Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobusy „pod klucz” – od Daimler Buses dla RVBW

infobus
15.08.2022 13:00

Regionalen Verkehrsbetriebe Baden-Wettingen AG (RVBW) w szwajcarskim kantonie Argowia kontynuuje wdrażanie swojej e-strategii z 10 pojazdami Mercedes-Benz eCitaro.

Elektrobusy z infrastrukturą ładowania

Neutralne pod względem emisji CO2 solowe autobusy niskopodłogowe zostaną dostarczone w przyszłym roku. Daimler Buses jako generalny wykonawca dostarczy kompletny system e-mobilności jako rozwiązanie pod klucz, w tym całą infrastrukturę ładowania, zarządzanie ładowaniem i środki konwersji. Zamówienie poprzedziły obszerne testy.

Ambitnym celem RVBW jest bycie firmą neutralną dla klimatu do 2030 roku. W tym właśnie celu flota autobusów zostanie całkowicie przebudowana na e-mobilną. Istotnym elementem tego procesu jest niedawno złożone zamówienie na 10 egzemplarzy eCitaro. Oprócz solowych autobusów niskopodłogowych, zamówienie obejmuje również kompletną infrastrukturę ładowania w zajezdni, w tym wszystkie niezbędne środki przebudowy oraz system zarządzania ładowaniem.

Bogate wyposażenie

Wyposażenie trzydrzwiowych autobusów RVBW będzie bogate. Pięć akumulatorów niklowo-manganowo-kobaltowych o łącznej wartości energetycznej 490 kWh zagwarantuje duży zasięg. Akumulatory będą ładowane w zajezdni za pomocą wbudowanych w infrastrukturę pantografów typu „top-down” i szyny kontaktowej dużej mocy na dachu pojazdu. Dźwiękowy system ostrzegania o pojazdach (AVAS) będzie ostrzegał przechodniów o zbliżaniu się cichych autobusów elektrycznych.

Pasażerowie będą korzystać z wnętrza, które jest równie atrakcyjne, co wygodne, z oświetleniem nocnym i podwójnymi szybami bocznymi. Informacja pasażerska znajdzie się na podwójnym wyświetlaczu TFT w przedniej części. Kolejny ekran TFT nad drzwiami drugimi dostarczać ma informacji o przebytej trasie. Szybko reagujące drzwi obrotowo-przesuwne zapewnią pasażerom sprawne wysiadanie i wsiadanie na przystankach.

Kierowcy otrzymają również bardzo dobre warunki w swojej pracy. Przejawiać ma się to poprzez klimatyzowaną kabinę czy też nadzór wideo (monitoring) przestrzeni pasażerskiej, elektrycznie regulowane wewnętrzne lusterko wsteczne i kamerę cofania.

Plany RVBW

RVBW obsługuje 12 linii autobusowych w kantonie Argowia. W ubiegłym roku 67 autobusów przejechało łącznie 4,2 mln kilometrów, obsługując 337 przystanków i przewożąc 11,2 mln pasażerów. W 2018 r. RVBW przyjęło strategię flotową, opierając się na w pełni zasilanych elektrycznie autobusach komunikacji regularnej. Firma transportowa prowadzi działalność zarówno na trasach nietypowych, jak i tych, które skutecznie służą ogółowi społeczeństwa.