący do klasy II, co jest odpowiedzią Otokara na „elektryczny ruch” w segmencie pojazdów międzymiastowych. e-Territo jest dostępny z dwoma różnymi pojemnościami akumulatorów, co daje dwa różne zasięgi i dwie różne pojemności bagażu. Maksymalna moc wyjściowa wynosi 410 kilowatów, a maksymalny moment obrotowy 3100 Nm. Autobus zasilany jest akumulatorami litowo-żelazowo-fosforanowymi. Baterie zostały zainstalowane na spodzie autobusu, aby uzyskać lepszy środek ciężkości, co umożliwia lepsze prowadzenie. Podwójne środkowe drzwi, przestrzeń zarezerwowana dla osób na wózkach inwalidzkich plus opcjonalna winda platformowa ułatwiają dostęp wszystkim pasażerom.
  • miejski autobus wodorowy Kent Hydro, czyli 12-metrowy autobus miejski na ogniwa paliwowe zasilane wodorem. To niskopodłogowy pojazd o długości 12 mi pojemności do 104 osób. Wodorowiec wyróżnia się wysokim bezpieczeństwem i lekką konstrukcją. Butle z wodorem o pojemności 38 ulokowano na dachu. Ich czas tankowania wynosi 10 minut. Moduł ogniw paliwowych nowej technologii umieszczony na górze pojazdu zapewnia moc silnika trakcyjnego o mocy 340 kW. Zasięg Kent Hydrogen to ponad 500 km.
  • miejski minibus elektryczny przystosowany do ruchu autonomicznego e-Centro. To kompaktowy elektrycznym minibusem o długości 6,6 metra. Podczas Busworld można było się nim przejechać po terenach zewnętrznych. To odpowiedź Otokara na rosnące zainteresowanie technologią samodzielnego prowadzenia pojazdów w transporcie publicznym;
  • konwencjonalny autokar Ulyso T, czyli 10-metrowy pojazd typu MIDI z silnikiem diesla, łączący tradycyjny design z nowoczesnymi udogodnieniami;
  • konwencjonalny pojazd międzymiastowy Navigo U, typy MIDI klasy II o długości 8,4 m, który zostanie zaprezentowany z nową deską rozdzielczą. Pojazd przeszedł także facelift ściany przedniej oraz tylnej. Są one teraz bardziej dynamiczne i ostre.

Zobaczcie zapis z konferencji Otokar:

60 lat Otokar

Świętując w tym roku 60. rocznicę istnienia, Otokar – spółka należąca do Koç Group – wystawiła w Brukseli siedem autobusów ze swojej szerokiej oferty.

-„Dziesiątki tysięcy naszych autobusów przewozi obecnie miliony pasażerów w ponad 60 krajach na całym świecie, zwłaszcza w Europie. Staramy się oferować innowacyjne produkty i usługi naszym użytkownikom dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu, inżynierii i możliwościom badawczo-rozwojowym. Naszym celem jest spełnianie wymagań operatorów dzięki opłacalnym, ekologicznym i zrównoważonym rozwiązaniom transportowym – powiedział Kerem Erman, szef działu pojazdów użytkowych Otokar;

Kerem Erman dodał, że 72 procent obrotów Otokar pozyskuje z rynków światowych i wyznaczał cel dalszej ekspansji: rynek włoski i kraje nordyckie. Szef Otokara podkreślił też ł, że firma przeznacza 7% swoich przychodów na działalność badawczo-rozwojową.

-„Nieustanne wysiłki mające na celu rozwój naszych dalszych i pionierskich innowacji są motorem sukcesu Otokara. W ciągu ostatniej dekady nasze wydatki na badania i rozwój wyniosły 307 milionów euro. Dzięki możliwościom projektowania, testowania i produkcji jesteśmy w stanie odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby i wymagania różnych operatorów na rynkach globalnych.

Otokar niedawno dodał do swojej europejskiej działalności nową spółkę zależną we Włoszech, po spółkach we Francji i Rumunii. Wcześniej markę Otokar oferował tutaj przez 13 lat firma Mauri Bus Systems, która dostarczyła tej pory ponad 700 tureckich autobusów. Teraz Otokar planuje dokonać radykalnych zmian na rynku włoskim, głównie poprzez odnowienie portfolio pojazdów o zerowej emisji za pośrednictwem nowej spółki.

Komentarze