Autobusy na hiszpańskich targach FIAA 2017
Po dłuższej przerwie do autobusowego kalendarza powróciłytargi FIAA w Madrycie. W tym roku, w dniach od 23 do 26 maja, wzięło w nichudział 128 wystawców, w tym silna reprezentacja z Polski.
Oprócz Solarisa iSteru – stałych bywalców hiszpańskiego salonu – na FIAA pojawiły się takie firmyjak: Auto-CUBY, Bus Prestige i BSPL. Poza naszym krajem zainteresowanie iberyjską wystawąwykazały także firmy z Niemiec, Belgii, Chinach, Słowacji, Francji, Włoszech,Portugalii, W. Brytanii, Rumunii, Szwajcarii i Turcji. Generalnie cały czas sąto targi bardziej lokalne niż międzynarodowe (75% wystawców to spółkihiszpańskie), dlatego jest to ciekawa wystawa z uwagi na specyfikę tamtejszegorynku, który cały czas bazuje głównie na podwoziach markowych producentów izabudowach lokalnych firm. I to cały czas widać, aczkolwiek najważniejszy graczna rynku – Irizar – pokazał na swoim stoisku w Madrycie tylko pojazdy integralne (w tym modele i3h i i4hz silnikami Cummins). Czyli coś się powoli zmienia…
Zobaczcie, jak wystawa w Madrycie wygląda na naszymfilmie:
{https://www.youtube.com/watch?v=1fpY_bC9zQ0}
Najważniejsze tegoroczne ekspozycje na FIAA 2017 to:
AUTO-CUBY – zaczynamy przegląd wystawców od polskiegoproducenta minibusów, który coraz lepiej radzi sobie na zagranicznych rynkach.Pomorska firma pokazała w Madrycie kilka najnowszych autobusów, jak: Iveco-CUBYTourist Line , czyli turystyczny minibus o max pojemności 31+1+1 orazIveco-CUBY City Line, czyli miejski autobus z obniżonym pokładem z tyłu wkonfiguracji 25+12+1. Ponadto znad polskiego morza przyjechał jeszcze Mercedes-Benz-CubySprinter Tourist Line HD , czyli autobus turystyczny z podniesionym pokładem.Nowinką był też mikrobus na bazie Mercedes-Benz Sprintera (M2).
Kolejna okazja do zobaczenia oferty Auto-CUBY będzie wpaździerniku – na targach w Kortrijk i Birmingham.
Dodajmy, że w ślad za Auto-CUBY na hiszpańskim rynku pojawiłsię też drugi polski producent minibusów z okolic Wejherowa – firma BusPrestige z dwoma zabudowami na bazie Mercedes-Benz Sprinter.
AYATS – błysnął premierą elektrycznego autobusu piętrowego zotwartym dachem – na bazie autokaru Eclipse – idealnego do ekologicznegozwiedzania miast. Jak podkreśla, hiszpański producent to pierwszy taki pojazdna świecie. Bazuje on na trzyosiowym podwoziu o długości 13 m i może zabrać naswój dolny pokład 78 osób, a na górnym – 65. Konstrukcja ma dwie klatkischodowe oraz miejsce dla wózka inwalidzkiego (naprzeciw centralnych drzwi).Jego zasięg to ok. 150 km. Co ciekawe, elektryczny napęd do pojazdu dostarczyłaGrupa Actia. Wszystkie akumulatory ulokowane zostały w tyłu – w danymprzedziale silnikowym. Pojazd za moment rozpocznie testy w Barcelonie. Potempojedzie do Paryża i Londynu. Ponadto Ayats pokazał w Madrycie odnowione turystycznemodele Kronos i Eclipse.
CAETANO – portugalski producent również stawia naelektryczne autobusy. Firma pokazała na FiAA 2017 niskopodłogowy elektrobusklasy MAXI – E.City Gold. Jego pojemność to 88 pasażerów. Pojazd po FIAA ma byćtestowany m.in. w Luksemburgu.
