Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Autobusowe przyśpieszenie Grupy GAZ

infobus
19.12.2014 20:07
0 Komentarzy

 

Dostawa 30. premierowych przegubowców LIAZ-621322 dla Niżnego Nowogrodu, wprowadzenie do oferty pierwszego miejskiego midibusa zasilanego CNG oraz podpisanie strategicznego partnerstwa z Scania –to ostatnie najważniejsze wydarzenia z życia rosyjskiej Grupy GAZ. Zacznijmy od współpracy z szwedzkim producentem, gdyż to może w dalszej perspektywie zaważyć nie tylko o obrazie rosyjskiego rynku, ale także całej Europy. Zgodnie z zawartą podczas targów IAA 2014 umową, obie firmy zamierzają rozszerzyć współpracę w sferze produkcji autobusów i ich promocji zarówno w Rosji, jak i na rynkach eksportowych. –„Nasza współpraca rozpoczęła się ponad 10 lat temu i cały czas z powodzeniem się rozwija. Potwierdza to m.in. nasz wspólny projekt wyprodukowania ponad 700 autobusów na podwoziach Scania, które zostały przekazane do obsługi Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Najnowsza umowa pozwoli nam osiągnąć nowy poziom współpracy i wykorzystać doświadczenia oraz potencjał obu firm”–powiedział Klas Dahlberg, wiceprezes Scania Buses &Coaches. Z kolei Manfred Eibeck, CEO Russian Machines podkreślił: -„Podpisane porozumienie otwiera nowe możliwości dla rozwoju naszego biznesu autobusowego: Grupa GAZ i Scania zjednoczą swój rozwój i zaawansowane technologie, aby zapewnić klientom wygodne i niezawodne autobusy.”Przypomnijmy, że aktualnie rosyjsko-szwedzka współpraca dotyczy pojazdów międzymiastowych GolAZ Voyage, GolAZ Voyage L, GolAZ-5291 Cruise oraz miejskiego modelu niskopodłogowego LIAZ-529230, które powstają przy użyciu komponentów Scania. Pojazdy te są produkowane od 2011 r. i swój „chrzest”przeszły na trudnych trasach w Soczi. Na potrzeby zimowych Igrzysk wyprodukowano 709 międzymiastowych i turystycznych pojazdów oraz 30 miejskich. Dodajmy, że Scania jest mocno obecna w rosyjskiej gospodarce –firma posiada montownię w Sankt Petersburgu (Scania-Peter) oraz m.in. jest oficjalnym sponsorem rosyjskiej reprezentacji narciarstwa biegowego i biatlonu.
Rodzina pojazdów GolAZ VoyageRodzina pojazdów GolAZ VoyageLIAZ-529230LIAZ-529230
Rosyjski producent także samodzielnie produkuje nowoczesne autobusy miejskie, o czym świadczy najnowszy kontrakt dla Niżnego Nowogrodu na dostawę 30 pojazdów LIAZ-621322. To pierwsze niskopodłogowe autobusy przegubowe wyprodukowane przez rosyjski koncern. Wszystkie pojazdy spełniają standard emisji spalin Euro 5, a wartość całego kontraktu wyniosła 300 milionów rubli. W przekazanych autobusach zastosowano silniki MAN D20 o mocy 290 KM, które współpracują z 6-biegowowymi automatycznymi skrzyniami biegów firmy ZF, która jest także dostawcą osi. Pojemność pasażerska przegubowego autobusu LIAZ-621322 wynosi 146 miejsc, w tym 34 siedzące. Kolejne udogodnienia to przyklęk, odkładana manualnie rampa wjazdowa, przyciski do komunikacji z kierowcą, system automatycznego gaszenia komory silnikowej, całopojazdową klimatyzacja i monitoring.
Przegubowy LIAZ-621322 dla Niżnego NowogroduKAwZ-4270 CNGGazelle NEXTGazelle NEXT
Kolejna nowość w ofercie Grupy Gaz jest już zdecydowanie mniejszych rozmiarów. To niskopodłogowy midibus KAwZ-4270 zasilany sprężonym gazem ziemnym. Model ten może być produkowany w dwóch wersjach: jako autobus miejski lub podmiejski. W obu wariantach jego serce to silnik Cummins ISB4.5 o mocy 230 KM, współpracujący z manualną skrzynię biegów ZF. Sześć zbiorników z gazem ulokowano na dachu pojazdu. Ich łączna pojemność to 665 l, co przekłada się na zasięg ok. 475 km. Pojemność pasażerska KAwZ-4270 to 61-84 pasażerów w zależności od rozplanowania przestrzeni pasażerskiej. Dodatkowe wyposażenie to układ przyklęku oraz pneumatyczne zawieszenie. Dodajmy, że Grupa GAZ oferuje także inne gazowe autobusy: to niskopodłogowy LIAZ-529271 z silnikiem MAN o standardowej pojemności (w ofercie od 2011 r.) oraz podmiejski, wysokopodłogowy midibus PAZ-320412 z silnikiem Cummins (w ofercie od 2013 r.) Dodajmy, że rosyjska firma pracuje aktualnie nad własnym silnikiem gazowym YAMZ CNG, przeznaczonych do wszystkich pojazdów użytkowych. Będą w temacie mniejszych autobusów warto dodać, że na rosyjskim rynku coraz lepiej radzą sobie integralne minibusy GazelleNEXT, które m.in. używane były do transportuaustriackiegozespołupodczas Igrzysk Olimpijskichw Soczi. NEXT posiada przestronnewnętrze o wysokości 190 cm, pojemność 18 pasażerów oraz liczne komponenty renomowanych dostawców, w tym mi Cummins (silnik) i ZF (układ kierowania).

Komentarze