Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobusowy sojusz na Litwie: Altas z Dancerem

infobus
14.11.2021 18:00
0 Komentarzy
W listopadzie dwaj najwięksi producenci elektrycznych autobusów miejskich na Litwie – UAB „Vėjo projektai” i UAB „Altas Auto” –  podpisali umowę o współpracy.

Cel to wymiana doświadczeń, reprezentowanie interesów zrównoważonego transportu na poziomie krajowym i eksportowa ekspansja na rynkach UE.

Elektryczna współpraca

-„Rynek autobusów elektrycznych w Europie jest wciąż w powijakach, brakuje wspólnego zrozumienia i informacji dla krajowych i miejskich decydentów na temat możliwości i korzyści nowej generacji elektrycznego transportu miejskiego. Chcemy to zmienić. Razem z „Dancer” jesteśmy liderami innowacji inżynieryjnych w tej dziedzinie, dlatego będziemy razem utrzymywać aktywny dialog z decydentami i tym samym dążyć do szybszego rozwoju w tej dziedzinie” – powiedział Edvardas Radzevičius, dyrektor „Altas Auto”.

Przypomnijmy, że w krajach europejskich rynek autobusów elektrycznych rozwija się niezwykle szybko. Spośród ponad 5000 dużych autobusów elektrycznych zarejestrowanych obecnie w Europie – ponad 3700 zostało zakupionych w ciągu ostatnich dwóch lat. Dynamika sprzedaży to aktualnie +22% rocznie. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej – po drogach europejskich krajów jeździ prawie 600 tys. autobusów, które zgodnie z polityką Zielonego Ładu mają zostać zastąpione czystymi pojazdami i to w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.

-„W porównaniu z dużymi koncernami motoryzacyjnymi jesteśmy stosunkowo małą firmą, więc tylko łącząc siły możemy być konkurencyjni. Wierzymy, że unijny priorytet polityczny, ogromne środki finansowe na rozwój systemów transportu elektrycznego oraz rosnące zapotrzebowanie na autobusy elektryczne pozwolą litewskim producentom skutecznie zaistnieć na rynkach europejskich” – dodał Alvydas Naujėkas, dyrektor generalny UAB „Vėjo projektai”.

Litewska oferta

Dziś obaj litewscy producenci autobusów elektrycznych koncentrują się na różnych klasach, także nie ma między nimi bezpośredniej konkurencji, natomiast połączona oferta będzie naprawdę szeroka – to pojazdy miejskie i międzymiastowe klas M2, i M3.

Zawarte porozumienie bazuje na następujących punktach:

  • wspólny rozwój rozwiązań w zakresie konstrukcji elektrycznych pojazdów;
  • wspólna strategia sprzedaży,
  • wspólne przedstawicielstwa handlowe i serwisowe w krajach europejskich
  • wspólny udział w zamówieniach publicznych w zakresie transportu publicznego.

Komentarze