Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobusy na Next Mobility w Mediolanie. Debiuty Iveco, Solarisa i Rampini

infobus
22.10.2022 19:00
0 Komentarzy

W dniach 12-14 października 2022 roku w Mediolanie odbyła się pierwsza edycja wystawy Next Mobility.

I o ile trwające równolegle targi IBE skoncentrowane były zarówno na autobusach miejskich jak i turystycznych to w Mediolanie dominowały zdecydowanie te pierwsze. Generalnie Włosi zorganizowali sobie prawie takie same targi w tym samym czasie. Przypadek? Nie sądzę… Redakcja portalu TransInfo.pl miała okazję uczestniczyć w pierwszej edycji Next Mobility, w której udział wzięło piętnastu producentów autobusów. Poniżej krótki przegląd tego, co mieliśmy możliwość oglądać w Mediolanie.

Solaris

Na początek polski akcent, o którym pisaliśmy już na łamach naszego portalu. Producent po raz pierwszy we Włoszech pokazał swoje przegubowe Urbino 18 zasilane wodorem. Był także krótki autobus eletryczny Urbiono 9, przeznaczony dla włoskiego klienta z Bolzano.

MAN

Kolejny polski akcent znaleźliśmy na stoisku MAN. To w pełni elektryczny Lion`s City. Łącznie producent pokazał cztery pojazdy. Oprócz miejskiego lwa były także: MAN, Lion’s Coach (w malowaniu FlixBusa), Lion’s Intercity LE i Neoplan Skyliner (w malowaniu Itabus).

Irizar

Irizar postawił w Mediolnanie na autobusy elektryczne. Producent zaprezentował i3 na podwoziu Scania oraz m.in. autobusowy tramwaj w wersji 12-metrowej.

Iveco

O wiele bardziej bogatsza niż w Rimini była ekspozycja Iveco. Producent pokazał hybrydę Urbanway, elektryczny E-Way, w wersjach 9,5-metrowej i 12-metrowej. Był także minibus Daily Acces, zasilany gazem ziemnym i biometanem. Producent ogłosił w Mediolanie, że rozpocznie produkcję akumulatorów do autobusów w Turynie, a od kwietnia 2023 r. produkcja autobusów nowej generacji rozpocznie się w nowej fabryce w Foggia we Włoszech.

Isuzu

Anadolu Isuzu zaprezentował na włoskiej wystawie prezentując pięć pojazdów: Novociti Volt, ośmiometrowy elektryczny autobus miejski; Novociti Life, także ośmiometrowy pojazd, ale z silnikiem wysokoprężnym; Novociti Life II, również ośmiometrowy pojazd międzymiastowy z silnikiem wysokoprężnym z całkowicie obniżoną podłogą; dieslowski Grand Toro oraz Kendo 13 CNG.

Karsan

Turecki producent zaprezentował trzy elektryczne autobusy, a więc konsekwentnie, bo tak samo jak w Rimini. To: e-Jest, midibus e-Atak i dwunastometrowy e-ATA, który został uhonorowany nagrodą Sustainable Bus Award 2023.

Troiani

Włoski diler Troiani pokazał w Mediolanie, podobnie jak w Rimini na IBE, pojazdy marki Temsa i BMC. To 12-metrowy elektryczny Temsa Evenue Electron, 9-metrowy, również elektryczny MD9 Electricity i 8,5-metrowy BMC Neocity EV.

CaetanoBus

Industria Italiana Autobus, która sformalizowała współpracę z CaetanoBus w zakresie produkcji i marketingu we Włoszech pojazdów napędzanych wodorem, pokazała oparty autobus na technologii Toyota Fuel Cell. Na stoisku firmy był także Vivacity 8 z silnikiem Diesla oraz 12-metrowy w pełni elektryczny Citymood 12e.

Otokar

Otokar to włoska premiera eCentro C, 6-metrowego elektrycznego minibusa. Był również 12-metrowy e-Kent, Kent CNG o długości 12 metrów i 600. autobus dystrybuowany przez Mauri Bus we Włoszech, Vectio U Low Entry.

Rampini

Firma Rampini pokazała w Mediolanie sześciometrowy elektryczny Sixtron i ośmiometrowy Hydron napędzany wodorem. Oba pojazdy to nowości włoskiej firmy.

Atlas Auto

Na wystawie w Mediolanie pokazany został Novus Cityline. Pojawiły się także dwa pojazdy z logo Indcar. To: Mobi City 8 CNG XL i Wing 8. Pierwszy to miejski minibus na gaz, natomiast Wing to minibus turystyczny również homologowany do zasilania przez HVO i dostępny w wersji na sprężony gaz ziemny.

Komponenty

Oprócz producentów autobusów w Mediolanie były również firmy zajmujące się produkcją komponentów i rozwiązań IT. Warto zatem wspomnieć ZF, Voith, ABB, Almaviva, Bledsystem, Enel X, A2A e-mobility, Eni, Kiepe Electric, Loop Energy, Maior czy Optibus.

Komentarze