Oprócz miejskiego e-busa, Portugalczycy postawili na minibusiTrabus na bazie Iveco Daily o pojemności do 31 miejsc. Co ciekawe ten minibussprzedany jest nie tylko Portugalii, ale także na Bliskim Wschodzie, w tymtakże w wersji przystosowanej transportu samolotowych załóg.
INDCAR – to jeden z najlepiej znanych w Polsce hiszpańskichproducentów – przede wszystkim dzięki doskonale rozpoznawalnemu modelowi Mago (tegotypu pojazdy w wersji cabrio chciał kupić Gdańsk). Na targach firma pokazałakilka autobusów o pojemności od 16 do 41 miejsc. Wśród pokazanych modeli możnazobaczyć turystyczną wersję L7 na bazie Mercedes-Benz Atego o długości 7,7 m,bagażnikach 4,3 m3 i pojemność 27+1+1 miejsc oraz pierwszą jednostkę Mago 2 F1Special Edition, zainspirowaną prestiżową włoską marką. Następny targowy przystanekIndcar: Busworld (Kortrijk, 15-20 października).
CASTROSUA – hiszpańska Grupa pokazała na FIAA 2017 ażdziewięć autobusów z czego połowa eksponowanych pojazdów zasilana była gazem.Autobusy wystąpiły w ramach trzech rodzin:
– New City – autobusy miejskie klasy I o długości od 10,5, 12,13, 18 do 18,75 m z napędem diesla lub CNG. Dodajmy, że pojazdy hybrydowe(Teris i Veris) oferowane są w ramach osobnej marki – Vectia, wspólnej zszynowa Grupą CAF. Modele wystawione na targach:
-
New City na podwoziu Scania NUB 4×2 – CNG o długości 12.000m
-
New City na podwoziu Scania NUB 4×2 o długości 12.000 m
– Magnus.E – pojazdy lokalne i międzymiastowe klasy IIprzeznaczone do przewozu pasażerów na obrzeżach miast – montowane na dowolnympodwoziu – o długości od 10,8 do 18,75 metra i maksymalnej pojemności do 135pasażerów. Mogą występować jako Low Entry lub Double-Decker, zgodnie zżyczeniem klienta. Z napędem diesla lub CNG. Jeden z modeli Magnus.Eprezentowanych na targach to jeden z pierwszych międzymiastowych egzemplarzy nasprężony gaz ziemny – i to w wersji trzyosiowej. Modele Magnus wystawione natargach to:
-
Magnus Es+ na podwoziu Scania KIB 6×2 CNG o długości 14.950m
-
Magnus E+ LE na podwoziu Volvo B8RLE 4×2 o długości 12.820 m
– Stellae – to autobusy międzymiastowe-kombi lub turystyczneklasy III. Mogą też realizować zadania z zakresu transportu szkolnego. Mającdługość od 12 do 15 metrów, wysokość 3,45 lub 3,60 metra i do 71 miejscsiedzących. Modele, które można było zobaczyć na targach to:
-
Stellae na podwoziu MAN RR4SI o długości 14.930 m
-
Stellae na podwoziu MAN RR2SI o dłuigości 12.905 m
DAIMLER – europejski lider także był obecny na FIAA. Dlamarek Mercedes-Benz i Setra Hiszpania to ważny rynek, zarówno pod kątemsprzedaży podwozi autobusowych, bardziej wyspecjalizowanych autobusów miejskich(np. Citaro NGT dla Madrytu), jak i wielka turystyka. I to wszystko było widać nastoisku niemieckiego producenta. Mieliśmy tutaj koncepcyjny miejski modelMercedes-Benz Future Bus z CityPilot z Amsterdamu; gazowe Citaro NGT orazwysokopodłogowe podwozie Mercedes-Benz OC 500 RF 2556 z trzema osiami zzmodernizowanym silnikiem OM 470 o mody 335 kW (455 KM).
