Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Bus2Bus 2024: Premiera dwuosiowego autobusu Mercedes eCitaro fuel cell

infobus
15.03.2024 10:05
0 Komentarzy

Na targach Bus2Bus 2024, które odbędą się w Berlinie w dniach 24–25 kwietnia, Daimler Buses zaprezentuje dwa najnowsze modele autobusów do transportu miejskiego i międzymiastowego.

Targi i warsztaty dla branży autobusowej organizowane są co dwa lata przy wsparciu VDV na terenie targów Messe Berlin. Teraz ta wystawa będzie świadkiem premiery Mercedes-Benz eCitaro fuel cell. Przypomnijmy, że na niedawnej wystawie VDV w Berlinie Daimelr pokazał model przegubowy Mercedes-Benz eCitaro G fuel cell.

miejski debiutant

W tym roku na Bus2Bus firma Daimler Buses pokaże po raz pierwszy Mercedes-Benz eCitaro w wersji dwuosiowej. To nowy, w pełni elektryczny autobus niskopodłogowy kategorii MAXI z wodorowym ogniwem paliwowym jako sposobem na zwiększenie zasięgu.

Premierowy, dwudrzwiowy Mercedes-Benz eCitaro fuell cell jest wyposażony w trzy zestawy akumulatorów z akumulatorami litowo-jonowymi najnowszej generacji (NMC3) o pojemności 295 kWh. Baterie NMC3 mają bardzo dużą pojemność energetyczną i zdaniem producenta są bardzo trwałe. Ładowanie odbywa się za pomocą gniazda ładowania umieszczonego po prawej stronie nad przednim kołem. Alternatywnie gniazdo ładowania można zamontować po lewej stronie nad przednim kołem, a także z przodu lub z tyłu. Maksymalna moc ładowania wynosi 150 kW. System kontroli ładowania SmartCharge po stronie pojazdu zapewnia optymalną żywotność akumulatora.

Zasilanie wodorem ogniwa paliwowego o mocy 60 kW zapewnia pięć cylindrów H2, każdy o pojemności pięciu kilogramów, zainstalowanych na dachu przedniej części pojazdu. Zbiorniki wodoru uzupełnia się po prawej stronie nad tylną osią, w kierunku jazdy.

Dzięki połączeniu wysokowydajnych akumulatorów i technologii ogniw paliwowych ogniwo paliwowe eCitaro osiąga zasięg około 400 kilometrów bez konieczności ładowania.

Napęd zapewnia w standardzie niskopodłogowa oś portalowa z silnikami elektrycznymi umieszczonymi blisko kół. Silniki elektryczne dostarczają 141 kW na koło i generują moment obrotowy 494 Nm. Rezultatem jest wyjątkowy moment obrotowy wynoszący 11 000 Nm na koło. Dzięki stałemu przełożeniu zapewnia to wysoki poziom przyczepności i dobre osiągi nawet na sporych wzniesieniach.

Autobusowe rozwiązania Daimler Buses na Bus2Bus 2024.
Autobusowe rozwiązania Daimler Buses na Bus2Bus 2024.

Z GSR

Urządzenia zabezpieczające w elektrycznym niskopodłogowym autobusie eCitaro zasilanym ogniwami paliwowymi w Bus2Bus 2024 spełniają już wszystkie wymagania Europejskiego Rozporządzenia Bezpieczeństwa Ogólnego (GSR), które wchodzi w życie w lipcu 2024 roku. Dzięki temu pojazd wyposażony jest w szeroką szereg najnowocześniejszych systemów wspomagających. Obejmuje to Active Brake Assist Preventive Brake Assist 2 opracowany specjalnie dla autobusów kursujących regularnie. Asystent skręcania Sideguard Assist 2 monitoruje teraz przestrzeń po prawej i lewej stronie autobusu i ostrzega kierowcę o potencjalnych kolizjach. Wraz z nowym systemem Front Guard Assist chroniącym przestrzeń bezpośrednio przed pojazdem chroni on przede wszystkim niechronionych użytkowników drogi, takich jak piesi i rowerzyści. Standardowa kamera cofania i opcjonalny system kamer 360° uzupełniają kompleksowy system ostrzegania wokół autobusu.

