Liczba miejsc do przewozu pasażerów |
Co najmniej 60, w tym minimum 42 miejsca siedzące (bez fotela kierowcy) i jedno miejsce do przewozu pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim. |
Liczba i układ drzwi |
Dwie pary drzwi w układzie 1-2-0; Wysokość krawędzi drzwi wejściowych na poziomie nie wyższym niż 360 mm. |
Na oferty Powiat czeka do … 5 września, natomiast gotowy pojazdy mają przyjechać do Bytowa do 31 sierpnia 2025 r. Czyli perspektywa odległa. Ocena złożonych propozycji odbędzie na podstawie trzech kryteriów:
ceny – 60%
Technika – 30%
Gwarancja – 10%.
fot. Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka / FB
90% dofinansowania
Dofinansowanie z konkursu CUPT ma sięgnąć 90%, jednak kwoty netto. Pozostałe 10% i VAT powiat będzie musiał przygotować na rok 2025 r., na kiedy zaplanowano realizację projektu. O ile oczywiście samorząd otrzyma dotację.
-„Zwrócimy się do Rady Powiatu, by zapisała wydatek do wieloletniej prognozy finansowej – zapowiedział bytowski starosta Leszek Waszkiewicz.
Autobusy miałyby obsługiwać 10 linii dofinansowywanych ze środków publicznych. Dziś powiat wspiera 81 takich linii, z których 80 prowadzi PKS Bytów, a jedną PKS Słupsk.
Plan jest taki, że nowe autobusy z KPO obsłużą 10 linii, w tym sześć już istniejących i cztery nowe, które będą modyfikacją już istniejących tras. Ich operator zostanie wybrany w ramach przetargu, który będzie obejmował udostępnienie przez Powiat nowego taboru.
ABC konkursu
Celem najnowszego konkursu CUPT jest zniwelowanie różnic w zakresie standardu podróży pomiędzy komunikacją miejską a podmiejską.
Dlatego zakupione w jego ramach pojazdy i infrastruktura będą mogły być wykorzystywane tylko na nowoutworzonych pozamiejskich liniach autobusowych, a także na liniach pozamiejskich, które są zagrożone likwidacją, np. z powodu przestarzałego taboru lub deficytowości danej linii autobusowej.
Każdy zainteresowany beneficjent musiał opisać istniejącą sytuację transportową w swoim regionie ze szczególnym uwzględnieniem dostępności komunikacyjnej. Kluczowe było także wsparcie integracji transportowej, ponieważ premiowane będą linie, które zapewnią połączenia z transportem kolejowym lub transportem miejskim. Dodatkowe punkty można było uzyskać także za integrację rozkładów jazdy różnych form transportu czy korzystanie z dofinansowania w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.
Więcej informacji o konkursie oraz pełna dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie Centrum Unijnych Projektów Transportowych: https://www.cupt.gov.pl/konkurs/aktualnie-trwajace/e1-1-2-zero-i-niskoemisyjny-transport-zbiorowy-autobusy.
Dodajmy, że do końca maja br. trwa również III nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Zielony transport publiczny”, organizowany przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Więcej informacji o tym naborze dostępnych jest na stronie NFOŚiGW: https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc/iii-nabor-wnioskow-w-ramach-programu-priorytetowego-zielony-transport-publiczny.
Komentarze