IRIZAR – w Madrycie oczywiście nie mogło zabraknąćnajwiększego hiszpańskiego producenta autobusów. Irizar miał na FIAA nie tylko największe, ale inajciekawsze stoisko, na którym pokazał pełną gamę swoich pojazdów – odintegralnych autokarów poprzez autobusy elektryczne i hybrydowe po pojazdymiędzymiastowe. To efekt zmian, jakie rozpoczęły się w firmie w 2009 roku irozwodem ze Scanią. W ostatnim czasie zaowocowały one pojawianiem sięelektrobusu Irizar i2e (2014), luksusowych autokarów i8 (2015), nowejekonomicznej generacji Irizar i6S (2016), aż po hybrydy i3 i i4 oraz pierwszyprototyp elektrycznego autobusu przegubowego o długości 18 metrów (2017). Wposzczególnych segmentach Irizar pokazał następujące pojazdy:
-
autobusy miejskie. NA FIAA obecny był niskopodłogowy model klasy MAXI Irizar i2e o długości 12m i pojemności 76 miejsc, w tym 29 siedzących z bateriami po pojemności 376 kwh.Generalnie miejska oferta firmy obejmuje tylko autobusy elektryczne o długości 10,8 i12m. Za moment światło dzienne ujrzy przegubowy elektrobus przystosowany do obsługilinii BRT (Bus Rapid Transit) o długości 18 m. Premiera jeszcze w tym roku!
-
autobusy międzymiastowe – w Madrycie były obecne pojazdyhybrydowe klasy II: Irizar i4h o długości 13 m oraz Irizar i3h Low Entry o długości12,75 m, oba z silnikami Cummins 6.7L 300 KM i co ciekawe z równoległym,hybrydowym system Eaton (!), składający się z 6-stopniowej przekładni 6 plusinwerter i silnik elektryczny eDrive (44/65 kW) w zestawie z litowo-jonowymibateriami. W tym roku w ofercie Irizara pojawią się jeszcze modele hybrydowe o długości 15 m(zarówno i4h jak i3h) z silnikami Cummins 8,9Lo mocy 370 KM 1600 Nm zautomatyczną skrzynią ZF Ecolife 6 i systemem hybrydowy (już z Grupy Irizar).
-
autobusy turystyczne: na FIAA mogliśmy zobaczyć topowy Irizar i8w wersji 14m z silnikiem DAF MX13 520 K oraz dwa ekonomiczne modele Irizar i6S – jeden odługości 15 metrów z silnikiem DAF MX13 460 KM i drugi o długości 13 m zsilnikiem DAF MX11 z silnikiem o mocy 435 KM.
INTEGRALIA – jednym z większych wydarzeń na FIAA 2017 byłapremiera autobusu Integralia One na podwoziu Mercedes-Benz Sprinter. Minibuszostał zbudowany z materiałach takich jak stal i włókna węglowe. W ten innowacyjnyprojekt firma zainwestowała prawie 2 mln euro. Pojemność One to 25 pasażerów.Przestronny pojazd oferuje większą przestrzeń w kabinie dla pasażerów,panoramiczną przednią szybę i niekonwencjonalny design z dynamicznymi liniamibocznymi i świetną ścianą tylną w stylu retro.
IVECO BUS – włoski koncern na targach FIAA 2017 w Madrycieotrzymał nagrodę „Minibus of the Year 2017” i na swoim stoisku także mocnopostawił na segment MNI. Mogliśmy zobaczyć m.in. Iveco Daily z zabudową Unvi,Indcar (A70) oraz Ferqui (A50). Ciekawostką był przedniosilnikowe EuromidiCC100 z turystyczną zabudową Ferqui Nora. Ponadto na FIAA swoją lokalnąpremierę miał Evadys (z układem drzwi 1-2-0)
Jak podkreślono podczas konferencji prasowej, Iveco ma 35,2%udziału w segmencie międzymiastowym w Hiszpanii. Firmie dobrze idzie też wkategorii MINI – z udziałem ok. 30%. Tutaj marka oferuje szeroką gamę podwoziod 5,6 do 7,2 t i mocno stawia napartnerstwo o z firmami zabudowującymi – m.in. poprzez projekt Busmater, któryma promować profesjonalnych producentów zabudów (szczegóły nawww.busmaster.com).