Inne standardowe systemy wspomagania w niskopodłogowym autobusie rozkładowym obejmują asystenta rozpoznawania znaków drogowych, asystenta uwagi i system monitorowania ciśnienia w oponach TPM. Większe bezpieczeństwo zapewnia także elektroniczne ograniczenie prędkości do 33 km/h, które można włączyć za pomocą przełącznika w konsoli ściennej. Na pokładzie znajdują się także: czujnik deszczu/światła oraz technologia LED świateł mijania i drogowych, a także doświetlania zakrętów, przednich świateł przeciwmgielnych i świateł do jazdy dziennej.

Autobusowe rozwiązania Daimler Buses na Bus2Bus 2024.
Setra MultiClass 500 LE, S 515 LE, Honiggelb metallic

Setra MultiClass 500 LE, S 515 LE, honey yellow

Setra MultiClass LE

Kolejną atrakcją prezentacji Daimler Buses na targach Bus2Bus 2024 jest autobus międzymiastowy Setra 515 LE o długości 12,21 m, który jest prezentowany na zewnątrz. Jako Low Entry (LE) nowa Setra MultiClass LE łączy w sobie niskopodłogową konstrukcję i komfort podróżowania. Przed tylną osią do tylnej części prowadzą trzy niskie stopnie. Dzięki zastosowanej technologii z pojazdów  turystycznych, model ten zapewnia wysoki komfortu nawet podczas długich podróży.

Pojazd wystawowy wyposażony jest w dwoje drzwi pneumatycznych o podwójnej szerokości, uchylnych do wewnątrz, z których każde posiada mechanicznie składaną rampę – nowość w tym segmencie. W zależności od konkretnego położenia i rodzaju drzwi, firmy mogą również wybierać spośród drzwi wahadłowych na zewnątrz, drzwi przesuwnych lub drzwi o pojedynczej szerokości.

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja Setry MultiClass LE zostały zaprojektowane tak, aby odpowiadały indywidualnym wymaganiom. Za kontrolę temperatury w kabinie pasażerskiej pojazdu wystawowego odpowiada nowy system klimatyzacji EvoCool light Basic z dwoma modułami klimatyzacyjnymi montowanymi na dachu.

W S 515 LE nie tylko pasażerowie, ale także kierowcy czują się jak w domu. Spośród trzech wariantów stanowisk pracy kierowcy dostępnych w Setrze MultiClass LE, wystawiony autobus posiada kokpit City, który spełnia wymagania Związku Niemieckich Firm Transportowych (VDV). Setra MultiClass LE wspiera i odciąża kierowcę na różne sposoby. Od standardowego czujnika deszczu po elektroniczny hamulec postojowy, który również jest wyposażeniem standardowym. System kamer 360° zapewnia doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach podczas manewrowania i w ciasnych przestrzeniach.

Autobusowe rozwiązania Daimler Buses na Bus2Bus 2024.
Autobusowe rozwiązania Daimler Buses na Bus2Bus 2024.

Pod maską

Pojazd na Bus2Bus 2024 został wyposażony w sześciocylindrowy rzędowy OM 936 o pojemności 7,7 litra i mocy 220 kW (299 KM), a także układ hybrydowy z modułem rekuperacji. W tej konfiguracji silnik elektryczny działa pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów, pełniąc funkcję generatora podczas jazdy na biegu jałowym lub hamowania, wytwarzając energię elektryczną bez zużycia paliwa. Wytworzona energia jest następnie magazynowana w dwóch modułach magazynowania na dachu. W wymagających sytuacjach, np. podczas przyspieszania, silnik elektryczny o mocy 14 kW wspomaga tę energię silnik spalinowy. Nowa, siedmiobiegowa automatyczna skrzynia biegów Voith Diwa NXT oraz hipoidalna oś napędowa również przyczyniają się do ekonomiczności Setry S 515 LE.

Komentarze