Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Biała Podlaska kupi 12 autobusów elektrycznych. Z nowej edycji POPW

infobus
09.11.2023 10:05
0 Komentarzy

9 listopada Gmina Miejska Biała Podlaska ogłosiła przetarg na dostawę 12 autobusów miejskich, niskopodłogowych, z napędem elektrycznym.

To pierwsze zamówienie na elektrobusy z tego miasta i to z unijnym dofinansowaniem w ramach nowej perspektywy finansowej. To jeden z takich pierwszych przypadków w Polsce. Chodzi o program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 – 2027 (wcześniej POPW), a sama nazwa projektu to „Rozwój zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska”

Co chce kupić Biała Podlaska?

Biało podlaskie zamówienie obejmuje:

  • dostawy 12 sztuk fabrycznie nowych autobusów miejskich, niskopodłogowych, z napędem elektrycznym o długości całkowitej, zawierającej się w przedziale od 11,5 metra do 12,5 metra;
  • dostawy, montaż, podłączenie i pierwsze uruchomienie 7 sztuk fabrycznie nowych, mobilnych ładowarek przewodowych, dwustanowiskowych o mocy większej lub równej 120 kW (2×60 kW), zapewniającej możliwość ładowania jednego autobusu EV12 mocą 120 kW lub dwóch autobusów równocześnie mocą 60 kW każdy;
  • dostawę, rozładunek, montaż, podłączenie i pierwsze uruchomienie nowej, mobilnej ładowarki przewodowej o mocy większej lub równej 40 kW, zapewniającej możliwość ładowania jednego autobusu EV mocą 40 kW;
  • opracowanie i wdrożenie u zamawiającego systemu zarządzania ładowarkami Plug-in 120kW i ładowarką 40kW, zwanego dalej Systemem Monitorowania Pracy Ładowarek.
Biała Podlaska kupi 12 autobusów elektrycznych. Z nowej edycji POPW
Biała Podlaska kupi 12 autobusów elektrycznych. Z nowej edycji POPW

zastrzeżenie W zakresie finansowania

Zamawiający zakłada, że otrzyma środki pochodzących z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 – 2027. Nabór konkurencyjny w ramach działania 03.01 „Zrównoważona mobilność miejska” ogłoszony został 11.09.2023, natomiast data jego zakończenia to 12.12.2023r. To oznacza, że nie ma jeszcze rozstrzygnięcia i zamawiający może unieważnić postępowanie, o ile nie zostaną mu przyznane środki w ramach naboru konkurencyjnego.

W zakresie doświadczania wykonawca musi wykazać, że w okresie ostatnich 3 lat wykonał dostawy 6 sztuk dwuosiowych autobusów miejskich o długości całkowitej od 11,5 do 12,50 m.

Na oferty Biała Podlaska czeka do 11 grudnia, a następnie oceni złożone propozycje na podstawie trzech kryteriów:

  • Cena: Waga 60%
  • Ocena techniczno- eksploatacyjna dla autobusów EV12. Waga 15%
  • Gwarancja na magazyn energii elektrycznej, elektrycznego układu napędowego. Waga 25%.
Biała Podlaska kupi 12 autobusów elektrycznych. Z nowej edycji POPW

Taborowa wymiana

Na koniec dodajmy, że w ostatnim okresie MZK Biała Podlaska zakupił szczeć autobusów miejskich  marki Solaris, w tym dwa Urbino 10,5; jeden Urbino 12 mild hybrid i jeden Urbino 12. Z własnego portfela. W tym roku producent z Bolechowa podpisał z podlaską spółką zamówienie na dostawę dwóch kolejnych autobusów z silnikami diesla.

Jak powiedział prezydent miasta, Michał Litwiniuk:

-„Transport w Białej Podlaskiej jest coraz bardziej przyjazny środowisku i komfortowy dla pasażerów. -„W tej kadencji tabor zyskał już osiem nowych pojazdów, w tym pięć marki Scania zakupionych dzięki środkom Unii Europejskiej. W zeszłym roku oficjalnie przekazaliśmy MZK dwa nowe autobusy marki Solaris klasy MIDI – teraz kolejny z systemem „mild hybrid”. Konsekwentnie podnosimy komfort pasażerów komunikacji miejskiej i dbamy o środowisko” – podkreślił prezydent miasta.

Nowe pojazdy wyposażone są m.in. w system zakupu biletu za przejazd za pomocą karty bankomatowej, co eliminuje konieczność drukowania biletu. System bezpieczeństwa uniemożliwia ingerencję w dane zapisane na karcie. Do tego mamy bramki do liczenia potoku pasażerów.

Podsumowując – obecnie tabor MZK tworzy 36 pojazdów o niskiej podłodze. Dzięki zeszłorocznym zakupom, z eksploatacji wycofano cztery wysłużone Jelcze – ostatnie wysokopodłogowe pojazdy we flocie podlaskiego przewoźnika. Więcej informacji na temat najnowszego zamówienie znajduje się na https://bialapodlaska.ezamawiajacy.pl./

Komentarze