MAN – niemiecki koncern pokazał na FIAA zarówno swoja ofertęw zakresie podwozi, jak i silników gazowych (MAN E2876LUH Euro 6). Do tegoswoje lokalne premiery zaliczyły dwa międzymiastowe pojazdy: MAN Intercity C o długości 13 m ipojemności 63 miejsc oraz Neoplan Tourliner z silnikiem o mocy 460 KM. Do tegofirma MAN Truck & Bus Iberia pokazała koncepcyjny autobus miejski MAN Lion`s CityGL z napędem bateryjnym. Produkcja seryjna elektrobusów z logo lwa ma rozpocząćsię w 2018 r. – w zakładzie w Starachowicach.
NOGE – jeden z bardziej oryginalnych hiszpańskichproducentów pokazał w Madrycie pełen przekrój swojej oferty – od minibusów nabazie Mercedes-Benz Sprinter poprzez ekonomiczną rodzinę Touring po prestiżoweautokary Titanium. Warto dodać, że Touringi są oferowane także w wersji MIDI -pokazany na FIAA model Touring H zbudowany został na podwoziu Iveco CC150 Euro6 (może być też rama MAN). Jego pojemności to 37 miejsc. Ponadto obieturystyczne rodziny (Touring i Titanium) posiadają wersje HD i HDH, występują wdługości 12-15 m, na podwoziach MAN, Mercedes, Scania, Volvo.
SCANIA – szwedzkiproducent starał się podkreślić swoje doświadczenie w zakresie napędówalternatywnych. Dlatego pokazano m.in. integralny, hybrydowy autobus podmiejski(klasa II) Scania Citywide LE Hybrid z 9 litrowym silnikiem o mocy 320 KM; miejskiepodwozie Scania K450 EB6x2*4 z gazowym silnikiem Scania DC13 147 450 Euro 6; niskopodłogowepodwozie Scania N 250 UB4x2 z zabudową Castrosua New City; oraz turystyczne podwozie Scania K 450 EB6x2*4 znadwoziem Irizar i6S o długości 14 m i pojemności 59 miejsc. Dodatkowoproducent przypomniał model Scania Touring HD z silnikiem Scania DC13 o mocy 410 KM oraz jednostki diesla Euro 6 doautobusów – DC9 o mocy od 280 do 320 HP oraz DC13 o mocach 410, 450 i 490 KM.
SOLARIS – polski producent pokazał w Madrycie dwa autobusy:Nowy Urbino 12 electric (który w styczniu zdobył hiszpański tytuł „Bus of the Year) oraz Nowy Urbino 12 CNG. Pierwszy z nich wyposażony zostałw akumulatory o pojemności 160 kWh, które znajduje się z tyłu pojazdu i nadachu oraz oś napędową ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. NatomiastUrbino 12 CNG posiadał silnik Cummins ISLG o mocy 320 KM i spełniający normęEuro6, współpracujący ze skrzynią biegów Voith DIWA.6. W tym modelu zmienionoinstalację butli CNG, co pozwoliło nieznacznie obniżyć wysokość całego pojazdu.Model prezentowany na FIAA posiadał pięć zbiorników na gaz o łącznej pojemności1575 l. Producent oferuje również zestawy o wielkości 1260 litrów lub 1875litrów.
Co ważne, ani układ siedzeń gazowego autobusy, ani łącznapojemność pasażerska nie uległa zmianie w porównaniu do konstrukcji z silnikiemdiesla Euro 6. Autobus dalej oferuje 33 miejsca siedzące, z których 16 jestdostępnych z poziomu podłogi.
Jak podkreślił podczas konferencji Mateusz Figaszewski, rzecznikprasowy Solarisa, polska firma ma coraz większy udział w hiszpańskim rynku i realizujeliczne prestiżowe kontrakty – jak np. dostawa przegubowych autobusówelektrycznych dla Barcelony w ramach projektu ZEeus.
SUNSUNDEGUI – tohiszpański mistrz w projektowaniu autokarów. Każdy w zasadzie projekt firmy charakteryzujesię futurystycznymi liniami, które wyznaczają nowe standardy wzornictwaprzemysłowego. Składa się na to m.in. ponad 30-letnie doświadczenie spółki w autobusowejbranży. Najnowsza oferta firmy obejmuje trzy rodziny pojazdów:
-
turystycznej SC7 o długościach 12.345 mm, 13.125 mm, 13.945mm i 14.995 mm
-
międzymiastowej SC5 o długościach 10.350 mm, 12.220 mm i13.000 mm
-
podmiejskiej/miejskiej SB3 – także w wersji przegubowej iLow Entry.
Podczas FIAA zarząd firmy przedstawił najnowsze zmiany w obumodelach. W topowych pojazdach SC7 zastosowano m.in. drzwi elektryczne; nowypulpit kierowcy z 7-calowym ekranem; przeprojektowano przednie wejście, wstawiononową generację klimatyzacji z lepszą kontrolą klimatu. Zmienił się równieżnieznacznie przedni grill z metalowymi pasami, gdzie sprytnie schowano radar.Także autobusy z serii SB3 otrzymały nową deskę rozdzielczą kierowcy orazłatwiejsze w demontażu panele sufitowe.
UNVI – to kolejny hiszpański producent, który posiada szerokąofertę produktową – głównie w zakresie turystyki. Zaczyna się ona na minibusówna bazie Mercedes-Benz Sprinter i VW (firma ma status VanPartnerMercedes-Benz), a kończy na piętrowych autokarach do zwiedzania miast Urbis DD(na podwoziach Volvo MAN i Mercedes-Benz)
VECTIA – to autobusowa marka należąca zarówno do Grupy CAF(baskijskiego producenta taboru szynowego), jak i autobusowego producentaCarrocera Castrosua. Taka hiszpańska eko-spółka. Obie firmy postanowiły, że niskoemisyjnei integralne autobusy (produkowane przez Castrosua ) będą dystrybuowane pod szyldemVectia i dzisiaj oferta obejmuje dwa miejskie modele: Teris (klasy MIDI) i Veris(klasy MAXI). Ostatni kontrakt firmy to pięć pojazdów hybrydowych dla miastaValladolid.
VOLVO – wzorem innych europejskich koncernów, szwedzka firmapokazała na FIAA 2017 zarówno kompletne autobusy (Volvo 8600 i 7900 HybridElectric), jak i podwozia B11R z nadwoziem Sunsundegui i B8RLE. Oczywiścienajwiększym zainteresowaniem cieszył się premierowy, międzymiastowy model 8600, produkowany od2016 r. w fabryce wBangalore w Indiach. Jest on dostępny w dwóch długościach: 12,50 i 13,20 m przyi 13,2 m, szerokości 2550 mm i wysokości 3200 mm, co przekłada się na pojemność 59 / 63+1 przy DMC 19 t.Bazuje on na podwoziu B8R z silnikiem Volvo D8K Euro 6 o mocy 350 KM /1400 Nm, współpracującym zeskrzynią biegów I-Shift.
Jak podkreśla Volvo, 8600 oferuje klientom niespotykanąrentowność. Jego przeznaczenie to przewozy podmiejskie, regionalne i szkolne. Ta egzotycznanowość w ofercie Volvo ma debiutować na kolejnych europejskich targach i byćodpowiedzią Szwedów na takie pojazdy, jak: Iveco Crossway, Scania-HigerA30 czy międzymiastoweautobusy Mercedes-Benz i Setra produkowane w Turcji. Świat staje się corazmniejszy…
„
Komentarze